VERSION - en to ar translation catalogue (1656 entries)

en: %1$s - We recommend a minimum PHP version of %2$s.
ar: ‏‫%1$s - ننصح بأن يكون إصدار PHP على الأقل %2$s.

en: %1$s - We recommend setting max execution time to at least %2$s.
ar: ‫%1$s - ننصح بأن تكون قيمة max execution time على الأقل %2$s.

en: %1$s - We recommend setting memory to at least %2$s. To import the demo data %3$s of memory limit is required. See: %4$s
ar: %1$s - يُنصَح بتغيير إعدادات الذاكرة ليصبح %2$s على الأقل. استرداد معلومات الديمو %3$s الخاصة بالحد الأقصى للذاكرة هو متطلب وضروري. انظر: %4$s

en: %1$s - WordPress recommends a minimum MySQL version of %2$s. See: %3$sWordPress requirements%4$s
ar: %1$s - ووردبريس تنصح بأن تكون أقل نسخة لـ MSQL  %2$s. أنظر: %3$s متطلبات الووردبريس %4$s

en: %1$s Copyright %2$s, All Rights Reserved &nbsp;|&nbsp; %3$s Theme by %4$s
ar: %1$s حقوق النشر %2$s، جميع الحقوق محفوظة &nbsp; | &nbsp; %3$s الثيم (المظهر) تم تصميمه من قِبل %4$s

en: %1$s installed and activated successfully.
ar: تم تثبيت وتفعيل %1$s بنجاح.

en: %1$s installed successfully.
ar: تم تثبيت %1$s بنجاح.

en: %1$s version %2$s is out of date. The core version is %3$s
ar: النسخة %1$s قديمة %2$s الإصدار الأساسي %3$s

en: %1s Translation Status: %2s Done
ar: ترجمة ‏اللغة %1s: إكتمل %2s

en: %d day | %d days
ar[0]: يوم
ar[1]: يوم
ar[2]: يومين
ar[3]: %d أيام
ar[4]: %d أيام
ar[5]: %d أيام

en: %d year | %d years
ar[0]: عام
ar[1]: عام
ar[2]: عامين
ar[3]: %d أعوام
ar[4]: %d أعوام
ar[5]: %d أعوام

en: %s (Invalid)
ar: %s (غير صالح)

en: %s (Pending)
ar: %s (قيد الانتظار)

en: %s Comments
ar: ‫%s تعليقات

en: %s Followers
ar: ‫%s متابعون

en: %s Font File
ar: %s ملف الخط

en: %s Min. Views Number
ar: ‫%s : الحد الأدنى لعدد الزيارات

en: %s Plugin is required
ar: مطلوب تركيب إضافة %s

en: %s Plugin is required, click on the button below to go to the plugins page to install it.
ar: برجاء تركيب و تفعيل إضافة %s ، إضغط على الزر بالأسفل للانتقال لصفحة تنصيب الاضافات.

en: %s ago
ar: منذ %s

en: %s articles views
ar: ‫%s عدد زيارات المقالات

en: %s hours read
ar: %s ساعات

en: %s is available
ar: ‫%s متاح حالياً

en: %s minutes read
ar: %s دقائق

en: (Only for Main Nav)
ar: (متاح للقائمة الرئيسية فقط)

en: (i.e: London,UK or New York City)
ar: (مثال: Alexandria, EG أو Riyadh, SA)

en: (no title)
ar: (بدون عنوان)

en: (optional)
ar: (اختياري)

en: - Browser standard fonts in general support only 'Normal (400)' and 'Bold (700)' font weights.
ar: - الخطوط الإفتراضية تدعم بشكل عام الأوزان عادي ٤٠٠ و داكن ٧٠٠.

en: - If you use a google font, make sure to load the font weight in 'Google Font Variants' field that corresponds to the one in parenthesis here.
ar: إذا كنتَ تستخدم أحد خطوط جوجل، فتأكد من تحميل وزن الخط في حقل "مغايرات خطوط جوجل" والتابع للخط الموجود بين هلالين هنا.

en: - OR -
ar: - أو -

en: - Select a Category -
ar: ‫- إختر تصنيف -

en: - Select a Menu -
ar: - إختر قائمة -

en: - Select a Slider -
ar: ‫- إختر سلايدر -

en: - Select a category -
ar: - اختر التصنيف -

en: 1 minute read
ar: دقيقة واحدة

en: 1st Column
ar: العمود الأول

en: 2d Column
ar: العمود الثاني

en: 3rd Column
ar: العمود الثالث

en: 404 Page
ar: صفحة 404

en: 404 Page Settings
ar: إعدادات صفحة 404

en: 404 Page menu
ar: قائمة صفحة 404

en: 404 pages
ar: صفحات الخطأ 404

en: 4th Column
ar: العمود الرابع

en: 500px
ar: ‏500px

en: 6 Ways Drinking Warm Water Can Heal Your Body
ar: واحفظ لسانك لا تقول فتبتلى إن البلاء موكل بالمنطق

en: A Refined Seattle Restaurant, Hold the Table Linens
ar: لا تطلقن القول في غير بصر إن اللسان غير مأمون الضرر

en: A title for the Ad, like Advertisement - leave this empty to disable.
ar: عنوان للإعلان - اتركه فارغاً لتعطيله.

en: AJAX
ar: أجاكس

en: AMP
ar: صفحات الجوال المسرعة AMP

en: AMP Menu
ar: قائمة AMP | صفحات الجوال المسرعة

en: AMP is a Google-backed project with the aim of speeding up the delivery of content through the use of stripped down code known as AMP HTML, it is a way to build web pages for static content (pages that don't change based on user behaviour), that allows the pages to load (and pre-render in Google search) much faster than regular HTML.
ar: AMP هو مشروع مطور من طرف شركة جوجل يهدف إلى تسريع تقديم المحتوى باستعمال لغة برمجة تسمى AMP HTML، و هي لغة لتصميم صفحات ذات محتوى ثابت (لا يتفاعل مع المستخدم)، و هذا يسمح بتحميل الصفحات بشكل أسرع مقارنة بلغة HTML العادية.

en: API Key
ar: مفتاح API

en: About
ar: عن

en: About %s
ar: عن %s

en: About the post&rsquo;s author
ar: عن كاتب المقال

en: Above Article Ad
ar: اعلان أعلى المقال

en: Above Article Content Ad
ar: ‫اعلان أعلى محتوى المقال

en: Above Content
ar: أعلى المحتوى

en: Above Content Ad
ar: إعلان أعلى محتوى المقال

en: Above Footer
ar: أعلى الفوتر

en: Above Footer Ad
ar: اعلان أعلى الفوتر

en: Above Footer Stories
ar: الحالات فوق منطقة التوتر

en: Above Header Ad
ar: إعلان أعلى الهيدر

en: Above Post Ad
ar: إعلان أعلى المقال

en: Above Post share Buttons
ar: أزرار نشر المقال العلوية

en: Above The Footer
ar: أعلى الفوتر

en: Above The Header
ar: أعلى الهيدر

en: Accelerated Mobile Pages
ar: ‫Accelerated Mobile Pages

en: Account Name
ar: أسم الحساب

en: Activate
ar: تفعيل

en: Activate %2$s
ar: تفعيل %2$s

en: Activate %s
ar: تفعيل %s

en: Active
ar: تفعيل

en: Active plugins
ar: الإضافات المُفعلة

en: Ad
ar: إعلان

en: Ad #%s
ar: إعلان #%s

en: Ad Alignment
ar: محاذاة الإعلان

en: Ad Block
ar: بلوك إعلان

en: Ad Blocker Detector
ar: حاجب الإعلانات

en: Ad Blocker Detector Pop-up
ar: رسالة تعطيل حاجب الإعلانات

en: Ad Image
ar: صورة الإعلان

en: Ad Image Height
ar: إرتفاع صورة الإعلان

en: Ad Image Width
ar: عرض صورة الإعلان

en: Ad Shortcode
ar: كود مختصر للإعلانات

en: Ad Title
ar: عنوان الاعلان

en: Ad Title Link
ar: عنوان الاعلان

en: Ad URL
ar: رابط الاعلان

en: Ad before the Auto Load Post
ar: إعلان قبل ظهور المقال المُحمل تلقائياً

en: Adblock Detected
ar: أنت تستخدم إضافة Adblock

en: Add
ar: أضف

en: Add Block
ar: إضافة بلوك

en: Add Custom Sidebar
ar: عمود جانبي مخصص

en: Add Custom Text
ar: إضافة نص مخصص

en: Add Image
ar: إضافة صورة

en: Add Section
ar: أضف سيكشن

en: Add Widget
ar: أضف ودجت

en: Add a link to the theme options page to the Toolbar
ar: إظهار رابط صفحة إعدادات القالب في شريط الأدوات

en: Add border around the widgets area
ar: أضف إطار حول الودجات

en: Ads 125 x 125
ar: اعلان 125*125

en: Advanced
ar: إعدادات متقدمة

en: Advanced Settings
ar: اعدادات متقدمة

en: Advertisement
ar: الإعلانات

en: Advertisement Settings
ar: إعدادات الإعلانات

en: After all is said and done, more is said than done
ar: إن اللغة مظهر من مظاهر الابتكار في الأمة

en: After the counters.
ar: بعد عدادات الشبكات الإجتماعية.

en: Ajax Filters
ar: فلترات اجاكس

en: Alizarin
ar: الأليزارين

en: All
ar: الكل

en: All Demos Support RTL.
ar: جميع التجارب تدعم اللغة العربية.

en: All installations and activations have been completed.
ar: جميع التنصيبات و التفعيلات تمت بنجاح.

en: All installations have been completed.
ar: جميع التنصيبات اكتملت بنجاح!.

en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
ar: جميع الإضافات تم تثبيتها و تفعيلها بنجاح. %1$s

en: Allow visitors to dismiss the message.
ar: قم بتفعيلها إذا أردت أن يكون بإمكان الزائر إغلاق الرسالة ومتابعة تصفح الموقع.

en: Allow visitors to view the weather in their location
ar: السماح للزوار بعرض حالة الطقس في مدينتهم

en: Alphabetically
ar: أبجدياً

en: Alternative Text For The image
ar: نص بديل للصورة

en: An error has occured. Please reload the page and try again.
ar: حدث خطأ ما، يرجى إعادة تحميل الصفحة و المحاولة من جديد.

en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
ar: حدثت مشكلة أثناء تنزيل %1$s: <strong>%2$s</strong>.

en: Animate Automatically
ar: تحريك تلقائي

en: Animated Icons?
ar: أيقونات متحركة؟

en: Animation Effect
ar: نوع تأثير الحركة

en: Any external fonts (e.g. Typekit)
ar: أي خط خارجي (مثل: Typekit )

en: Apartment vacancies rise for first time in 6 years
ar: الحياة قطار سريع ما اجتازه حلم ، و ما هو مقبل عليه وهم

en: Apple
ar: ‏Apple

en: Apple sets March 21 event, Wall Street sees new, smaller iPhone
ar: ليست الحرية غياب الالتزامات انما القدرة على اختيار ما هو أفضل

en: Apply custom styling by inline code
ar: أضف أكواد المظهر في مصدر الصفحات مباشرة

en: Archive Page Title
ar: عنوان صفحات الأرشيف

en: Archive page
ar: صفحة الأرشيف

en: Archives
ar: أرشيف

en: Archives Settings
ar: إعدادات صفحات الأرشيف

en: Archives Sidebar
ar: العمود الجانبي للأرشيف

en: Are You Megrating from %s?
ar: هل تقوم بالتحويل من %s؟

en: Are You Megrating from another theme?
ar: هل تقوم بالتحويل من قالب أخر؟

en: Are you sure?
ar: هل أنت متأكد؟

en: Article
ar: مقالة

en: Article inline ad #%s
ar: إعلان داخل محتوى المقال #%s

en: Ascending
ar: تصاعدياً

en: At Value-Focused Hotels, the Free Breakfast Gets Bigger
ar: زيادة القول تحكي النقص في العمل ومنطق المرء قد يهديه للزلل

en: Audio
ar: ملف صوتي

en: Author
ar: الكاتب

en: Author Bio
ar: نبذة عن الكاتب

en: Author Page Settings
ar: اعدادات صفحة الكاتب

en: Author URL
ar: رابط المصمم

en: Author name
ar: أسم الكاتب

en: Author's Avatar
ar: صورة للكاتب

en: Authorization Failed
ar: فشلت عملية التفعيل

en: Authors
ar: الكُتاب

en: Authors List
ar: قائمة الكُتاب

en: Auto Load Posts
ar: التحميل التلقائي للتدوينات

en: Autoplay?
ar: تشغيل تلقائي؟

en: Available Widgets
ar: ودجات متوفرة

en: Available version:
ar: الإصدار المتاح:

en: Avatar Image
ar: الصورة الرمزية

en: Avatar size (px)
ar: حجم الصورة الرمزية (بكسل)

en: Awesome, isn't it? Give us some love :)
ar: رائع، أليس كذلك؟ أرنا بعض الحب :)

en: Back to top button
ar: زر الذهاب إلى الأعلى

en: Back to top button Arrow Color
ar: لون السهم في زر الذهاب إلى الأعلى

en: Back to top button Background Color
ar: لون خلفية زر الذهاب إلى الأعلى

en: Background
ar: الخلفية

en: Background (in case Boxed / Framed / Bordered layout is enabled)
ar: الخلفية ( في حالة إستخدام مخطط المربع / المحدد / البرواز )

en: Background Color
ar: لون الخلفية

en: Background Color 2
ar: لون الخلفية ٢

en: Background Gradient Color 1
ar: لون الخلفية الأول

en: Background Gradient Color 2
ar: لون الخلفية الثاني

en: Background Image
ar: صوره الخلفية

en: Background Image Ad
ar: إعلان الخلفية

en: Background Image type
ar: نوع الخلفية

en: Background Pattern
ar: نمط الخلفية

en: Background Settings
ar: إعدادات الخلفية

en: Background Video
ar: خلفية فيديو

en: Background dimmer
ar: خلفية باهتة

en: Background dimmer color
ar: لون الخلفية الباهتة

en: Banner Left
ar: الإعلان على اليسار

en: Banner Right
ar: الإعلان على اليمين

en: Before the counters.
ar: قبل عدادات الشبكات الإجتماعية.

en: Before you begin, make sure all the required plugins are activated.
ar: قبل البدأ، تأكد من أن جميع الإضافات قد تم تفعيلها.

en: Behance
ar: بيهانس

en: Below Article Ad
ar: اعلان اسفل المقال

en: Below Article Content Ad
ar: اعلان اسفل محتوى المقال

en: Below Article Title Ad
ar: إعلان أسفل عنوان المقال

en: Below Comments Ad
ar: إعلان أسفل التعليقات

en: Below Content
ar: أسفل المحتوى

en: Below Content Ad
ar: إعلان أسفل محتوى المقال

en: Below Header
ar: أسفل الهيدر

en: Below Header Stories
ar: الحالات تحت منطقة الهيدر

en: Below Post Ad
ar: إعلان أسفل المقال

en: Below Post Share Buttons
ar: أزرار نشر المقال السفلية

en: Below The Comments
ar: أسفل التعليقات

en: Below The Header
ar: أسفل الهيدر

en: Below The Post
ar: أسفل المقال

en: Below the Header Ad
ar: اعلان اسفل الهيدر

en: Best Reviews
ar: أفضل التقييمات

en: Between Posts in Archives #%s
ar: بين المقالات في صفحات الأرشيف #%s

en: Big
ar: كبير

en: Biggest Update Ever
ar: أكبر تحديث للقالب

en: Bio
ar: السيرة الذاتية

en: Bitbucket
ar: ‏Bitbucket

en: Black
ar: أسود

en: Black 900
ar: كثيف 900

en: Black 900 Italic
ar: كثيف 900 مائل

en: Block #%s
ar: بلوك #%s

en: Block Head Style
ar: نمط عناوين البلوكات

en: Block Shadow
ar: ظل البلوكات

en: Block Style
ar: نمط البلوك

en: Block Title
ar: عنوان البلوك

en: Block the adblockers from browsing the site, till they turn off the Ad Blocker.
ar: قم بمنع الزوار الذين يستخدمون إضافة حجب إعلانات من زيارة الموقع حتى يقوموا بتعطيل الإضافة.

en: Block the adblockers from viewing images, and display a placeholder image instead.
ar: منع ظهور صور المقالات للزائرين الذين يستخدمون حاجب إعلانات وعرض صورة بديلة.

en: Blockquote Font Family
ar: شكل خط الإقتباسات

en: Blockquotes
ar: الاقتباسات

en: Blocks
ar: بلوكات

en: Blocks Meta Settings
ar: إعدادات معلومات المقالات في البلوكات

en: Blocks Settings
ar: إعدادات البلوكات

en: Blocks Titles
ar: عناوين المربعات

en: Blocks and Archives
ar: البلوكات وصفحات الأرشيف

en: BlogPosting
ar: المدونة

en: Blue
ar: أزرق

en: Body
ar: عنصر الـBody

en: Body Code
ar: كود منطقة البودي

en: Body Font Family
ar: شكل خط الـBody

en: Bold 700
ar: داكن 700

en: Bold 700 Italic
ar: داكن 700 مائل

en: Bordered
ar: مخطط البرواز

en: Bordered Layout supports plain background color only.
ar: مخطط الموقع " المحدد " يدعم إستخدام لون خلفية واحد فقط ولا يدعم استخدام الصور.

en: Borders Color
ar: لون الإطارات و الفواصل

en: Bosch looking to smart devices to get ahead in the cloud
ar: الحرية هي الحق في أن تختار و توجد لنفسك بدائل اختيار

en: Bottom
ar: أسفل

en: Bottom of the post
ar: أسفل المقال

en: Boxed
ar: مخطط المربع

en: Boxed Layout
ar: مخطط المربع

en: Breadcrumbs
ar: تفعيل شريط التصفح

en: Breadcrumbs Delimiter
ar: الفاصل

en: Breadcrumbs Settings
ar: إعدادت شريط التصفح

en: Breaking News
ar: أخبار عاجلة

en: Breaking News Label
ar: عنوان أخبار عاجلة

en: Breaking News post titles
ar: عناوين المقالات في الأخبار العاجلة

en: Breaking news label background
ar: خلفية عنوان الأخبار العاجلة

en: Breakpoint (in px)
ar: نقطة التوقف (بالبكسل)

en: Browse the Knowledge Base
ar: إستعراض قاعدة المعرفة

en: BuddyPress
ar: ‫BuddyPress

en: BuddyPress Notifications
ar: تنبيهات BuddyPress

en: Business
ar: مال و أعمال

en: Button Text
ar: نص الزر

en: Buttons
ar: الأزرار

en: Buttons Position
ar: موقع الأزرار

en: Buy Me a Coffee
ar: ‫Buy Me a Coffee

en: Buy a License
ar: شراء رخصة أخرى

en: Buy now!
ar: شراء القالب!

en: By %s
ar: بواسطة %s

en: By Authors
ar: بواسطة

en: C
ar: س

en: CSS Classes (optional)
ar: CSS Classes (اختياري)

en: Campaign has been sent
ar: تم إرسال الحملة بنجاح

en: Campaigns
ar: الحملات

en: Can not access the image from your server, send the Campaign from your account on FoxPush.com
ar: غير قادر على تحميل الصورة من السيرفر الخاص بك. يمكنك ارسال التنبيهات من خلال FoxPush.com مباشرة

en: Cancel
ar: الغاء

en: Capitalization
ar: أول حرف كبير

en: Capitalize
ar: تكبير أول حرف

en: Cart Subtotal:
ar: المجموع:

en: Categories
ar: تصنيفات

en: Categories Meta
ar: معلومات التصنيفات

en: Categories and Tags
ar: التصنيفات والوسوم

en: Category Description
ar: وصف التصنيفات

en: Category Layout
ar: نظام عرض التصنيفات

en: Category Options
ar: خيارات التصنيفات

en: Category Page Layout
ar: نظام عرض التصنيفات

en: Category Page Settings
ar: اعدادات صفحة التصنيفات

en: Category Pages: Above the title
ar: صفحات التصنيفات: فوق العنوان

en: Category Pages: Below Pagination
ar: صفحات التصنيف: أرقام الصفحات أدناه

en: Category Pages: Below Posts
ar: صفحات التصنيفات: أسفل المقالات

en: Category Pages: Below the slider
ar: صفحات التصنيفات: أسفل السلايدر

en: Category Pages: Below the title
ar: صفحات التصنيفات: أسفل العنوان

en: Category Sidebar
ar: عمود جانبي القسم

en: Category Style
ar: شكل التصنيف

en: Center
ar: وسط

en: Center Bottom
ar: أسفل الوسط

en: Center Center
ar: وسط

en: Center Top
ar: منتصف الوسط

en: Center content:
ar: توسيط المحتوى:

en: Center the content?
ar: توسيط المحتوى؟

en: Centered
ar: في المنتصف

en: Centered Layout
ar: محازاة العناصر بالمنتصف

en: Channel Name or ID:
ar: اسم للقناة أو الرقم التعريفي للمستخدم:

en: Characters
ar: حروف

en: Check Also
ar: شاهد أيضاً

en: Check Also Box Position
ar: مكان صندوق شاهد أيضًا

en: Checkout
ar: الدفع

en: Child Theme Templates
ar: مظهر قالب الإبن

en: Child theme
ar: قالب إبن

en: China stock swoon could boost US real estate
ar: ليس للحياة قيمة إلا إذا وجدنا فيها شيئا نناضل من أجله

en: Chnage this if you have used a post views plugin before.
ar: قم بتغيير هذا الخيار إذا كنت تستخدم إضافة لعداد الزوار قبل ذلك.

en: Choose
ar: أختر

en: Choose Sidebar
ar: اختر العمود الجانبي

en: Choose Slider
ar: اختر سليدر

en: Choose a (.dat) file to upload, then click Upload file and import.
ar: إختر ملف (.dat) ثم إضغط رفع ثم إستيراد.

en: Choose a Skin
ar: إختر نمط الوضع

en: Choose a file from your computer:
ar: إختر ملف:

en: Choose an icon and paste the class name.
ar: إختر آيقونة وضع إسم الكلاس الخاص بها هنا.

en: Choose the demo which you want to import
ar: اختر الديمو المراد إستيراده

en: Choose your Domain Name. then click the Generate button.
ar: إختر اسم النطاق ثم إضغط على زر Generate.

en: Choosing a lot of Character sets may make your pages slow to load.
ar: يرجى ملاحظة انه في حالة اختيار الكثير من الأنواع سيؤدي إلى بطئ في تحميل الصفحة.

en: Choosing a lot of Variants may make your pages slow to load.
ar: يرجى ملاحظة انه في حالة اختيار الكثير من الأنواع سيؤدي إلى بطئ في تحميل الصفحة.

en: Circle
ar: دائرة

en: Circle Carousel
ar: دوائر

en: Circle Shape?
ar: الشكل الدائري؟

en: Circle Size (px)
ar: أبعاد الصورة (بكسل)

en: Classic
ar: كلاسيك

en: Classic Small
ar: كلاسيك صغير

en: Clean
ar: نظيف

en: Clear Sky
ar: سماء صافية

en: Click here to set a Site Icon (favicon)
ar: إضغط هنا لتعيين أيقونة Favicon للموقع

en: Click on Generate New Key.
ar: إضغط على زر Generate New Key.

en: Click on the help icon %s if you need help.
ar: إضغط على أيقونة المساعدة %s إذا إحتجت إلى المساعدة.

en: Clicks
ar: الضغطات

en: Close
ar: إغلاق

en: Code:
ar: كود:

en: Coffee
ar: قهوة

en: Color
ar: اللون

en: Colored Mask
ar: خلفية شفافة ملونة أعلى الصورة

en: Colored Post Views Numbers
ar: عدد الزيارات الملونة

en: Column
ar: عمود

en: Comment content
ar: محتوى التعليق

en: Comments
ar: تعليقات

en: Compact
ar: مُصغر

en: Compact Comments Area
ar: منطقة التعليقات المصغرة

en: Compact Comments Custom Title
ar: عنوان مخصص للتعليقات المصغرة

en: Compact the post content and show more button
ar: إختصار محتوى المقال و إظهار زر اظهر المزيد

en: Completed
ar: إكتمل

en: Components
ar: العناصر

en: Congratulations
ar: تهانينا

en: Connect another account
ar: اربط حساب آخر

en: Connect your Instagram account
ar: اربط حسابك الإنستغرام

en: Content
ar: المحتوى

en: Control WooCommerce sidebar settings from the theme options page &gt; %1$sWooCommerce settings%2$s.
ar: يمكنك تغيير خيارات العمود الجانبي من صفحة إعدادات القالب ثم %1$sWooCommerce إعدادات%2$s.

en: Controls the overall site width. In px or %, ex: 100% or 1170px.
ar: تحديد عرض الموقع. مثال: 100% أو 1170px.

en: Controls the sidebar column width in %.
ar: يتحكم بعرض العمود الجانبي في %.

en: Cooking with kids - how to get them involved
ar: لا تَلُمْ كفي إذا السيف نبا صح مِنِّي العزم والدهر أبى

en: Copy URL
ar: نسخ الرابط

en: Copy the Domain and the key and add them in the fields below.
ar: قم بنسخ اسم النطاق و ال Key وقم بإضافتهم في الحقول بالأسفل.

en: Copyright Area
ar: منطقة نص الحقوق

en: Copyright Text
ar: نص حقوق الملكية

en: Current Front Page: %s
ar: الصفحة الرئيسية الحالية: %s

en: Custom Above Content Ad
ar: ‫إعلان خاص أعلى محتوى المقال

en: Custom Above Post Ad
ar: ‫إعلان خاص أعلى المقال

en: Custom Ad Code
ar: كود إعلان خاص

en: Custom Author Content
ar: محتوى خاص للكاتب

en: Custom Author widget
ar: محتوى خاص للكاتب

en: Custom Author widget content
ar: نص المحتوى الخاص للكاتب

en: Custom Below Content Ad
ar: إعلان خاص أسفل محتوى المقال

en: Custom Below Post Ad
ar: إعلان خاص أسفل المقال

en: Custom Body Classes
ar: CSS Classes لمنطقة Body

en: Custom CSS
ar: أكواد CSS خاصة

en: Custom City Name
ar: اسم خاص للمدينة

en: Custom Classes
ar: CSS Classes خاصة

en: Custom Codes
ar: أكواد خاصة

en: Custom Color
ar: لون خاص

en: Custom Content
ar: محتوى خاص

en: Custom Logo
ar: لوجو خاص

en: Custom Logo URL
ar: رابط خاص للوجو

en: Custom Menu
ar: قائمة خاصة

en: Custom Primary Color
ar: لون رئيسي خاص

en: Custom Read More Button text
ar: نص خاص لزر أكمل القراءة

en: Custom Settings:
ar: إعدادات خاصة:

en: Custom Sidebar
ar: عمود جانبي خاص

en: Custom Sidebars
ar: أعمدة جانبية خاصة

en: Custom Slider
ar: سلايدر خاص

en: Custom Social Network
ar: أضف شبكات إجتماعية خاصة

en: Custom Sticky Menu Logo
ar: رفع لوجو خاص

en: Custom Text
ar: نص خاص

en: Custom Title
ar: عنوان

en: Custom placeholder image
ar: الصورة البديلة

en: Cyan
ar: سماوي

en: Dark Skin
ar: الوضع المظلم

en: Dashboard
ar: لوحة التحكم

en: Date
ar: التاريخ

en: Date Settings
ar: إعدادات التاريخ

en: Date format for blog posts
ar: نمط الوقت للمقالات

en: Deactivate
ar: تعطيل

en: December home sales rebound? Here is the secret
ar: والمرء ليس بصادق في قوله حتى يؤيد قوله بفعاله

en: Default
ar: الافتراضي

en: Default Featured Image
ar: الصورة البارزة الافتراضية

en: Default Featured Image Position
ar: موضع الصورة البارزة

en: Default Layout Settings
ar: إعدادات النمط الإفتراضي

en: Default Open Graph Image
ar: الصورة الإفتراضية Open Graph

en: Default Posts Layout
ar: النمط الإفتراضي للمقالات

en: Default Schema type
ar: نوع Schema الإفتراضي

en: Default Sidebar Position
ar: المكان الإفتراضي للعمود الجانبي

en: Default is: %s
ar: الإفتراضي: %s

en: Demo Import
ar: استيراد بيانات الdemo

en: Demo data has been successfully uninstalled
ar: تم حذف بيانات الديمو بنجاح

en: Descending
ar: تنازلياً

en: Description
ar: الوصف

en: DeviantArt
ar: ‏DeviantArt

en: Disable
ar: تعطيل

en: Disable All Ads
ar: تعطيل جميع الإعلانات

en: Disable Author name meta
ar: تعطيل اسم الكاتب

en: Disable Boxed/Framed Layout Shadows
ar: تعطيل ظلال الصفحة في مخطط المربع / المحدد

en: Disable Comments number meta
ar: تعطيل عدد التعليقات

en: Disable GIF Featured Images
ar: تعطيل خاصية صور GIF المتحركة

en: Disable Header Shadows
ar: تعطيل ظل الهيدر

en: Disable Help Links
ar: تعطيل روابط المساعدة

en: Disable Views Number meta
ar: تعطيل عدد الزيارات

en: Disable all
ar: تعطيل

en: Disable the Comments tab?
ar: تعطيل تبويب التعليقات؟

en: Disable the Popular tab?
ar: تعطيل تبويب أشهر المقالات؟

en: Disable the Posts Switcher
ar: تعطيل مُحَول المقالات

en: Disable the Recent tab?
ar: تعطيل تبويب أخر المقالات؟

en: Disable the Responsiveness
ar: تعطيل خصائص القالب التجاوبية

en: Disable the TieLabs Builder
ar: تعطيل منشئ الويب ل TieLabs

en: Disable the custom styles in the editor
ar: تعطيل الستايلات في محرر الكتابة

en: Disable this option if you use a custom responsive tables plugin.
ar: فم بتعطيل هذا الخيار إذا كنت تستخدم إضافة خاصة للجدوال.

en: Disallow Images for adblockers
ar: تعطيل صور المقالات إذا كان الزائر يستخدم حاجب إعلانات

en: Disallow Images inside the post only?
ar: منع ظهور الصور الموجودة داخل المقالات فقط؟

en: Dismiss this notice
ar: تجاهل

en: Display (All) link:
ar: عرض رابط (الكل)

en: Display Author
ar: عرض الكاتب

en: Display Breadcrumbs
ar: عرض شريط التصفح

en: Display Date
ar: عرض التاريخ

en: Display Title
ar: عرض العنوان

en: Display sidebars before the content
ar: عرض الشريط الجانبي قبل المحتوى

en: Display the buttons below the logo
ar: عرض الأزرار أسفل الشعار

en: Do not run the Demo Import multiple times one after another, it will result in double content.
ar: لا تقم رجاءا بتشغيل خاصية استيراد الديمو عدة مرات متتابعة، هذا الأمر سيؤدي إلى ظهور محتوى مكرر في موقعك.

en: Documentation on date and time formatting
ar: مساعده حول كيفية تنسيق الوقت والتاريخ

en: Don't duplicate posts
ar: عدم تكرار المقالات

en: Don't have an account?
ar: ليس لديك حساب؟

en: Don't show again after dismissing
ar: عدم عرض الرسالة مجدداً بعد إغلاقها

en: Done
ar: تم

en: Dots overlay layer
ar: طبقة نقاط

en: Down one
ar: إلى الأسفل مرة

en: Download Export File
ar: تحميل الملف

en: Downloaded files
ar: الملفات المُحملة

en: Drag widgets from here to a sidebar on the right to activate them. Drag widgets back here to deactivate them and delete their settings.
ar: لتفعيل ودجت ما قم بسحبه إلى أحد الأماكن المتاحة. لتعطيل ودجت ما وحذف إعداداته، قم بسحبه مرة أخرى خارج مكانه.

en: Dribbble
ar: دريبل

en: Drizzle
ar: رذاذ

en: ERROR
ar: خطأ

en: Edit
ar: تعديل

en: Edit Block
ar: تحرير البلوك

en: Edit Post
ar: تحرير المقال

en: Edit Section
ar: تحرير السيكشن

en: Edit menu item
ar: تعديل عنصر القائمة.

en: Email
ar: إرسال لصديق

en: Email Icon
ar: أيقونة البريد الالكتروني

en: Embed Code
ar: كود مدمج

en: Embed code for the &lt;head&gt; section
ar: كود مدمج لجزء الـ ‪&lt;‬head‪&gt;‬

en: Enable
ar: تفعيل

en: Enable AMP
ar: تفعيل AMP

en: Enable Lightbox automatically for all images added via [gallery] shortcode in the content area
ar: تفعيل الLightbox تلقائيًا لكل الصور المضافة عن طريق الكود المختصر [gallery] في منطقة محتوى المقال

en: Enable Menu
ar: تفعيل القائمة

en: Enable Search
ar: تفعيل البحث

en: Enable The Mega Menu?
ar: تفعيل ميجا منيو؟

en: Enable help links from control panel and meta options.
ar: تمكين روابط المساعدة من لوحة التحكم وخيارات التعريف.

en: Enable the TieLabs Builder
ar: تفعيل منشئ الويب ل TieLabs

en: Enter a category ID, or IDs separated by comma.
ar: قم بإدخال معرف القسم ID

en: Enter a post ID, or IDs separated by comma.
ar: أدخل ID المقالات مفصولة بفاصلة.

en: Enter a tag name, or names separated by comma.
ar: ادخل اسم وسم أو اسماء متعدده بينهم فاصله (,)

en: Enter each video url in a seprated line.
ar: ضع كل رابط فيديو في سطر منفصل.

en: Enter sub title here
ar: ادخل عنوان ثانوي هنا

en: Enter the required account info.
ar: قم بإدخال بيانات الحساب المطلوبة.

en: Enter the value for 'font-family' attribute, also you can specify the stack of the fonts.
ar: قم بتعيين إسم الخط 'font-family' يجب أن يكون بالانجليزية.

en: Enter your Ad code, AMP pages support %1$s tag only, %2$sClick Here%3$s For More info.
ar: قم بإدخال كود الإعلان، صفحات AMP تدعم فقط الوسم %1$s، %2$sإضغط هنا%3$s للمزيد من المعلومات.

en: Enter your Email address
ar: أدخل بريدك الإلكتروني

en: Error Can not Get Tweets, Incorrect account info.
ar: خطأ، لا يمكن الحصول على تغريدات، معلومات الحساب غير صحيحة.

en: Error messages can contain sensitive information about your website environment. These should be hidden from untrusted visitors.
ar: رسائل الخطأ قد تحتوي على معلومات حساسة عن بيئة موقعك.

en: Error: Check the Instagarm section settings.
ar: خطأ: قم بفحص إعدادات منطقة إنستجرام من خلال ل

en: Error: Check the widget settings!
ar: خطأ: قم بمراجعة إعدادات الويدجت!

en: Estimated reading time
ar: الوقت المٌقدر للقراءة

en: Excerpt Length
ar: طول المقتطف

en: Exclude Authors
ar: أستثناء كُتاب

en: Exclude Categories
ar: أستثناء أقسام

en: Exclude Current Post in the single post page.
ar: قم بإستثناء المقال الحالي في صفحة عرض المقال.

en: Exclude Posts
ar: استبعاد مقالات

en: Exclude post types from search
ar: إستبعاد أنواع محتوى من البحث

en: Export
ar: تصدير

en: Export/Import
ar: تصدير/استيراد

en: Export/Import Theme Options
ar: تصدير/استيراد اعدادات القالب

en: Extend the background of the first section to cover the Header
ar: مد خلفية أول سيكشن لتشمل الهيدر

en: External Source
ar: مصدر خارجي

en: Extra 200 Light
ar: خفيف جداً 200

en: Extra 200 Light Italic
ar: خفيف جداً 200 مائل

en: Extra 800 Bold
ar: داكن جداً 800

en: Extra 800 Bold Italic
ar: داكن جداً 800 مائل

en: Eye Icon
ar: أيقونة عين

en: F
ar: ف

en: Facebook
ar: فيسبوك

en: Facebook APP ID
ar: معلومات Facebook App

en: Fading
ar: تلاشي

en: Failed to fetch your current loction! try again later!
ar: فشل في جلب موقعك الحالي، حاول في وقت لاحق!

en: Fall
ar: خريف

en: Favicon
ar: ‫Favicon الموقع

en: Featured Image Position
ar: مكان الصورة البارزة

en: Featured Posts
ar: المقالات المميزة

en: Featured area background
ar: خلفية المساحة المميزة

en: Featured image lightbox
ar: صورة بارزة + Lightbox

en: Feedburner ID
ar: الرقم التعريفي لـFeedburner

en: Find Your Location
ar: تحديد مدينتك

en: Find us on Facebook
ar: تابعنا على فيسبوك

en: Find your ID at idGettr
ar: ابحث عن رقمك التعريفي على idGettr

en: Fire Icon
ar: أيقونة نار

en: First
ar: « الأولى

en: First Footer
ar: مساحة المربعات الجانبية الأولى في الفوتر

en: First Footer Widgets Area
ar: مساحة المربعات الجانبية الأولى في الفوتر

en: Fixed
ar: ثابت

en: Flickr
ar: صور من فليكر

en: Flickr ID:
ar: الرقم التعريفي لـFlickr :

en: Float Left Right Ads
ar: إعلان عائم يمين ويسار الموقع

en: Fly Check Also Box
ar: صندوق شاهد أيضًا

en: Follow
ar: تابعنا

en: Follow Us
ar: إتبعنا

en: Follow Us Button
ar: زر تابعنا

en: Follow Us Button Text
ar: نص الزر

en: Follow Us Button URL
ar: رابط الزر

en: Follow Us Button style
ar: مظهر زر تابعنا

en: Follow me
ar: اتبعني

en: Follow on Twitter
ar: تابع على تويتر

en: Follow us
ar: تابعنا

en: Follow us on %1$sTwitter%3$s or %2$sFacebook%3$s.
ar: تابعنا على %1$sTwitter%3$s or %2$sFacebook%3$s.

en: Follow us on Flickr
ar: إتبعنا على فليكر

en: Follow us on Twitter
ar: إتبعنا على تويتر

en: Followers
ar: متابعون

en: Following
ar: متابع

en: Font Family
ar: شكل الخط

en: Font Size in Pixels
ar: حجم الخط بالبيكسل

en: Font Sizes, Weights and Line Heights
ar: حجم ووزن وإرتفاع الخطوط

en: Font Variants
ar: أوزان الخط

en: Font Weight
ar: حجم الخط

en: Font Weight Tips:
ar: نصائح لحجم الخط:

en: FontFace.me Fonts
ar: خطوط FontFace.me

en: Fontainebleau A Forgotten Treasure
ar: لا تنه عن خلق وتأتي مثله عار عليك إذا فعلت عظيم

en: Foods
ar: صحة و جمال

en: Footer
ar: الفوتر

en: Footer Border Top
ar: عرض الشريط أعلى الفوتر

en: Footer Code
ar: كود الفوتر

en: Footer Description
ar: وصف التذييل

en: Footer Description Title
ar: عنوان وصف التذييل

en: Footer Logo Image
ar: صورة لوجو الفوتر

en: Footer Margin Top
ar: الهامش العلوي للفوتر

en: Footer Menu
ar: قائمة الفوتر

en: Footer Navigation
ar: القائمة أسفل الموقع

en: Footer Padding Bottom
ar: ‫‫الحاشية السفلية للفوتر

en: Footer Padding Top
ar: ‫الحاشية العلوية للفوتر

en: Footer Settings
ar: إعدادات الفوتر

en: Footer Text One
ar: نص الفوتر 1

en: Footer Text Two
ar: نص الفوتر 2

en: Footer Widgets Titles
ar: عناوين المربعات الجانبية لمنطقة الفوتر

en: Footer Widgets layout
ar: نظام عرض المربعات الجانبية للفوتر

en: Footer color
ar: لون الفوتر

en: For Mobiles Only
ar: متاح للجوالات فقط

en: Forecast
ar: التنبؤ بالطقس

en: Forget?
ar: نسيت كلمة المرور؟

en: Former Microsoft CEO Ballmer does about-face on Linux technology
ar: الإنسان مخير فيما يعلم، مسيّر فيما لا يعلم يزداد حرية كلما ازداد علماً

en: Foursquare
ar: ‏Foursquare

en: FoxPush Domain
ar: اسم نطاق حساب FoxPush

en: FoxPush Setup
ar: إعداد FoxPush

en: Framed
ar: مخطط المحدد

en: From the navigation panel on the admin dashboard, click on Settings and then on API Keys.
ar: من خلال قائمة التصفح في لوحة التحكم، إختر إعدادات ثم API Keys

en: Front Page
ar: الصفحة الرئسية

en: Full Page Takeover
ar: آعلان خلفية الموقع

en: Full Width Background Section
ar: العرض الكامل لقسم الخلفية

en: Full-Width
ar: العرض الكامل

en: Full-Width Logo
ar: شعار العرض الكامل

en: GIF Featured Image
ar: صورة GIF البارزة

en: Games
ar: ألعاب

en: General
ar: الإعدادات العامة

en: General Secondary Texts
ar: النصوص الثانوية العامة

en: General Settings
ar: الإعدادات العامة

en: Get Extra FREE 6 Months Support period
ar: إحصل على ٦ أشهر من الدعم الفني مجاناً

en: Get it from your account advanced page.
ar: يمكنك الحصور عليه من صفحة حسابك - إعدادات متقدمة.

en: Get system report
ar: عرض حالة النظام

en: Getting Started
ar: إبدأ من هنا

en: Getting There is Half the FUN!
ar: لا يغرنك إرتقاء السهل، إذا كان المنحدر وعراً!

en: GitHub
ar: ‏GitHub

en: Global Archives Settings
ar: إعدادات صفحات الأرشيف العامة

en: Go to the Arqam options page to set your social accounts.
ar: من صفحة إعدادات إضافة أرقام قم بتعيين بيانات حساباتك على الشبكات الإجتماعية.

en: Go to the Plugins Page
ar: الذهاب لصفحة تركيب الإضافات

en: Go to the Translation Portal
ar: الذهاب لبوابة ترجمة القالب

en: Go to the shop
ar: الذهاب للمتجر

en: Goa Tourism Appealing Visitors From Across the Globe
ar: أمقت ما تكتب ، لكنني مستعد لدفع حياتي كي تواصل الكتابة

en: Google Fonts
ar: خطوط Google

en: Google Maps
ar: خرائط قوقل

en: Google Maps API Key
ar: مفتاح الربط لخرائط قوقل API

en: Google Maps URL
ar: رابط الخريطة Google Maps

en: Google Play
ar: ‏Google Play

en: Google Search
ar: بحث Google

en: Google Search Engine ID:
ar: ‫Google Search Engine ID:

en: Google Web Font Character sets
ar: إختر ترميز خطوط Google

en: Gradient
ar: تدريج

en: Grid
ar: شبكة

en: Grid Menu
ar: قائمة بمخطط شبكي

en: Growing vegetables at home, six of the best
ar: عندما لا ندري ما هي الحياة ، كيف يمكننا أن نعرف ما هو الموت

en: HOT
ar: ساخن

en: Happy Anniversary with TieLabs!
ar: ذكرى سعيدة!

en: Happy New Year!
ar: عام سعيد!

en: Have a question about the license? Check this article.
ar: هل لديك أي أسئلة بخصوص ترخيص القالب؟ تفضل بالإطلاع على هذا المقال.

en: Have you changed your mind? :)
ar: هل غيرت رأيك؟ :)

en: Header
ar: الهيدر

en: Header Ad
ar: إعلان الهيدر

en: Header Background
ar: خلفية الهيدر

en: Header Background Color
ar: لون خلفية الهيدر

en: Header Code
ar: كود الهيدر

en: Header Layout
ar: مخطط الهيدر

en: Header Settings
ar: إعدادات الهيدر

en: Header Site name
ar: اسم الموقع في الهيدر

en: Header and Footer Settings
ar: إعدادات الهيدر والفوتر

en: Headings Font Family
ar: شكل خط العناوين

en: Heavy Rain
ar: أمطار شديدة

en: Height (px)
ar: الارتفاع (بكسل)

en: Here What is in the game $80 Deluxe Edition
ar: قطع ذنب الكلب لا يكفي كي يصبح شبيه الحصان

en: Hibs and Ross County fans on final
ar: ليس من المنطق أن تتباهى بالحرية و أنت مكبل بقيود المنطق

en: Hide
ar: إخفاء

en: Hide %s
ar: إخفاء %s

en: Hide Above Content Ad
ar: ‫إخفاء الاعلان أعلى محتوى المقال

en: Hide Above Post Ad
ar: إخفاء الإعلان أعلى المقال

en: Hide Above Post share Buttons
ar: إخفاء أزرار المشاركة أعلى نص المقال

en: Hide Back to top button
ar: إخفاء زر الذهاب إلى الأعلى

en: Hide Below Article Title Ad
ar: إخفاء الإعلان أسفل عنوان المقال

en: Hide Below Content Ad
ar: إخفاء الاعلان أسفل محتوى المقال

en: Hide Below Post Ad
ar: إخفاء الاعلان أسفل المقال

en: Hide Below Post Author Box
ar: اخفاء مربع كاتب المقال

en: Hide Below Post Newsletter
ar: إخفاء القائمة البريدية أسفل نص المقال

en: Hide Below Post Next/Prev posts
ar: إخفاء المقال السابق و التالي

en: Hide Below Post Read Next
ar: ‫إخفاء ‫سلايدر إقرأ بعد ذلك أسفل المقال

en: Hide Below Post Related posts
ar: إخفاء المقالات ذات الصلة

en: Hide Below Post share Buttons
ar: إخفاء أزرار المشاركة أسفل نص المقال

en: Hide Breadcrumbs
ar: إخفاء شريط التصفح

en: Hide Details
ar: إخفاء التفاصيل

en: Hide Header Breaking News
ar: إخفاء الأخبار العاجلة في الهيدر

en: Hide Inline Related posts
ar: إخفاء التدوينات الداخلية ذات الصلة

en: Hide Mega Menu headings?
ar: إخفاء عناوين الميجا منيو الرئيسية؟

en: Hide Read More Buttons
ar: اخفاء أزرار "اقرأ المزيد"

en: Hide all sidebars
ar: إخفاء كل الأعمدة الجانبية

en: Hide copyright area
ar: إخفاء منطقة نص الحقوق

en: Hide cover Photo?
ar: إخفاء كوفر الصفحة؟

en: Hide errors from visitors
ar: اخفاء رسائل الخطأ عن الزوار

en: Hide page elements
ar: إخفاء عناصر الصفحة

en: Hide small thumbnails
ar: اخفاء الصورة البارزة للمقالات المصغرة

en: Hide the Footer
ar: إخفاء الفوتر

en: Hide the Header
ar: إخفاء الهيدر

en: Hide the buttons if the device/window width size is lower than this, default %s
ar: إخفاء الأزرار في حال كان عرض الجهاز أو الشاشة أقل من التالي، القياسي هو %s

en: Hide the featured image
ar: إخفاء الصورة البارزة

en: Hide the page title
ar: إخفاء عنوان الصفحة

en: Hide thumbnail for the First post
ar: إخفاء صورة أول خبر

en: Hide thumbnails
ar: اخفاء الصورة البارزة

en: Highlighted Text Color
ar: لون النص عند اختياره بالفأرة

en: Home
ar: الرئيسية

en: Home Sidebar
ar: العمود الجانبي للصفحة الرئيسية

en: Home URL
ar: رابط الرئيسية

en: Horizontal
ar: أفقي

en: How to Clear Cache
ar: كيف تقوم بمسح الكاش

en: How to get your API Key?
ar: طريقة الحصول على API Key؟

en: How to make perfect vanilla cupcakes
ar: لسان الفتى عن عقله ترجمانه متى زل عقل المرء زل لسانه

en: How to update the theme manually?
ar: كيف أقوم بتحديث القالب يدوياً؟

en: Howdy
ar: مرحبا

en: I just installed the amazing %s #WordPress theme #tielabs
ar: لقد قمت بتركيب قالب %s لووردبريس #WordPress #tielabs

en: I know it hurts to say goodbye, but it is time for me to fly
ar: لا تتكلّم عن نفسك طوال الوقت، سواء إذا كنت سعيد أم لا

en: ID
ar: الرقم التعريفي

en: IMPORTANT
ar: مهم

en: Ice Cream Maker Free Chocolate
ar: وما نيل المطالب بالتمني ولكن تؤخذ الدنيا غلاب

en: Icon
ar: أيقونة

en: Icon %s
ar: أيقونة %s

en: If disabled, parent menu items will only toggle child items.
ar: في حالة تعطيلها، عند الضغط على العناصر الرئيسية ستقوم بإظهار العناصر الفرعية.

en: If something is not working as expected, Please try these common solutions.
ar: إذا واجهتك مشاكل .. يمكنك تجربة هذه المقترحات لحل المشكلة.

en: If the post has multiple categories, the one selected here will be used for settings and it appears in the category labels.
ar: إذا تم تعيين أكثر من تصنيف للمقال سيتم إستخدام هذا التصنيف في جلب اعدادات المقال مثل العمود الجانبي و الألوان وسيظهر اسم التصنيف في البلوكات و السلايدرات.

en: Image
ar: صورة

en: Image Height
ar: إرتفاع الصورة

en: Image Icon
ar: أيقونة الصورة

en: Image Margin Bottom
ar: هامش الصورة السفلي

en: Image Margin Top
ar: هامش الصورة العلوي

en: Image Post Format:
ar: نمط المقال صورة:

en: Image Sizes
ar: حجم الصور

en: Image URL
ar: رابط الصورة

en: Image Width
ar: عرض الصورة

en: Image above the main title
ar: الصورة أعلى العنوان الرئيسي

en: Image path:
ar: مسار الصورة:

en: Images
ar: الصور

en: Images Settings
ar: إعدادات الصور

en: Import
ar: استيراد

en: Important Notes:
ar: ملاحظات هامة:

en: Important:
ar: مهم:

en: Importing Demo Content...
ar: جارى إستيراد البيانات …

en: Importing content
ar: إستيراد المحتويات

en: Importing customizer settings
ar: إستيراد الإعدادات المخصصة

en: Importing demo data (post, pages, images, theme settings, ...) is the easiest way to setup your theme. It will allow you to quickly edit everything instead of creating content from scratch. When you import the data, the following things might happen:
ar: استيراد بيانات الديمو (مقالات،صفحات،صور،قالب،إعدادات.....) يعتبر أسهل طريقة لتنثبيت قالبك، سيسمح بك هذا بتعديل كل شيء بسرعة، عوض انشاء محتوى جديد من الصفر. عند استيراد البيانات، يمكن أن يحدث التالي :

en: Importing widgets
ar: إستيراد الويدجات

en: In Post Links Color
ar: لون الروابط في المقال

en: In Post Links Color on mouse over
ar: لون الروابط في المقال عند المرور بمؤشر الفأرة

en: In Post Responsive Tables
ar: تفعيل الجدوال المتجاوبة في المقالات

en: Increasing memory allocated to PHP
ar: قم بزيادة الذاكرة المخصصة ل PHP

en: Infinite Scroll
ar: التمرير اللا نهائي

en: Inline Related Posts
ar: التدوينات الداخلية ذات الصلة

en: Instagram
ar: انستقرام

en: Instagram Account
ar: حساب انستقرام

en: Instagram Footer Area
ar: منطقة إنستجرام أعلى الفوتر

en: Install
ar: تنصيب

en: Install %2$s
ar: تنصيب %2$s

en: Install Bundled Plugins
ar: تنصيب الإضافات

en: Install Demos
ar: إستيراد الديمو

en: Install Plugins
ar: تنصيب الإضافات

[ctx: Install/Update Status]
en: %1$s, %2$s
ar: %1$s، %2$s

en: Installed But Not Activated
ar: مُحملة وغير فعالة

en: Installed version:
ar: الإصدار المُنصب:

en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
ar: جاري تثبيت الإضافة %1$s (%2$d/%3$d)

en: Installing Plugin: %s
ar: تنصيب إضافة: %s

en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
ar: جاري تثبيت وتفعيل الإضافة %1$s (%2$d/%3$d)

en: Integrations
ar: دمج

en: Inverted
ar: معكوسة/مقلوبة

en: Is dismissable?
ar: إمكانية الإغلاق؟

en: It is recommended to avoid using words like ad, ads, adv, advert, advertisement, banner, banners, sponsor, 300x250, 728x90, etc. in the image names or image path to avoid AdBlocks from blocking your Ad.
ar: يٌنصح بعدم إستخدام الكلمات التالية في اسم او مسار الصورة لتجنب تعطيلها من قبل اضافات AdBlocks :  ad, ads, adv, advert, advertisement, banner, banners, sponsor, 300x250, 728x90.

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ar: يبدوا أننا لم &rsquo; نستطع أن نجد ما &rsquo; تبحث عنه. من الممكن أن يساعدك البحث.

en: It seems we can't find what you're looking for. Perhaps searching can help.
ar: يبدوا أن المحتوى المطلوب غير موجود، حاول إستخدام البحث.

en: It seems you are megrating from %1s%2s%3s theme, click on the button below to complete the switching process.
ar: يبدوا انك تقوم بالتحويل من قالب %1s%2s%3s . إضغط على الزر بالأسفل لإتمام عملية التحويل.

en: It seems you are megrating from another theme, it is recommended to check our Switcher it supports %1s%2s%3s themes, click on the button below to check them.
ar: يبدوا أنك تقوم بالتحويل من قالب أخر. برجاء معاينة إضافة مُحول المقالات. حاليا تدعم %1s%2s%3s قالب. إضغط على الزر بالأسفل للإطلاع عليهم.

en: Jannah
ar: جَنَّة

en: Jetpack - Most Viewed for 30 days
ar: ‏‫Jetpack - الأكثر زيارة في ٣٠ يوم

en: Jetpack - Most Viewed for 7 days
ar: ‫Jetpack - الأكثر زيارة في ٧ أيام

en: Jetpack plugin by Automattic
ar: إضافة Jetpack بواسطة Automattic

en: Jump to Content
ar: الانتقال لجزء من المحتوى

en: Killing Floor 2 New Sharpshooter Class Detailed
ar: الحرية من غير قانون ليست سوى سيل مدمر

en: Knowledge Base
ar: قاعدة المعرفة

en: Knowledge is power
ar: سيد نفسه من لا سيد له

en: Label Background
ar: خلفية الوسم

en: Label Text
ar: نص الوسم

en: Language
ar: اللغة

en: Large Post Above
ar: مقال كبير في الأعلى

en: Large Thumbnail
ar: صورة كبيرة

en: Last
ar: الأخيرة

en: Last Modified Posts
ar: أحدث المقالات التي تم تحديثها

en: Last Updated
ar: آخر تحديث

en: Last Updated:
ar: آخر تحديث:

en: Last.FM
ar: ‏Last.FM

en: Latest Demo Installed
ar: أخر ديمو تم استيراده

en: LayerSlider
ar: سليدر LayerSlider

en: Layout
ar: المخطط

en: Leave a Reply
ar: اترك رد

en: Leave a Review on ThemeForest
ar: قم بتقييم القالب على ثيمفورست

en: Leave it empty to use the Site URL.
ar: إتركها فرغة لإستخدام عنوان الموقع.

en: Leave it empty to use the default text.
ar: إتركها فارغة لإستخدام النص الإفتراضي.

en: Leave it empty to use the default value.
ar: اتركه فارغاً إذا كنت تريد استخدام القيمة الإفتراضية.

en: Leave this empty to display the message instantly.
ar: أتركها فارغة لعرض الرسالة على الفور.

en: Left
ar: يسار

en: Left Area
ar: المساحة اليمين

en: Left Bottom
ar: أسفل اليسار

en: Left Center
ar: منتصف اليسار

en: Left Top
ar: أعلى اليسار

en: Less than a minute
ar: أقل من دقيقة

en: Letter Spacing
ar: تباعد الأحرف

en: License
ar: الترخيص

en: Life Style
ar: منوعات

en: Light 300
ar: خفيف 300

en: Light 300 Italic
ar: خفيف 300 مائل

en: Light Rain
ar: أمطار خفيفة

en: Light/Dark Skin Switcher
ar: زر التبديل بين الوضع المظلم والطبيعي

en: LightBox
ar: Lightbox

en: Lightbox Settings
ar: إعدادات Lightbox

en: Lightbox Skin
ar: نمط Lightbox

en: Lightbox Thumbnail Position
ar: موضع المصغرات

en: Lightbox for Galleries
ar: ‏Lightbox للمعارض الصور المضافة داخل المحتوى

en: Like %s?
ar: هل أعجبك %s؟

en: Likes
ar: إعجاب

en: Line
ar: لاين

en: Line Height
ar: ارتفاع الخط

en: Link
ar: رابط

en: Link Images to
ar: رابط الصور

en: Link Relationship (XFN)
ar: علاقة الرابط (XFN)

en: LinkedIn
ar: لينكدإن

en: Links Color
ar: لون الروابط

en: Links Color on mouse over
ar: لون الروابط عند المرور بمؤشر الفأرة

en: Links color
ar: لون الروابط

en: List
ar: قائمة

en: Live Demo
ar: معاينة الديمو

en: Live Search
ar: بحث أجاكس

en: Load More
ar: تحميل المزيد

en: Loader Icon
ar: أيقونة التحميل

en: Location
ar: الموقع الجغرافي

en: Lock in now! Stock sell-off sinks mortgage rates
ar: يسقط الطير حيث يُنْثَرُ الحب وتغشى منازل الكرماء

en: Log In
ar: تسجيل الدخول

en: Log In text
ar: نص تسجيل الدخول

en: Log Out
ar: تسجيل الخروج

en: Login Section
ar: قسم تسجيل الدخول

en: Logo
ar: لوجو الموقع

en: Logo Image
ar: صورة اللوجو

en: Logo Image (Retina Version @2x)
ar: صوره اللوجو (نسخة الريتنا @2x)

en: Logo Inverted Image
ar: صورة الشعار المعكوسة | الوضع الليلي

en: Logo Inverted Image (Retina Version @2x)
ar: صورة الشعار المعكوسة | جودة عالية 2X

en: Logo Margin Bottom
ar: الهامش السفلي للوجو

en: Logo Margin Top
ar: هامش اللوجو العلوي

en: Logo Position
ar: مكان الشعار

en: Logo Settings
ar: إعدادات اللوجو

en: Logo Text
ar: نص اللوجو

en: Logo Width
ar: عرض الشعار

en: Logo height
ar: ارتفاع الشعار

en: Logo width
ar: عرض الشعار

en: Looking for a good web hosting company? %1$sCheck our recommendations!%2$s
ar: هل تبحث عن شركة إستضافة مناسبة؟   %1$sقم بالإطلاع على ترشيحاتنا.%2$s

en: M4A file URL
ar: رابط ملف M4A

en: MP3 file URL
ar: رابط ملف MP3

en: MailChimp Form Action URL
ar: رابط MailChimp Form Action

en: Main Content Styling
ar: مظهر المحتوى الرئيسي

en: Main Menu
ar: القائمة الرئيسية

en: Main Nav Border Bottom Color
ar: ‫لون الإطار السفلي للقائمة الرئيسية

en: Main Nav Border Bottom Width
ar: ‫‫سٌمك الإطار السفلي للقائمة الرئيسة

en: Main Nav Border Top Color
ar: لون الإطار العلوي للقائمة الرئيسية

en: Main Nav Border Top Width
ar: ‫سٌمك الإطار العلوي للقائمة الرئيسية

en: Main Nav Components
ar: عناصر القائمة الرئيسية

en: Main Nav Menu
ar: القائمة الرئيسية

en: Main Nav Settings
ar: اعدادات القائمة الرئيسية

en: Main Nav and Secondary Nav Menus
ar: قوائم المنيو الرئيسية و الفرعية

en: Main Navigation
ar: القائمة الرئيسية

en: Main Navigation Styling
ar: شكل القائمة الرئيسية

en: Main Navigation sub menus
ar: القوائم الفرعية في القائمة الرئيسية

en: Main Title
ar: العنوان الرئيسي

en: Make sure you are logged into FoxPush.
ar: قم بتسجيل الدخول إلى حسابك في FoxPush.

en: Making fruit and veg fun for kids
ar: علي أن أسعى وليس علي إدراك النجاح

en: Manage Widgets
ar: إدارة الودجات

en: Manually uploaded files
ar: رفع الملفات يدوياً

en: Map
ar: خريطة

en: Margin Bottom
ar: المسافة السفلية

en: Margin Top
ar: المسافة العلوية

en: Margin Top - After scroll
ar: المسافة العلوية - بعد التمرير لأسهل

en: Masonry
ar: الأعمدة المتداخلة

en: Masonry Page
ar: الأعمدة المتداخلة

en: Max upload size
ar: ‫Max upload size

en: Media File
ar: ملف الصورة

en: Media Icon
ar: صورة الميديا

en: Media Page on Instagram
ar: صفحة الصورة على إنستجرام

en: Medium
ar: وسط

en: Medium 500
ar: متوسط 500

en: Medium 500 Italic
ar: متوسط 500 مائل

en: Medium Post Titles in Homepage Blocks
ar: عناوين المقالات المتوسطة في بلوكات الصفحة الرئيسية

en: Medium Post Titles in Homepage Sliders
ar: عناوين المقالات المتوسطة في السلايدرات

en: Mega Menu Background Image
ar: صوره خلفية للـMega Menu

en: Mega Menu Columns
ar: أعمدة ميجا منيو

en: Menu
ar: القائمة

en: Menu Button
ar: زر القائمة

en: Menu Icon
ar: الأيقونة

en: Menu Item Limit Warning
ar: تحذير: حد عدد العناصر في القائمة

en: Menu Position
ar: مكان القائمة

en: Menu Title
ar: عنصر قائمة

en: Menu with names
ar: القائمة بالأسماء

en: Message
ar: الرسالة

en: Messenger
ar: ماسنجر

en: Meta Description Tag
ar: وسم "وصف البيانات التوضيحية"

en: Min Height
ar: أقل ارتفاع

en: Minimum required version:
ar: النسخة الأدنى المطلوبة :

en: Mint
ar: نعناع

en: Mist
ar: ضباب

en: Mixcloud
ar: ‏Mixcloud

en: Mobile
ar: الجوال

en: Mobile Elements
ar: العناصر على الجوال

en: Mobile Header
ar: منطقة الهيدر في الجوال

en: Mobile Header Background Color
ar: لون الخلفية في أعلى جزئية الهاتف الجوال

en: Mobile Header Background Image
ar: صورة الخلفية في أعلى جزئية الهاتف الجوال

en: Mobile Header Buttons
ar: أزرار الترويسة في نمط الهاتف الجوال

en: Mobile Header Icons color
ar: لون الأيقونات في أعلى جزئية الهاتف الجوال

en: Mobile Logo
ar: لوجو الموبايل

en: Mobile Menu
ar: قائمة الجوال

en: Mobile Menu Background
ar: خلفية قائمة الجوال

en: Mobile Menu Icon
ar: أيقونة قائمة الجوال

en: Mobile Menu Layout
ar: نمط قائمة الجوال

en: Mobile Settings
ar: إعدادات الجوال

en: Modern
ar: عصري

en: More
ar: المزيد

en: More Button
ar: زر المزيد

en: More Themes
ar: المزيد من القوالب

en: More info
ar: للمزيد من المعلومات

en: Most Commented
ar: الأكثر تعليقًا

en: Most Commented posts
ar: أكثر المقالات تعليقاً

en: Most Viewed
ar: الأكثر مشاهدةً

en: Most Viewed for 7 days
ar: الأكثر زيارة خلال ال 7 أيام الأخيرة

en: Most Viewed posts
ar: أكثر المقالات مشاهدةً

en: Most recent
ar: الأحدث نشرًا

en: Move
ar: حرك

en: Move down
ar: تحريك لأسفل

en: Move up
ar: تحريك لأعلى

en: Multibyte string
ar: ‫Multibyte string

en: MySQL version
ar: ‫MySQL version

en: NASA plans to fix Mars spacecraft leak then launch in 2018
ar: الحياة شعلة إما أن نحترق بنارها أو نطفئها و نعيش في ظلام

en: NOTE: A separate license is required for each site using the theme.
ar: مهم: أنت بحاجة لشراء رخصة منفصلة لكل إسم نطاق يستخدم القالب.

en: Name
ar: الاسم

en: Navigation Label
ar: اسم العنصر في القائمة

en: Need Help?
ar: تحتاج لمساعده؟

en: Need Help? Search the knowledge base
ar: هل تحتاج لمساعدة؟ إبحث في قاعدة المعرفة - بالإنجليزية فقط

en: Need help? We're here %s
ar: هل تحتاج لمساعدة؟ نحن في الخدمة %s

en: Need one-to-one assistance? Get in touch with our Support team.
ar: هل أنت بحاجة إلى المساعدة؟ تواصل مع فريق الدعم الفني.

en: Network enabled
ar: ‫Network enabled

en: New
ar: جديد

en: New Heroes of the Storm Characters Bring Portals
ar: كالذي يحتاج لموافقة مختار القرية للشرب من ماء النهر

en: New Milestone
ar: إنجاز جديد

en: New Theme Update
ar: تحديث جديد للقالب

en: New Update
ar: تحديث جديد للقالب

en: News
ar: أخبار

en: News Ticker
ar: شريط الأخبار

en: NewsArticle
ar: مقالة أخبار

en: Newsletter
ar: القائمة البريدية

en: Next
ar: التالى

en: Next and Previous
ar: السابق والتالي

en: Next page
ar: الصفحة التالية

en: Next post
ar: المقال التالي

en: Next/Prev posts
ar: المقال السابق/التالي

en: Next/Previous Arrows
ar: الأسهم | التالي / السابق

en: Next/Previous Arrows Beside Title
ar: أزرار| التالي / السابق | بجانب العنوان

en: Next/Previous Buttons
ar: أزرار| التالي / السابق

en: Nintendo Details Next Miitomo Update
ar: لسانك حصانك إن صنته صانك، وإن هنته هانك

en: No
ar: لا

en: No More Posts
ar: لا يوجد مزيد من المقالات

en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
ar: لم يتم إتخاذ أي إجراء. الإضافة %1$s مفعله بالسابق.

en: No existing posts, pages, categories, images, custom post types or any other data will be deleted or modified.
ar: لن يتم / تعديل أو حذف أي تدوينات, صفحات، تصنيفات، صور أو أي بيانات أخرى.

en: No import files specified!
ar: لم يتم تعيين ملفات لاستيراد الديمو!

en: No new notifications
ar: لا يوجد تنبيهات

en: No plugins are available to be activated at this time.
ar: لا توجد أي اضافات لتفعيلها حاليا.

en: No plugins are available to be installed at this time.
ar: لا يوجد أي اضافات لتثبيتها حاليا.

en: No plugins are available to be updated at this time.
ar: لا يوجد اضافات لتحديثها حاليا.

en: No plugins to install, update or activate.
ar: لا يوجد إضافات تحتاج إلى التنصيب أو الترقية أو التفعيل.

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
ar: لم يتم اختيار أي اضافات لتفعيلها. لم يتم اجراء أي عملية.

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
ar: لم يتم اختيار أي اضافة لتثبيتها. لم يتم القيام بأي عملية.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
ar: لم يتم اختيار أي اضافات ليتم تحديثها. لم يتم القيام بأي عملية.

en: No preview image defined for this import.
ar: لم يتم تعيين صورة لهذا الديمو.

en: No products found
ar: لم يتم العثور على أي منتجات

en: No sliders found, Please create a slider.
ar: عفواً، لا توجد سليدرات، من فضلك قم بإنشاء سليدر.

en: No sliders found, add a slider first!
ar: عفواً، لا توجد سليدرات، من فضلك قم بإنشاء سليدر!

en: Nofollow?
ar: بدون تتبع Nofollow؟

en: None
ar: لا شيء

en: Not Installed
ar: غير مُنصبة

en: Note: This option doesn't work with the AJAX pagination.
ar: ملاحظة: هذا الخيار لا يعمل مع نظام ترقيم الصفحات المعتمد على AJAX.

en: Nothing Found
ar: لم يتم العثور على نتائج

en: Notifications
ar: التنبيهات

en: Number of Media Items
ar: عدد الصور

en: Number of Mega Menu Columns
ar: عدد الأعمدة

en: Number of Rows
ar: عدد الصفوف

en: Number of Tweets to show:
ar: عدد التغريدات المراد إظهارها:

en: Number of columns
ar: عدد الأعمدة

en: Number of comments to show:
ar: عدد التعليقات المراد إظهارها:

en: Number of items to show:
ar: عدد العناصر المراد إظهارها:

en: Number of paragraphs before
ar: عدد الفقرات السابقة

en: Number of paragraphs before the Ad
ar: عدد الفقرات قبل الإعلان

en: Number of photos to show:
ar: عدد الصور المراد عرضها :

en: Number of posts before the Ad
ar: عدد المقالات المراد إظهارها قبل الاعلان

en: Number of posts to show
ar: عدد المقالات المراد إظهارها

en: Number of posts to show in Full width pages
ar: عدد المقالات المراد إظهارها في الصفحات ذات العرض الكامل

en: Number of products per page
ar: عدد المنتجات في الصفحة

en: Number of seconds before displaying the message
ar: عدد الثواني قبل عرض الرسالة

en: Number of stories per page
ar: عدد الحالات في الصفحة

en: Number of tags to show:
ar: عدد الوسوم المراد عرضها:

en: Number of the related products
ar: عدد المنتجات ذات الصلة

en: Numbers
ar: أرقام

en: Numeric
ar: أرقام

en: OGA file URL
ar: رابط ملف OGA

en: Ocean
ar: محيط

en: Offset - number of posts to pass over
ar: تخطي - عدد المقالات المراد تخطيها

en: Once you’ve saved the download file, you can use the Import function in another WordPress installation to import the theme options from this site.
ar: بمجرد حفظ الملف يمكنك إستخدام خيار الإستيراد في مدونة ووردبريس أخرى لتقوم بإستيراد إعدادات القالب.

en: One Column
ar: عمود واحد

en: One Comment
ar: تعليق واحد

en: One Row
ar: صف واحد

en: One more step!
ar: خطوة واحدة!

en: One swallow does not make the spring
ar: ليس هناك أحرارٌ تماماً ، لأن هناك عبيداً لحريتهم

en: Only admins can manage the advanced settings in the post edit page
ar: يمكن للمسؤولين فقط إدارة الإعدادات المتقدمة في صفحة تحرير المقالات

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
ar: المعذرة، هذه الصفحة غير موجودة.

en: Opacity
ar: تلاشي

en: Open Graph meta
ar: أكواد Open Graph

en: Open The Link In a new Tab
ar: فتح الرابط في تبويب جديد

en: Open link in a new tab
ar: افتح الرابط في علامة تبويب جديدة

en: Open links in a new window?
ar: فتح الروابط في نافذة جديدة؟

en: OpenWeather API Key
ar: مفتاح واجهة التطبيق البرمجية API لويدجيت الطقس المفتوح

en: Optional Custom Feed URL, Leave it empty to use the default WordPress feed URL.
ar: اختياري، اتركه فارغاً إذا كنت تريد استخدام رابط خلاصات ووردبريس الافتراضي.

en: Order
ar: الترتيب

en: Order of tabs:
ar: ترتيب التبويبات:

en: Original: %s
ar: أصلي: %s

en: Overlay Title
ar: العنوان فوق الصورة

en: Overlay Title Centered
ar: ‫العنوان فوق الصورة في المنتصف

en: Overrides
ar: تجاوز

en: PHP max input vars
ar: ‫PHP max input vars

en: PHP post max size
ar: ‫PHP post max size

en: PHP time limit
ar: ‫PHP time limit

en: PHP version
ar: ‫PHP version

en: Padding Right
ar: ازاحه لليمين

en: Padding left
ar: ازاحه لليسار

en: Page Builder
ar: أداة بناء الصفحة

en: Page Layout
ar: نمط الصفحة

en: Page URL:
ar: رابط الصفحة :

en: Pages
ar: الصفحات

en: Pagination
ar: ترقيم الصفحات

en: Pagination:
ar: ترقيم الصفحات:

en: Parallax
ar: تأثير بارالكس

en: Parallax Effect
ar: نوع تأثير بارالكس

en: Parent items as links
ar: تفعيل العناصر الرئيسية كروابط

en: Parent theme author URL
ar: ‫رابط مصمم القالب الأب

en: Parent theme name
ar: إسم القالب الأب

en: Parent theme version
ar: ‫إصدار القالب الأب

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Paste your CSS code, do not include any tags or HTML in the field. Any custom CSS entered here will override the theme CSS. In some cases, the !important tag may be needed.
ar: أضف أكواد CSS هنا، لا تقم بوضع أي أكواد HTML هنا.

en: Patreon
ar: ‫Patreon

en: Pattern
ar: نمط

en: Paypal
ar: ‏Paypal

en: Persuasion is often more effectual than force
ar: تنتهي حريتك عندما تمس يدك الممدودة أنف رجل آخر

en: Phones
ar: الجوالات

en: Photo of %s
ar: صورة %s

en: Photos Order:
ar: ترتيب الصور:

en: Pinterest
ar: بينتيريست

en: Play This Game for Free on Steam This Weekend
ar: وما استعصى على قوم منال إذا الإقدام كان لهم ركاب

en: Playlist title
ar: عنوان قائمة التشغيل

en: Please Note that for Jetpack - Most Viewed posts it may take a few hours before views are counted. It will fallback to comments sorting type until then.
ar: ننبهكم إلى لى أن خاصية  المقالات الأكثر مشاهدة لإضافة Jetpack تستغرق بعض الساعات لتقوم بحساب عدد المشاهدات. سيتم التصنيف حسب التعليقات في غضون هذا الوقت.

en: Please Note: Any customizations you have made to theme files will be lost. Please consider using child themes for modifications.
ar: برجاء الملاحظة: أي تعديلات تم إجراؤها على ملفات القالب سيتم فقدها. يمكنك إستخدام القالب الإبن إذا أردت إجراء تعديلات على ملفات القالب.

en: Please add a name for the sidebar.
ar: من فضلك أضف إسم للقائمة الجانبية.

en: Please be patient and do not navigate away from this page while the import is in progress. This can take a while if your server is slow.
ar: ‫برجاء الإنتظار ولا تقوم بالانتقال إلى صفحات أخرى حتى تنتهي عملية الإستيراد. ربما تاخذ بعض الوقت على بعض السيرفرات البطيئة.

en: Please choose an image file for the retina version of the logo. It should be 2x the size of main logo.
ar: من فضلك اختر ملف صورة اللوجو نسخة الريتنا، يجب أن تكون ضعف حجم الصورة الأصلية.

en: Please click "Import Demo Data" button only once and wait, it can take a couple of minutes.
ar: رجاء! قم بالنقر على "استيراد بيانات الديمو" مرة واحدة فقط ثم انتظر، يمكن لهذه العملية أن تستغرق بعض الدقائق.

en: Please consider supporting us by disabling your ad blocker
ar: برجاء دعمنا عن طريق تعطيل إضافة Adblock

en: Please contact the administrator of this site for help.
ar: الرجاء التواصل مع مدير الموقع للمساعدة.

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
ar: الرجاء التواصل مع مالك الإضافة و إطلب منه برمجة الاضافة حسب توصيات ووردبريس.

en: Please copy and paste this information in your ticket when contacting support:
ar: برجاء نسخ وارفاق هذه البيانات عند فتح تذكرة جديدة:

en: Please, make sure that chosen font supports chosen weight.
ar: من فضلك تأكد من أن الخط الذي قمت بإختيارة يدعم الحجم “font‪-‬weight” الذي اختارته.

en: Plugin
ar: إضافة

en: Plugin activated successfully.
ar: تم تفعيل الإضافة بنجاح.

en: Plugin activation failed.
ar: فشل تفعيل الإضافة.

en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
ar: لم يتم تفعيل الإضافة المطلوبة. تحتاج لإضافة نسخة أحدث من %s لهذا الثيم. يُرجى تحديث هذه الإضافة.

en: Pocket
ar: بوكيت

en: Popular
ar: الأشهر

en: Popular tab order
ar: الأشهر على حسب

en: Position
ar: موضع

en: Post Author Box
ar: تفعيل عن الكاتب

en: Post Author box
ar: مربع كاتب المقال

en: Post Categories Label
ar: وسم الأقسام الملون

en: Post Components
ar: عناصر المقال

en: Post Format Settings
ar: آعدادات نوع المقال

en: Post Heading:
ar: الترويسات:

en: Post Layout
ar: نمط صفحة المقال (سنجل)

en: Post Meta
ar: معلومات المقال

en: Post Modified Date
ar: تاريخ تحديث المقال

en: Post Primary Category
ar: التصنيف الرئيسي للمقال

en: Post Published Date
ar: تاريخ نشر المقال

en: Post Settings
ar: اعدادات المقال

en: Post Title
ar: عنوان المقال

en: Post Titles in Homepage Blocks
ar: عناوين المقالات في بلوكات الصفحة الرئيسية

en: Post Titles in Homepage Sliders
ar: عناوين المقالات في السلايدرات

en: Post Views
ar: عدد الزيارات

en: Post Views Settings
ar: إعدادات عداد زوار المقالات

en: Post Views Source
ar: مصدر تعداد مرات الزيارة

en: Post format
ar: نمط المقال

en: Post format icon on hover
ar: عرض أيقونة نمط المقال عند مرور الماوس

en: Post info Settings
ar: اعدادات معلومات المقالات

en: Post meta Color
ar: لون معلومات المقال

en: Post meta area
ar: مساحة معلومات المقال

en: Post meta area Layout
ar: شكل/تصميم منطقة البيانات التوضيحية للتدوينات

en: Post meta field
ar: إسم خانة Post meta

en: Post title in widgets
ar: عنوان التدوينات في الويدجيت

en: Posts
ar: المقالات

en: Posts - 1st Post Highlighted
ar: مقالات - إبراز أول مقال

en: Posts - Horizontal Sub-Categories Filter
ar: مقالات - فلتر أفقي للأقسام الفرعية

en: Posts - Vertical Sub-Categories Filter
ar: مقالات - فلتر رأسي للأقسام الفرعية

en: Posts By Post's Author
ar: مقالات بواسطة كاتب المقال الحالي

en: Posts Excerpt
ar: مقتطف المقال

en: Posts Excerpt Length
ar: طول المقتطف

en: Posts Settings
ar: إعدادات التدوينات

en: Posts Switcher
ar: مُحَول المقالات

en: Posts Title Length
ar: طول العنوان

en: Posts by the same Author
ar: مقالات لنفس الكاتب

en: Posts in the same Categories
ar: مقالات في نفس التصنيفات

en: Posts in the same Tags
ar: مقالات بنفس الوسوم

en: Posts list
ar: قائمة المقالات

en: Posts order:
ar: ترتيب المقالات:

en: Posts, pages, images, widgets and menus will get imported.
ar: المشاركات، الصفحات، الصور، الودجات و القوائم سيتم استيرادها.

en: Pre-Packaged
ar: مدمجة

en: Predefined Sidebar
ar: إختيار عمود جانبي

en: Predefined skins
ar: أنماط

en: Previous
ar: السابق

en: Previous page
ar: الصفحة السابقة

en: Previous post
ar: المقال السابق

en: Primary Category
ar: التصنيف الرئيسي

en: Primary Color
ar: اللون الرئيسي

en: Primary Navigation
ar: القائمة الرئيسية

en: Primary Sidebar
ar: القائمة الجانبية الرئيسية

en: Primary Widget Area
ar: المربع الجانبي الرئيسي

en: Primary menu Font Family
ar: شكل خط القائمة الرئيسية

en: Print
ar: طباعة

en: Products Categories
ar: تصنيفات المنتجات

en: Proudly Hosted by %s
ar: مُستضاف بفخر %s

en: Published date
ar: تاريخ النشر

en: Query Type
ar: نوع الاستعلام

en: Quinoa new recipes, feta & broad bean salad
ar: الادارة تعمل من خلال النظام اما القيادة فتعمل فوق النظام

en: RSS
ar: ملخص الموقع RSS

en: Rain
ar: أمطار

en: Rainbow Line Above Header
ar: عرض شريط قوس قزح أعلى الموقع

en: Random
ar: عشوائي

en: Random Article
ar: مقال عشوائي

en: Random Article Button
ar: تفعيل أيقونة مقال عشوائي

en: Random Posts
ar: مقالات عشوائية

en: Rate %s
ar: تقييم %s

en: Read More &raquo;
ar: أكمل القراءة &raquo;

en: Read More Button
ar: زر أكمل القراءة

en: Read Next
ar: أقرأ التالي

en: Read Next Slider
ar: سلايدر إقرأ بعد ذلك

en: Read Next Style
ar: ستايل سلايدر إقرأ بعد ذلك

en: Reading Position Indicator
ar: مؤشر التقدم في القراءة

en: Ready to publish your first post? %1$sGet started here%2$s.
ar: هل أنت مُستعد لنشر أول مقال؟ %1$sإبدأ من هنا%2$s.

en: Recent
ar: الأخيرة

en: Recent Comments
ar: أخر التعليقات

en: Recent Comments with avatar
ar: آحدث التعليقات مع صورة شخصية

en: Recent Posts
ar: أخر المقالات

en: Recommended size is %1spx x %2spx
ar: الحجم الذي ينصح به (على الأكثر): %1spx x %2spx

en: Recommended to reduce Cumulative Layout Shift (CLS)
ar: يُنصح به لخفض "انتقال التصميم التراكمي CLS"

en: Reddit
ar: ‏Reddit

en: Refresh Access Token
ar: معاودة عرض رمز الوصول

en: Refresh Expiration Date
ar: تحديث تاريخ إنتهاء فترة الدعم

en: Regular 400
ar: عادي 400

en: Regular 400 Italic
ar: عادي 400 مائل

en: Related Articles
ar: مقالات ذات صلة

en: Related Posts
ar: المقالات ذات الصلة

en: Related Posts Position
ar: مكان المقالات ذات الصلة

en: Related Posts by Author
ar: ‫مقالات ذات الصلة عن الكاتب

en: Related Posts by Categories
ar: ‫مقالات ذات الصلة عن طريق التصنيفات

en: Related Posts by Tags
ar: مقالات ذات الصلة عن طريق الوسوم

en: Remember me
ar: تذكرني

en: Remote get
ar: ‫Remote get

en: Remote post
ar: ‫Remote post

en: Remove
ar: حذف

en: Renew
ar: تجديد

en: Replace %s text in the entire admin pages.
ar: إستبدال %s في كل صفحات لوحة التحكم.

en: Replaced with The site's URL.
ar: تبدل برابط للموقع.

en: Replaced with The site's name.
ar: تبدل باسم الموقع.

en: Replaced with the current year.
ar: تبدل بالسنة الحالية.

en: Required
ar: مطلوب

en: Required Update not Available
ar: التحديث المطلوب غير متاح

en: Required for Facebook share button in the AMP pages and Select and Share module.
ar: إلزامية لزر مشاركة فيسبوك في صفحات AMP ووحدة الاختيار والمشاركة

en: Requires Update
ar: يلزم الترقية

en: Requried data Missing
ar: برجاء اكمال البيانات المطلوبة أولاً

en: Reset All Settings
ar: إعادة تعيين الإعدادات

en: Return to Required Plugins Installer
ar: العودة إلى صفحة تنصيب الإضافات

en: Return to the Dashboard
ar: العودة إلى لوحة التحكم الرئيسية

en: Review Rating
ar: التقييم

en: Revoke
ar: إلغاء التفعيل

en: Revolution Slider
ar: سليدر Revolution

en: Right
ar: يمين

en: Right Area
ar: المساحة اليسار

en: Right Bottom
ar: اسفل اليمين

en: Right Center
ar: منتصف اليمين

en: Right Top
ar: أعلى اليمين

en: Rounded
ar: مدور

en: Royal
ar: ملكي

en: Run the Switcher
ar: الإنتقال إلى مُحول المقالات

en: SUHOSIN installed
ar: ‫SUHOSIN installed

en: Sahifa
ar: صحيفة

en: Samsung Elec says preorders for Galaxy S7 phones stronger
ar: اكتشف النظام في الاشياء التي لا تجد فيها نظاماً في النظرة الاولى

en: Sand
ar: رمال

en: Save Changes
ar: حفظ التغييرات

en: Scale
ar: تكبير

en: Scale + Opacity
ar: تكبير + تلاشي

en: Scattered Clouds
ar: غيوم متفرقة

en: Schema type
ar: ‫نوع Schem

en: Scroll
ar: تمرير

en: Scroll + Opacity
ar: تمرير + تلاشي

en: Scrolling #%s
ar: متحرك #%s

en: Search
ar: بحث

en: Search Layout
ar: نمط البحث

en: Search Page Settings
ar: اعدادات صفحة البحث

en: Search Position
ar: مكان منطقة البحث

en: Search Results
ar: صفحة نتائج البحث

en: Search Results for: %s
ar: نتائج البحث عن :  %s

en: Search for
ar: بحث عن

en: Search in Category IDs
ar: البحث في الأرقام التعريفية للتصنيفات

en: Second Footer
ar: مساحة المربعات الجانبية الثانوية في الفوتر

en: Second Footer Widgets Area
ar: مساحة المربعات الجانبية الثانية في الفوتر

en: Secondary Color
ar: اللون الثانوي

en: Secondary Menu
ar: القائمة الثانوية

en: Secondary Nav
ar: القائمة الثانوية

en: Secondary Navigation
ar: الشريط العلوي

en: Secondary Sidebar
ar: القائمة الجانبية الثانوية

en: Secondary Text
ar: النص الثانوي

en: Secondary Title
ar: العنوان الثانوي

en: Secondary sub menus
ar: القوائم الفرعية في القائمة الثانوية

en: Section
ar: سيكشن

en: Section #%s
ar: سيكشن #%s

en: Section Layout
ar: تخطيط القسم

en: Section Title
ar: عنوان السيكشن

en: Section Widgets Area
ar: منطقة الودجات للسيكشن

en: Sections Titles: Big Style
ar: عناوين الاقسام : الشكل العام

en: Sections Titles: Default & Centered Styles
ar: عناوين الاقسام : الافتراضية & الأنماط

en: Select
ar: إختر

en: Select Image
ar: إختر الصورة

en: Select and Share
ar: اظهار ايقونات المشاركة عند تحديد نص

en: Select another image
ar: إختر صورة أخرى

en: Self Hosted Video
ar: فيديو مستضاف على موقعك

en: Semi 600 Bold
ar: شبه داكن 600

en: Semi 600 Bold Italic
ar: شبه داكن 600 مائل

en: Senators close to finishing encryption penalties
ar: الفوضى .. اسم لاي نظام يولد ارتباكاً في عقولنا

en: Send
ar: إرسال

en: Send a Web Notification
ar: إرسال n‏‫Web Notificatio

en: Send an email
ar: أرسل بريدا إلكترونيا

en: Sent
ar: أُرسلت

en: Serene
ar: هادئ

en: Server environment
ar: ‫Server environment

en: Server info
ar: ‫Server info

en: Set as the site Front Page?
ar: قم بتعيين الصفحة كصفحة رئيسية؟

en: Settings
ar: اعدادات

en: Settings import file could not be found.
ar: ملف الإعدادات غير موجود.

en: Share
ar: شاركها

en: Share Buttons
ar: أزرار المشاركة

en: Share Buttons Style
ar: نمط أزرار المشاركة

en: Share Buttons for Pages
ar: تفعيل أزرار المشاركة للصفحات

en: Share Settings
ar: خيارات المشاركة

en: Share via Email
ar: مشاركة عبر البريد

en: Shop - For WooCommerce Pages
ar: المتجر - لصفحات ووكوميرس

en: Shopping Cart
ar: عربة التسوق

en: Shortcodes Ads
ar: إعلانات الأكواد المختصرة

en: Show
ar: عرض

en: Show %s comments
ar: عرض %s تعليقات

en: Show Details
ar: عرض التفاصيل

en: Show Faces?
ar: إظهار وجوه الأصدقاء؟

en: Show Lightbox Arrows
ar: عرض أسهم الإنتقال

en: Show More
ar: اظهر المزيد

en: Show Social Icons?
ar: إظهار الشبكات الإجتماعية؟

en: Show Stream?
ar: إظهار المحتوى؟

en: Show ads if client screen width >= (px)
ar: عرض الإعلان إذا كان عرض نافذة المتصفح أكبر من أو يساوي (بكسل)

en: Show child categories?
ar: عرض التصنيفات الفرعية؟

en: Show menu text beside the icon
ar: إظهار كلمة القائمة بجانب الأيقونة

en: Show on
ar: عرض في

en: Show one comment
ar: إظهار تعليق واحد

en: Show the Slider only?
ar: عرض السلايدر فقط؟

en: Show the ads only?
ar: اظهر الإعلان فقط؟

en: Show the content only?
ar: عرض المحتوى فقط؟

en: Show the date depending on
ar: طريقة عرض التاريخ

en: Show the featured image
ar: إظهار الصورة البارزة

en: Show the icon only?
ar: عرض الأيقونة فقط؟

en: Show the icon?
ar: عرض الأيقونة؟

en: Show the icons
ar: تفعيل الأيقونات في قائمة الجوال

en: Show the post format icon on hover?
ar: ‫عرض أيقونة نمط المقال عند مرور الماوس؟

en: Show the scrolling arrows?
ar: عرض أسهم التبديل؟

en: Show the share title
ar: أظهر عنوان مساحة المشاركة

en: Show the social icons only?
ar: إظهار أزرارالشبكات الإجتماعية فقط؟

en: Show the total followers number?
ar: إظهار إجمالي عدد المتابعين؟

en: Sidebar
ar: إضافة عمود جانبي

en: Sidebar Column Width
ar: عرض العمود الجانبي

en: Sidebar Left
ar: العمود الجانبي يسار

en: Sidebar Name
ar: اسم العمود الجانبي

en: Sidebar Position
ar: المكان الإفتراضي للعمود الجانبي

en: Sidebar Right
ar: العمود الجانبي يمين

en: Sidebar Settings
ar: اعدادات العامود الجانبي

en: Sidebars
ar: العمود الجانبي - سايدبار

en: Sidebars Settings
ar: إعدادات القائمة الجانبية

en: Sidebars on Mobile
ar: الأعمدة الجانبية في نمط الهاتف الجوال

en: Sign up for FREE
ar: قم بتجربته الآن مجاناً

en: Signature
ar: التوقيع

en: Signature Image
ar: صورة التوقيع

en: Signs of life for Apple stock as Wall St
ar: يجب أن أخترع نظاماً وإلا فسيستعبدني نظام رجل آخر

en: Single Article Sidebar
ar: العمود الجانبي لمقال منفرد

en: Single Page Sidebar
ar: العمود الجانبيى لصفحة منفردة

en: Single Post Page
ar: إعدادات صفحة المقال

en: Single Post Page Content
ar: محتوى صفحة المقال

en: Single Post Page Settings
ar: إعدادات صفحة المقال

en: Single Post Title
ar: العنوان في صفحة عرض المقال

en: Site Title
ar: عنوان الموقع

en: Site URL
ar: رابط الموقع

en: Site Width
ar: عرض الموقع

en: Site margin top
ar: الهامش العلوي للموقع

en: Skype
ar: سكايب

en: Slide Sidebar
ar: السيدبار المخفي

en: Slide Widget Area
ar: مساحة الودجات للقائمة الجانبية المخفية

en: Slider
ar: سلايدر

en: Slider #%s
ar: سلايدر #%s

en: Slider Layout?
ar: تفعيل السلايدر؟

en: Slider Revolution
ar: سليدر Revolution

en: Slider Speed in ms
ar: سرعة تحريك السلايدر

en: Sliders Settings
ar: إعدادات القائمة الجانبية

en: Sliding Down
ar: مرور لأسفل

en: Sliding Left
ar: مرور من اليسار

en: Sliding Right
ar: مرور من اليمين

en: Sliding Up
ar: مرور لأعلى

en: Small Post Titles in Homepage Blocks
ar: عناوين المقالات الصغيرة في بلوكات الصفحة الرئيسية

en: Small Post Titles in Homepage Sliders
ar: عناوين المقالات الصغيرة في السلايدرات

en: Snapchat
ar: سناب تشات

en: Snow
ar: ثلج

en: Social Counters
ar: عداد الشبكات الإجتماعية

en: Social Icons
ar: الشبكات الإجتماعية

en: Social Icons color
ar: لون أيقونات الشبكات الإجتماعية

en: Social Networks
ar: الشبكات الإجتماعية

en: Social icons layout
ar: الشبكات الإجتماعية

en: Something went wrong with the plugin API.
ar: حدث خطأ ما مع API الإضافة.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ar: المعذرة, ولكن لم يتم العثور على نتائج تطابق كلمة البحث، حاول البحث بإستخدام كلمات مختلفة .

en: Sort by
ar: الترتيب بـ

en: SoundCloud
ar: ساوند كلاود

en: SoundCloud URL
ar: رابط SoundCloud

en: Source
ar: المصدر

en: Source and Via
ar: المصدر وبواسطة

en: Source name is required.
ar: مطلوب إدخال النص.

en: Spieth in danger of missing cut
ar: إذا تكلمت بالكلمة ملكتك وإذا لم تتكلم بها ملكتها

en: Spotify
ar: ‏Spotify

en: Spread The Word
ar: إنشر الخبر

en: Standard
ar: الإفتراضي

en: Standard Fonts
ar: الخطوط الإفتراضية

en: Standard Post Format:
ar: نمط المقال الإفتراضي:

en: Starter Post Views number
ar: بداية تعداد الزيارات

en: Statistics (Updated Hourly)
ar: إحصائيات (تُحدث كل ساعة)

en: Status
ar: الحالة

en: Steam
ar: ستيم

en: Sticky Header
ar: تثبيت الهيدر

en: Sticky Header behavior
ar: ترويسة ثابتة

en: Sticky Menu
ar: تثبيت القائمة

en: Sticky Menu Logo
ar: لوجو القائمة الثابتة

en: Sticky Menu behavior
ar: نوع القائمة المثبتة

en: Sticky Mobile Share Buttons
ar: تفعيل أزرار المشاركة الثابتة على الجوال

en: Sticky Share Buttons
ar: أزرار ثابتة للمشاركة

en: Sticky Sidebar
ar: عمود جانبي ثابت

en: Sticky the Featured Video
ar: تثبيت الفيديو عند التمرير

en: Story Highlights
ar: اقرأ في هذا المقال

en: Stretch Header
ar: هيدر متمدد

en: Stretch Section
ar: تمديد القسم

en: Stretch the section to the full width of the page, supported if the site layout is Full-Width.
ar: قم بتمديد القسم إلى العرض الكامل للصفحة، مدعوم إذا كان تخطيط الموقع بالعرض الكامل.

en: Structure Data
ar: بيانات الهيكل

en: Style
ar: المخطط

en: Style and Layout
ar: النمط والمظهر

en: Styles
ar: الأنماط

en: Styling
ar: إعدادات المظهر

en: Styling Settings
ar: إعدادات المظهر

en: Stylish Red
ar: أحمر أنيق

en: Sub Menu
ar: قائمة فرعية

en: Submit a Ticket
ar: فتح تذكرة جديدة

en: Subscribe
ar: إشترك

en: Subscribe to our channel
ar: إنضم لقناتنا

en: Subscribers
ar: متابعون

en: Subtitle
ar: العنوان الثانوي

en: Subtotal:
ar: الإجمالي:

en: Support
ar: الدعم الفني

en: Support us on Patreon
ar: ادعمنا على Patreon

en: Supports: Text, HTML and Shortcodes.
ar: يدعم: النصوص وأكواد HTML والأكواد المختصرة.

en: Supports: YouTube and Vimeo videos only.
ar: يدعم: YouTube و Vimeo فقط.

en: Switch skin
ar: الوضع المظلم

en: Switch to %s Theme
ar: التحويل إلى قالب %s

en: Switched From
ar: مُحول من

en: System Status
ar: حالة النظام

en: Tablets
ar: الأجهزة اللوحية

en: Tabs
ar: التبويبات

en: Tabs block
ar: بلوك تابات للأقسام

en: Tag Description
ar: وصف الوسوم

en: Tag Page Settings
ar: اعدادات صفحة الوسوم

en: Tags
ar: الوسوم

en: Tags List Layout
ar: شكل/تصميم قائمة الوسوم

en: Team
ar: فريق العمل

en: Tech
ar: تقنية

en: Telegram
ar: تيلقرام

en: Tested and Recommended Plugins
ar: إضافات يُنصح بها

en: Text
ar: نص

en: Text Color
ar: لون النص

en: Text above the Email input field
ar: النص فوق خانة ادخال البريد الالكتروني

en: Text after the total number
ar: النص بعد العدد

en: Text and Link are required.
ar: مطلوب إدخال النص والرابط.

en: Text before the total number
ar: نص قبل العدد الإجمالي

en: Text beside the icon, Leave this empty to disable.
ar: النص بجانب الأيقونة, إتركها فارغة لتعطيل هذه الخاصية.

en: Text is required.
ar: مطلوب إدخال النص.

en: Text or HTML
ar: نص او HTML

en: Text, Shortcodes or HTML code
ar: نص، كود مختصر او كود HTML

en: Texts
ar: نصوص

en: That's it, all done!
ar: هذا كل شئ، إنتهينا!

en: The Access Token is expired, click the button below to refresh it.
ar: ملفات الدخول انتهت، اضغط ادناه لتحديثها

en: The Default Image
ar: الصورة الافتراضية

en: The Demo Import will not import the images we have used in our live demos, due to copyright / license reasons.
ar: استيراد الديمو لن يقوم باستيراد الصور التي استعملانها في العروض الحية. نظرا لحقوق الملكية و التراخيص.

en: The Future Of Possible
ar: نحن أحرار بمقدار ما يكون غيرنا أحرارا

en: The Game Officially Announced, Watch the Trailer Here
ar: ‫الحرية هي الحياة ، و لكن لا حرية بلا فضيل

en: The XMLReader PHP module/extension is missing. Please contact your hosting company and ask them to install that for you.
ar: ملف XMLReader PHP موديل / إضافة مفقود، أرجو التواصل مع شركة الإستضافة و طلب تثبيته من قبلهم من أجلك.

en: The content in the editor above will be ignored.
ar: سيتم تجاهل المحتوى الموجود في المحرر أعلاه.

en: The description will be displayed in the menu if the current theme supports it.
ar: سوف يظهر الوصف في القائمة إذا كان القالب يدعم ذلك.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
ar: بدأت عملية التنصيب. هذه العملية قد تستغرق بعض الوقت على بعض السيرفرات. لذلك رجاءا انتظر.

en: The installation of %1$s failed.
ar: لم تنجح عملية تثبيت %1$s.

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
ar: بدأت عملية التنصيب. هذه العملية قد تستغرق بعض الوقت على بعض السيرفرات. لذلك رجاءا انتظر.

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
ar: حزمة الإضافة عن بعد مكونه عبارة عن أكثر من ملف واحد، و لكن الملفات لم يتم وضعهم في مجلد.

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
ar: حزمة الإضافة عن بعد لا تحتوي على المجلد مع البادئة المرغوبة و إعادة التسمية لا تعمل.

en: The theme folder name does not match the original theme folder name %1$s%3$s%2$s, you need to chnage the theme folder name back to be able to update the theme automatically, or you can update the theme manually via FTP.
ar: اسم مجلد القالب لا يتناسب مع اسم المجلد الأصلي للقالب %1$s%3$s%2$s، يجب أن يتم تغيير مجلد القالب إلى السابق لكي تتمكن من رفع المجلد بشكل تلقائي، أو تستطيع أن ترفع القالب بشكل يدوي بواسطة الـ FTP.

en: The theme options have been imported successfully.
ar: تم إستيراد إعدادات القالب بنجاح.

en: The ultimate guide to herbal teas
ar: تنتهي حريتك حيث تبدأ حرية الآخرين

en: Theme
ar: القالب

en: Theme Defaults
ar: إعدادات القالب الإفتراضية

en: Theme Layout
ar: نظام القالب

en: Theme Name
ar: اسم الثيم

en: Theme Options
ar: إعدادات القالب

en: Theme Options Page Logo
ar: لوجو صفحة لوحة التحكم

en: Theme Registration
ar: تفعيل القالب

en: Theme Updates
ar: تحديثات القالب

en: Theme's module
ar: خاصية عداد الزوار الخاصة بالقالب

en: There May Be No Consoles in the Future, EA Exec Says
ar: الحرية هي الحق في أن تعمل ما يبيحه القانون

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
ar: هناك واحده أو أكثر من الإضافات الضرورية أو التي ينصح بها تحتاج إلى التثبيت، التحديث أو التفعيل.

en: These links will appear at the end of the article in the Source section.
ar: هذه الروابط ستظهر في نهاية المقال في منطقة المصادر.

en: These links will appear at the end of the article in the Via section.
ar: ‫هذه الروابط ستظهر في نهاية المقال في منطقة بواسطة.

en: These tags can be included in the textarea above and will be replaced when a page is displayed.
ar: هذه الوسوم يمكن استخدامها في منطقة الكتابة بالاعلى وسوف تبدل عند زيارة موقعك.

en: Thin 100
ar: رفيع 100

en: Thin 100 Italic
ar: رفيع 100 مائل

en: Third party post views plugin
ar: إضافة عداد زوار لووردبريس

en: This Block requires the WooCoomerce plugin.
ar: هذا البلوك يتطلب إضافة WooCommerce.

en: This Description will appear at the end of the category page below the posts list.
ar: هذه المنطقة تظهر في نهاية صفحة القسم تحت المقالات.

en: This Widget appears in the single post page only.
ar: هذا الودجت يظهر فقط في صفحة المقال.

en: This action can not be Undo. Clicking "OK" will reset your theme options to the default installation. Click "Cancel" to stop this operation.
ar: لا يمكن الرجوع في هذا الإجراء. الموافقة ستقوم بحذف كل الاعدادات و اعادة الاعدادات الافتراضية.

en: This feature can not be used while the Auto Load Posts option is active.
ar: لا يمكن استخدام هذه الميزة لدى تفعيل خيار "التحميل التلقائي للتدوينات".

en: This featured image will show up if no featured image is set.
ar: هذه الصوة المميزة سيتم اظهارها في حالة عدم تحديد صورة مميزة

en: This is the place to go to reference different aspects of the theme.
ar: هنا يمكنك إيجاد كل مقالات وشروحات إستخدام القالب.

en: This option works only on Tablets and Phones.
ar: هذا الخيار يعمل فقط على الجوالات و الأجهزة اللوحية.

en: This plugin needs to be updated to be compatible with your theme.
ar: هذه الإضافة تحتاج إلى تحديث لكي تتوافق مع القالب.

en: This section contains some shortcodes that requries the %2$s%1$s%3$s Plugin.
ar: هذه المنطقة تحتوي على أكواد مختصرة shortcodes تتطلب تركيب إضافة %2$s%1$s%3$s.

en: This section contains some shortcodes that requries the %s Plugin. Install it from the Theme Menu &gt; Install Plugins.
ar: هذا الويدجت يتطلب تركيب إضافة %s، يمكنك تنصيبها من خلال قائمة القالب &lt; تنصيب الإضافات.

en: This section requries the TikTok Plugin.
ar: إضافة TikTok مطلوبة لتفعيل هذه المنطقة.

en: This theme requires at least PHP version 5.3. You are running version %s. Please upgrade and try again.
ar: هذا القالب يتطلب إصدار 5.3 من PHP انت تستخدم الإصدار %s . برجاء الترقية ثم إعادة تفعيل القالب.

en: This widget area uses in the WooCommerce pages.
ar: هذه القائمة الجانبية تستتخدم في صفحات ووكوميرس.

en: This widget requries the Arqam Lite Plugin, You can install it from the Theme settings menu > Install Plugins.
ar: هذا الويدجت يتطلب إضافة أرقام لايت، يمكنك تنصيبها من خلال قائمة القالب > تنصيب الإضافات.

en: This will applied on the new Posts only.
ar: سيتم تطبيق هذا الخيار على المقالات الجديدة فقط.

en: This will disable the Switcher page, all notifications and hide the plugin from the Bundeled plugins installing page.
ar: هذا الخيار سيقوم بتعطيل صفحة مُحول المقالات وكل التنبيهات الخاصة به.

en: Thunderstorm
ar: عاصفة رعدية

en: TieLabs
ar: ‏TieLabs

en: TieLabs Builder
ar: مُبنى صفحات TieLab

en: TieLabs Page Builder widgets areas
ar: مناطق الودجات في مُبنى صفحات TieLabs

en: TieLabs Slider
ar: سلايدر TieLabs

en: TikTok
ar: ‫TikTok

en: TikTok Footer Area
ar: ‫TikTok أعلى التوتر

en: Tile
ar: تمدد

en: Tile Horizontally
ar: تمدد افقي

en: Tile Vertically
ar: تمدد عمودي

en: Time Ago Format
ar: منذ / مضت

en: Timeline
ar: مخطط زمني

en: Tip of the day: That man again
ar: حيث تكون الحرية يكون الوطن

en: Tip:
ar: تلميح:

en: Title
ar: العنوان

en: Title Attribute
ar: سمة العنوان

en: Title Color
ar: لون العنوان

en: Title Length
ar: طول العنوان

en: Title Style
ar: نمط العنوان

en: Title URL
ar: رابط العنوان

en: To Activate <span class="count">(%s)</span> | To Activate <span class="count">(%s)</span>
ar[0]: اللغة المصدر لا تحتوي على هذا النموذج المتعدد.
ar[1]: لتفعيل <span class="count"> (%s) </span>
ar[2]: اللغة المصدر لا تحتوي على هذا النموذج المتعدد.
ar[3]: اللغة المصدر لا تحتوي على هذا النموذج المتعدد.
ar[4]: اللغة المصدر لا تحتوي على هذا النموذج المتعدد.
ar[5]: لتفعيل <span class="count"> (%s)</span>

en: To Install <span class="count">(%s)</span> | To Install <span class="count">(%s)</span>
ar[0]: لا تحتوي اللغة المصدر على نموذج الجمع هذا.
ar[3]: لا تحتوي اللغة المصدر على نموذج الجمع هذا.
ar[4]: لا تحتوي اللغة المصدر على نموذج الجمع هذا.
ar[5]: لا تحتوي اللغة المصدر على نموذج الجمع هذا.

en: To access the AMP version go to any blog post and add %s to the end of the URL.
ar: للوصول لنسخة AMP للمقالات أضف %s بعد رابط المقال.

en: To our client who have made our progress possible, All of us at TieLabs join in wishing you a Happy New Year with the best of everything in your life for you and your family and we look forward to serving you in the new year :)
ar: إلى عميلنا العزيز الذي كان دائماً شريكاً رئيسياً في نجاحنا و تقدمنا. فريق عمل TieLabs يتمنى كل التوفيق و النجاح لك و لعائلتك في العام الجديد. و كما كنا دائماً ستجدنا بالقرب إذا إحتجت أي مساعدة :)

en: To the top
ar: إلى الأعلى

en: Today's date
ar: تاريخ اليوم

en: Today's date format
ar: صيغة تاريخ اليوم

en: Top
ar: أعلى

en: Total Articles' Views!
ar: اجمالي عدد المشاهدات!

en: Total Clicks
ar: عدد الضغطات

en: Total Views
ar: عدد المشاهدات

en: Traditional
ar: عادي

en: Translations
ar: ترجمة النصوص

en: Translations Settings
ar: إعدادات الترجمة

en: Travel
ar: سياحة و سفر

en: Trending
ar: أخر الأخبار

en: Trending Post
ar: مقال نشط

en: Trim Text Settings
ar: قص النص المقتطف

en: Trim text by
ar: قص النص المقتطف بواسطة

en: TripAdvisor
ar: ‫TripAdvisor

en: Troubleshooting
ar: استكشاف الأخطاء وإصلاحها

en: Try again
ar: حاول مرة أخرى

en: Tumblr
ar: ‏Tumblr

en: Twilight
ar: الشفق

en: Twitch
ar: ‏Twitch

en: Twitter
ar: تويتر

en: Twitter Icon
ar: أيقونة تويتر

en: Twitter Username
ar: إسم مستخم حساب تويتر

en: Two Rows
ar: صفين

en: Type
ar: النوع

en: Type To Search
ar: فتح مربع البحث عند الضغط على اي زر في الكيبورد

en: Type and hit Enter
ar: إكتب كلمة البحث ثم إضغط زر الإدخال

en: Type your search words then press enter
ar: اكتب كلمة البحث ثم اضغط على زر Enter

en: Typing
ar: كتابة

en: Typography
ar: الخطوط

en: Typography Settings
ar: خصائص الخطوط

en: UPPERCASE
ar: أحرف كبيرة

en: URL
ar: الرابط

en: URL Copied
ar: تم نسخ الرابط

en: Uncropped featured image
ar: عدم قص الصورة البارزة

en: Underline text links on hover
ar: إضهار خط تحت الروابط عند مرور الفأرة

en: Uninstall the Demo Data
ar: حذف بيانات الديمو المستورد

en: Units
ar: الوحدة

en: Unnamed
ar: غير مُسمى

en: Up one
ar: إلى الأعلى مرة

en: Update
ar: تحديث

en: Update %2$s
ar: ترقية %2$s

en: Update Automatically
ar: الترقية تلقائياً

en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
ar[0]: اللغة المصدر لا تحتوي على هذا النموذج المتعدد.
ar[1]: يوجد تحديث مُتاح <span class="count"> (%s)</span>
ar[2]: اللغة المصدر لا تحتوي على هذا النموذج المتعدد.
ar[3]: اللغة المصدر لا تحتوي على هذا النموذج المتعدد.
ar[4]: اللغة المصدر لا تحتوي على هذا النموذج المتعدد.
ar[5]: يوجد تحديث مُتاح <span class="count"> (%s)</span>

en: Update Required
ar: تحديث مطلوب

en: Update recommended
ar: يُنصح بالترقية

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
ar: جاري تحديث الإضافة %1$s (%2$d/%3$d)

en: Updating Plugin: %s
ar: تحديث إضافة: %s

en: Upgrade message from the plugin author:
ar: رسالة ترقية من صاحب الإضافة :

en: Upload
ar: رفع

en: Upload Custom Font
ar: تحميل خط مخصص

en: Upload Custom Image
ar: رفع صورة مخصصة

en: Upload Icon
ar: رفع أيقونة

en: Upload file and import
ar: رفع الملف ثم الإستيراد

en: Upload your .dat theme options file and we will import the options into this site.
ar: قم برفع ملف .dat الخاص بإعدادات القالب.

en: Use %s and it will be replaced with the primary color.
ar: لإستخدام اللون الرئيسي إستخدم %s.

en: Use icons
ar: استخدم الأيقونات

en: Use minus sign (-) to exclude categories. Example: (1,4,-7) = search only in Category 1 & 4, and exclude Category 7.
ar: استخدم علامة (-) لاستبعاد التصنيفات. مثال: (1,4,-7) = البحث فقط في تصنيف 1 و 4 و استبعاد 7.

en: Use the BuddyPress Member Profile link
ar: إستخدام رابط ملف العضو في BuddyPress

en: Use the BuddyPress Member Profile link instead of the default author page link in the post meta, author box and the login sections.
ar: إستخدم رابط صفحة العضو في BuddyPress بدلاً من رابط صفحة الشخصية الإفتراضية لووردبريس.

en: Use the TieLabs Builder
ar: مُبني صفحات TieLabs

en: Use the featured image
ar: استخدام الصورة البارزة للمقال

en: Use the full Font Awesome icon name
ar: إستخدم الإسم الكامل لأيقونة Font Awesome

en: Use the post's Short Link
ar: استخدم الرابط المختصر للمقال

en: Use this option to set a custom logo in the sticky menu or Disable it to use the main logo.
ar: إستخدم هذا الخيار لتعيين لوجو خاص في القائمة الثابتة أو قم بتعطيلة لتستخدم اللوجو الأساسي.

en: Used for the Map post format.
ar: يستخدم لمقالات الخرائط

en: Used for the Videos Playlist Block.
ar: يتم استخدامه في قسم قائمة عروض الفيديو

en: Used if users are allowed to switch between Light and Dark skins.
ar: تُستخدم إذا سُمح للمستخدمين بالتبديل بين الوضع الطبيعي والمظلم.

en: User Roles
ar: أدوار المستخدمين

en: Username
ar: إسم المستخدم

en: VERY HOT
ar: ساخن جداً

en: VKontakte
ar: ‏VKontakte

en: Value between 0 and 100 to dim background image. 0 - no dim, 100 - maximum dim.
ar: قيمة بين 0 و ١٠٠.

en: Variables
ar: متغيرات

en: Verify Now!
ar: تفعيل الآن!

en: Verify your license to unlock bundeled plugins
ar: تحقق من الترخيص الخاص بك لإلغاء تأمين الإضافات

en: Verify your license to unlock this section.
ar: قم بتأكيد الترخيص لفتح هذا القسم

en: Verify your license to use this feature.
ar: قم بتفعيل رخصة القالب، لإستخدام هذه الخاصية.

en: Version
ar: الاصدار

en: Version %s
ar: الإصدار %s

en: Vertical
ar: عمودي

en: Via
ar: بواسطة

en: Via name is required.
ar: مطلوب إدخال النص.

en: Viadeo
ar: فياديو

en: Viber
ar: ڤايبر

en: Video
ar: فيديو

en: Video Post Format:
ar: نمط المقال فيديو:

en: Video URL
ar: رابط الفيديو

en: Videos
ar: فيديوهات

en: Videos List
ar: قائمة تشغيل الفيديوهات

en: Videos Playlist
ar: قائمة تشغيل الفيديوهات

en: View Cart
ar: عرض عربة التسوق

en: View affected templates
ar: اعرض القوالب المتأثرة

en: View all results
ar: عرض كل النتائج

en: View version %1$s details.
ar: عرض تفاصيل الإصدار %1$s.

en: View your shopping cart
ar: إستعراض سلة التسوق

en: Views
ar: زيارة

en: Vimeo
ar: ڤميو

en: Visit Site
ar: زيارة الموقع

en: Visit The Page
ar: عرض الصفحة

en: Visitor's Location?
ar: تفعيل مكان الزائر؟

en: WARM
ar: دافئ

en: WP Statistics Plugin
ar: ‫WP Statistics Plugin

en: WP debug mode
ar: ‫WP debug mode

en: WP memory limit
ar: ‫WP memory limit

en: WP multisite
ar: ‫WordPress multisite

en: WP version
ar: إصدار ووردبريس

en: We just reached the %s milestone! We are taking this moment to give YOU a big THANK YOU for all the support and confidence you gave us.
ar: لقد وصلتَ للتوّ إلى الهدف %s! ونحن نستغل هذه اللحظة لشكرك شكراً عظيماً على كلّ الدعم والثقة التي منحتنا إياها!

en: We noticed that you rated the theme %1$s stars. We are looking to improve our theme so if you need help, please %2$ssubmit a ticket through our support system%5$s or %3$ssubmit your feature requests%5$s, otherwise we highly appreciate your valuable five stars. %4$sClick here to change your rating%5$s.
ar: لاحظنا أنك قَيمت القالب %1$s نجوم. نحن نسعى دائماً لتحسين قوالبنا و خدماتنا. إذا كنت بحاجة إلى مساعده فبرجاء %2$sفتح تذكرة دعم فني%5$s من خلال مركز الدعم أو إذا كان لديك أي مقترحات لمميزات جديدة في القالب فيسعدنا %3$sمشاركتك لنا بها%5$s. أو يمكنك %4$sتغيير تقييمك للقالب إلى ٥ نجوم من هنا%5$s.

en: We recommend to run Demo Import on a clean WordPress installation.
ar: نحن ننصح بأن يتم تشغيل استيراد الديمو على ووردبريس مثبت جديد.

en: We've noticed you've been using %1$s for some time now; we hope you love it! We'd be thrilled if you could %2$sgive us a 5* rating on themeforest.net!%4$s If you are experiencing issues, please %3$sopen a support ticket%4$s and we'll do our best to help you out.
ar: أنت تستخدم قالب %1$s منذ مدة. نأمل أنك قد أحببته! سنكون سعداء إذا %2$sقيمت القالب ٥ نجوم على ثيم فورست%4$s إذا واجهتك أي مشاكل فلا تتردد في %3$sفتح تذكرة في مركز الدعم%4$s وسنكون سعداء بمساعدتك.

en: Weather
ar: الطقس

en: Web Notification Campaigns
ar: حملات ‏‫Web Notification

en: Web Notifications
ar: اشعارات الصفحة

en: Web Push notifications allow your users to opt-in to timely updates from your website. and allow you to effectively re-engage them with customized, engaging content whenever they are online, wherever they may be - even on their phones! It's easy to set up, and no technical skills are required.
ar: خدمة تنبيهات الويب تسمح للمستخدم بالبقاء على إطلاع على جديد موقعك، مما يسمح بك بإعادة جذب المتصفحين إلى موقعك عن طريق اعلامهم بالمحتوى الجديد الذي تنشره بمجرد اتصالهم بالانترنيت، و هذا سواءا على الحواسيب أو على الهواتف المحمولة. و هذه الخدمة سهلة التثبيت و لا تحتاج إلى معرفة معمقة بالترجمة.

en: Website
ar: موقع الويب

en: Weekly mortgage applications pop on stock sell-off
ar: أفضل وسيلة لتدمير النظام الرأسمالي هو إفساد قيمة المال

en: Welcome
ar: أهلا بك

en: Welcome back!
ar: مرحباً بعودتك!

en: Welcome to %s
ar: مرحبًا في %s

en: What We See When We Look at Travel Photography
ar: ‫اصرخ لتعلم أنك ما زلتَ حيّاً وأن الحياة على هذه الأرض ممكن

en: WhatsApp
ar: واتساب

en: When scrolling upwards
ar: ظهور القائمة في حالة العودة للأعلى

en: When you click the button below the theme will create a .dat file for you to save to your computer.
ar: عند الضغط على الزر بالأسفل سيقوم القالب بإنشاء ملف .dat لتتمكن من حفظة على جهازك.

en: When you double-click a word or highlight a few words, a small share icons are displayed. When you click an icon, a share modal will automatically launch, containing the text you selected along with a link to the post.
ar: عندما تقوم بتحديد نص في محتوى المقال ستظهر أيقونات مشاركة هذا النص على الشبكات الإجتماعية مع رابط للمقال.

en: White
ar: أبيض

en: White Label
ar: بدون شعار

en: Why homeowners are leaving billions on the table
ar: يبدو العالم مظلما بالنسبة لمن يغطي عينيه

en: Why people are flocking to Oregon
ar: الذي لا يلمع في النهار، يلمع في الليل

en: Widgets
ar: ويدجات

en: Widgets Title text color
ar: لون الكتابة في عنوان الويدجت

en: Widgets Titles
ar: عناوين المربعات الجانبية

en: Widgets head color
ar: لون أعلى الويدجيت

en: Widgets icon
ar: أيقونات المربعات الجانبية

en: Width (px)
ar: العرض (بكسل)

en: Will add after opening the &lt;body&gt; tag.
ar: يجب إضافته بعد وسم &lt;body&gt;.

en: Will add to the &lt;head&gt; tag. Useful if you need to add additional codes such as CSS or JS.
ar: الكود التالي سيتم إضافته لوسم &lt;head&gt; . يصلح لإضافة أي أكواد CSS او JS إضافية.

en: Will add to the footer before the closing  &lt;/body&gt; tag. Useful if you need to add Javascript.
ar: سيتم إضافة الكود في نهاية الفوتر قبل اغلاق &lt;/body&gt;. مفيد إذا كنت تحتاج لإستخدام أكواد جافا سكريبت.

en: Will not appear if the Block URL is empty.
ar: لن تظهر في حالة ترك رابط البلوك فارغاً‪.

en: Will not appear if the numeric pagination is active.
ar: لن تظهر في حالة تفعيل نظام ترقيم الصفحات: أرقام.

en: Will override the sliders above.
ar: سيقوم بتخطي السليدرات بالأعلى.

en: Without Sidebar
ar: بدون عمود جانبي

en: Without background, padding nor borders.
ar: بدون خلفية أو هوامش أو حدود.

en: WooCommerce #%s
ar: ووكوميرس #%s

en: WooCommerce Product Page Sidebar Position
ar: مكان العمود الجانبي في صفحة المنتج لووكوميرس

en: WooCommerce Settings
ar: إعدادات WooCommerce

en: WooCommerce Sidebar Position
ar: مكان العمود الجانبي لووكوميرس

en: Woohoo! We are so happy You have been with us for %s We are looking forward to providing an awesome WordPress theme and plugins for you for many more. Thanks for being an awesome customer!
ar: مرحى! نحن سعداء للغاية، أنت عميل لدينا منذ %s نحن نطمح لتقديم المزيد من قوالب و إضافات ووردبريس الرائعة لك لسنوات عديدة قادمة، شكراً لكونك عميل رائع!

en: WordPress
ar: ووردبريس

en: WordPress Login page
ar: صفحة تسجيل الدخول إلى ووردبريس

en: WordPress Login page Logo
ar: اللوجو الخاص بصفحة دخول الووردبريس

en: WordPress Login page Logo URL
ar: رابط اللوجو الخاص بصفحة دخول الووردبريس

en: WordPress Repository
ar: مستودع إضافات WordPress

en: WordPress environment
ar: بيئة عمل ووردبريس

en: WordPress is a favorite blogging tool of mine and I share tips and tricks for using WordPress here.
ar: نموذج نصي ... أضف المحتوى الذي تريد هنا.

en: Words
ar: كلمات

en: Words per minute
ar: عدد الكلمات في الدقيقة

en: World
ar: أخبار العالم

en: XMLReader
ar: ‫XMLReader

en: Xbox boss talks Project Scorpio price
ar: يولد الانسان حراً ، و لكنه في كل مكان يجر سلاسل الاستعباد

en: Xing
ar: ‏Xing

en: YAY, New Features
ar: رائع، مميزات جديدة

en: YNAP sees slightly slower sales growth after strong 2015
ar: سر النجاح هو النظام نظام صارم يقضي على الفوضى في حياتك

en: Yellow
ar: أصفر

en: Yelp
ar: ‏Yelp

en: Yes
ar: نعم

en: You are approaching the post variable limit imposed by your server configuration. Exceeding this limit may automatically delete menu items settings when you save. Please increase your %1$s directive in php.ini. See: %2$s Increasing max input vars limit.%3$s
ar: أنتَ تقترب من الحد الأعلى لاستخدام المتغيرات (Variables) في المقالة، والمحدد من قِبل إعدادات الخادم الخاص بك. تعدّي هذا الحدّ يعرّض إعدادات عناصر القوائم للحذف بشكل تلقائي أثناء قيامك بالحفظ. يُرجى زيادة الأمر التوجيهي %1$s في ملف php.ini. انظر: %2$s كيفية زيادة الحد الأقصى من المتغيرات (Vars Limit). %3$s

en: You are awesome! Thanks for using our theme, %s is now installed and ready to use! Get ready to build something beautiful :)
ar: أنت رائع! شكراً لك على إستخدامك أحد قوالبنا، تم تركيب قالب %s بنجاح وهو جاهز للإستخدام. كن مستعداً لبناء شئ جميل :)

en: You can change the "%s" text from the Translation tab.
ar: يمكنك تغير "%s" من إعدادات الترجمة.

en: You can change the texts from the Translations section.
ar: يمكنك تغيير النصوص من قسم "الترجمات"

en: You can set the menu in the Menus page.
ar: يمكنك تحديد القائمة في صفحة "القوائم".

en: You have to increase the suhosin.post.max_vars and suhosin.request.max_vars parameters to 2000 or more.
ar: عليك زيادة قيمة المتغير suhosin.post.max_vars والمتغير suhosin.request.max_vars إلى القيمة 2000 أو أكثر.

en: You may need to enable pretty permalinks if it isn't working.
ar: ربما تحتاج لتفعيل الروابط الدائمة إذا لم تعمل.

en: You need to install the %s Plugin first.
ar: أنت بحاجة إلى تركيب إضافة %s أولاً.

en: You need to install the %s plugin to use this feature.
ar: يتوجب عليك تنصيب %s من الإضافات لإستخدام هذه الخاصية

en: You need to install the Jetpack plugin. in order to use the show the most viewed for 7 or 30 days.
ar: أنت بحاجة إلى تركيب إضافة Jetpack لتتمكن من إستخدام الأكثر زيارة في ٧ أيام و ٣٠ يوم.

en: You need to publish the post first.
ar: أنت بحاجة إلى نشر المقال أولاً.

en: You need to set the Google Map API Key in the theme options page > Integrations.
ar: يجب عليك إضافة مفتاح Google Map API من خلال صفحة إعدادات القالب > الدمج.

en: You need to set the Location.
ar: تحتاج إلى تعيين الموقع.

en: You need to set the Weather API Key in the theme options page > Integrations.
ar: يجب عليك إضافة مفتاح API للطقس من خلال صفحة إعدادات القالب
    > الدمج

en: You need to set the YouTube API Key in the theme options page > Integrations.
ar: تحتاج إلى تعيين مفتاح YouTube API في صفحة خيارات الموضوع | للربط مع يوتيوب

en: You need to uninstall the imported demo before importing another one.
ar: أنت بحاجة لحذف التجربة التي تمت استيرادها سابقاً قبل استيراد تجربة جديدة.

en: You will be notified via this page when the import is completed.
ar: سيتم تنبيهك في هذه الصفحة عن اكتمال الاستيراد.

en: You're almost finished!
ar: على وشك الإنتهاء!

en: YouTube
ar: يوتيوب

en: YouTube API Key
ar: مفتاح الربط ل يوتيوب API

en: Your Profile
ar: الملف الشخصي

en: Your Site is Validated
ar: تم تفعيل الموقع

en: Your Site is not Validated
ar: لم يتم تفعيل موقعك

en: Your Support Period Expiring Soon
ar: فترة الدعم الفني الخاصة بك قد أوشكت على الإنتهاء

en: Your Support Period Has Expired
ar: فترة الدعم الفني الخاصة بك قد إنتهت

en: Your Support Period expires on %1$s, active Support Period is requried for %2$sAutomatic Theme Updates%3$s and %2$sSupport System Access%3$s. %4$sGet an extra 6 months of support now%5$s. Once the support is renewed please click on the button bellow.
ar: ‫‫فترة الدعم الفني الخاصة بك قد ستنتهي في %1$s. يلزم فترة دعم فني سارية للحصول على %2$sالتحديثات التلقائية%3$s و %2$sإمكانية فتح تذاكر دعم فني%3$s . %4$sقم بتجديد فترة الدعم الفني%5$s بعد ذلك قم بالضغط على الزر بالأسفل لتحديث تاريخ إنتهاء فترة الدعم الفني.

en: Your Support Period has expired, %1$sAutomatic Theme Updates%2$s and %1$sSupport System Access%2$s have been disabled. %3$sRenew your Support Period%4$s. Once the support is renewed please click on the button bellow.
ar: ‫فترة الدعم الفني الخاصة بك قد إنتهت. %1$sالتحديثات التلقائية%2$s و %1$sإمكانية فتح تذاكر دعم فني%2$s قد تم تعطيلها. %3$sقم بتجديد فترة الدعم الفني%4$s بعد ذلك قم بالضغط على الزر بالأسفل لتحديث تاريخ إنتهاء فترة الدعم الفني.

en: Your Support Period has expired, %1$sAutomatic Theme Updates%2$s and %1$sSupport System Access%2$s have been disabled. %3$sRenew your Support Period%5$s. Once the support is renewed please go to the %4$stheme registration section%5$s and click on the %1$sRefresh expiration date%2$s button.
ar: فترة الدعم الفني الخاصة بك قد إنتهت. %1$sالتحديثات التلقائية%2$s و %1$sإمكانية فتح تذاكر دعم فني%2$s قد تم تعطيلها. %3$sقم بتجديد فترة الدعم الفني%5$s بعد ذلك قم بالذهاب لمنطقة %4$sتفعيل القالب%5$s ثم قم بالضغط على زر %1$sتحديث تاريخ إنتهاء فترة الدعم%2$s.

en: Your Support Period is Active
ar: فترة الدعم الفني الخاصة بك فعالة

en: Your cart is currently empty.
ar: عربة التسوق فارغة الآن.

en: Your child theme contains outdated copies of some template files. These files may need updating to ensure they are compatible with the current version of the theme.
ar: القالب الإبن يحتوي على نسخ غير محدثة لبعض الملفات. هذه الملفات يجب تحديثها لتتأكد من توافقها مع النسخة الحالية من القالب.

en: Your friends at TieLabs
ar: أصدقاؤك

en: Your license is not validated. Click on the link below to unlock demo import, bundeled plugins and access to premium support.
ar: لم تقم بتفعيل القالب. إضغط على الزر بالأسفل لتفعيل إستيراد الديمو وتركيب الإضافات المجانية.

en: Your server does not have fsockopen or cURL enabled. Contact your hosting provider.
ar: دوال fsockopen و cUR معطلة على السيرفر. برجاء التواصل مع مزود الإستضافة.

en: Your server does not support the mbstring functions - this is required for better character encoding. Some fallbacks will be used instead for it.
ar: المخدم الخاص بك لا يدعم دالة mbstring - هذه الدالة مطلوبة لتحسين ترميز الأحرف. سيتم استخدام طرق اخرى بديلة.

en: Your server is running Suhosin, and your current maxvars settings may limit the number of menu items you can save.
ar: الخادم الخاص بك يقوم بتشغيل "Suhosin"، والإعدادات الحالية لـ "maxvars" قد تحدّ عدد عناصر القوائم التي تستطيع حفظها.

en: Your site is now validated!, Demo import and bundeled plugins are now unlocked.
ar: شكراً لك. تم تفعيل الموقع بنجاح.

en: and
ar: و

[ctx: as in: "version nr unknown"]
en: unknown
ar: غير معروف

en: bbPress
ar: بي بي بريس

en: bbPress Sidebar
ar: العمود الجانبي لbbPress

en: by %s
ar: بواسطة %s

en: cURL version
ar: ‫cURL version

en: check this option if you have problems with styling because of styling file rewrite permissions.
ar: فعل هذا الخيار إذا واجهت مشاكل في تطبيق إعدادات المظهر نتيجة لمشاكل في تصاريح الملفات و المجلدات على السيرفر.

en: fsockopen/cURL
ar: ‫fsockopen/cURL

en: humidity:
ar: الرطوبة:

en: km/h
ar: كيلومتر/ساعة

en: links color
ar: لون الروابط

en: lowercase
ar: أحرف صغيرة

en: mph
ar: ميل/ساعة

en: no-repeat
ar: بدون-تكرار

en: page
ar: صفحه

[ctx: plugin A *and* plugin B]
en: and
ar: و

[ctx: plugins]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
ar[0]: اللغة المصدر لا تحتوي على هذا النموذج المتعدد.
ar[1]: جميع <span class="count"> (%s)</span>
ar[2]: اللغة المصدر لا تحتوي على هذا النموذج المتعدد.
ar[3]: اللغة المصدر لا تحتوي على هذا النموذج المتعدد.
ar[4]: اللغة المصدر لا تحتوي على هذا النموذج المتعدد.
ar[5]: جميع <span class="count"> (%s)</span>

en: repeat
ar: تكرار

en: repeat-x
ar: تكرار-أفقي

en: repeat-y
ar: تكرار-رأسي

en: sub item
ar: عنصر الفرعي

en: supports : YouTube, Vimeo, Viddler, Qik, Hulu, FunnyOrDie, DailyMotion, WordPress.tv and blip.tv
ar: يدعم الصيغ التالية: YouTube, Vimeo, Viddler, Qik, Hulu, FunnyOrDie, DailyMotion, WordPress.tv و blip.tv

en: vk.com
ar: ‏vk.com

en: wind:
ar: الرياح:

en: wp_remote_get() failed. Contact your hosting provider.
ar: ‫wp_remote_get() failed. Contact your hosting provider.

en: wp_remote_post() failed. Contact your hosting provider.
ar: ‫wp_remote_post() failed. Contact your hosting provider.

en: ​Secondary Nav Components
ar: مكونات القائمة العلوية الثانوية

en: ​Secondary Nav Menu
ar: القائمة الثانوية

en: ​Secondary Nav Settings
ar: إعدادات القائمة العلوية الثانوية
