VERSION - en to it_IT translation catalogue (1638 entries)

en: - Select a Taxonomy -
it_IT: - Seleziona una tassonomia -

en: - Select a Term -
it_IT: - Seleziona un termine -

en: Alphabetically
it_IT: Alfabeticamente

en: Classic Small
it_IT: Classico Piccolo

en: Custom Read More Button text
it_IT: Testo del pulsante 'Leggi di più' personalizzato

en: Leave it empty to use the default text.
it_IT: Lascialo vuoto per utilizzare il testo predefinito.

en: Note: This option doesn't work with the AJAX pagination.
it_IT: Nota: questa opzione non funziona con l'impaginazione AJAX.

en: Footer Description
it_IT: Descrizione piè di pagina

en: Footer Description Title
it_IT: Piè di pagina Descrizione Titolo

en: This Description will appear at the end of the category page below the posts list.
it_IT: Questa descrizione apparirà alla fine della pagina della categoria sotto l'elenco dei post.

en: Disable Gradient Overlay
it_IT: Disattiva sovrapposizione sfumatura

en: Logo Inverted Image
it_IT: Immagine invertita del logo

en: Used if users are allowed to switch between Light and Dark skins.
it_IT: Utilizzato se gli utenti possono passare da skin chiare a scure.

en: Logo Inverted Image (Retina Version @2x)
it_IT: Immagine invertita del logo (versione retina @2x)

en: Logo width
it_IT: Larghezza del logo

en: Logo height
it_IT: Altezza del logo

en: In the Logo Image type this will be used as the ALT text.
it_IT: Nel tipo 'Immagine del logo' questo sarà usato come testo ALT.

en: Subtitle
it_IT: Sottotitolo

en: Hide page elemnts
it_IT: Nascondi gli elementi della pagina

en: Hide the featured image
it_IT: Nascondi l'immagine in primo piano

en: Display Breadcrumbs
it_IT: Mostra i link di navigazione

en: You need to set the Google Map API Key in the theme options page > Integrations.
it_IT: Devi impostare la chiave API di Google Map nella pagina delle opzioni del tema > Integrazioni.

en: Disable All Ads
it_IT: Disabilita tutti gli annunci

en: Above Post Ad
it_IT: Annuncio sopra il Post

en: Below Post Ad
it_IT: Annuncio sotto il Post

en: Above Content Ad
it_IT: Annuncio sopra il Contenuto

en: Below Content Ad
it_IT: Annuncio sotto il Contenuto

en: Select Image
it_IT: Seleziona Immagine

en: Select another image
it_IT: Seleziona un'altra immagine

en: Letter Spacing
it_IT: Spaziatura del Carattere

en: View affected templates
it_IT: Visualizza i modelli interessati

en: Your child theme contains outdated copies of some template files. These files may need updating to ensure they are compatible with the current version of the theme.
it_IT: Il tuo tema figlio contiene copie obsolete di alcuni file del tema. Potrebbe essere necessario eseguire l'aggiornamento di questi file per assicurare il funzionamento della versione attuale del tema.

en: Child Theme Templates
it_IT: Modelli di Tema Figlio

en: Overrides
it_IT: Sostituisce

en: %1$s version %2$s is out of date. The core version is %3$s
it_IT: %1$s versione s%2$s non è aggiornata. La versione principale è %3$s

en: Renew
it_IT: Rinnova

en: 404 Page
it_IT: Pagina 404

en: Integrations
it_IT: Integrazioni

en: Images
it_IT: Immagini

en: White Label
it_IT: Etichetta Bianca

en: Proudly Hosted by %s
it_IT: Orgogliosamente Ospitato da %s

en: Section Layout
it_IT: Layout di sezione

en: Stretch Section
it_IT: Sezione estesa

en: Stretch the section to the full width of the page, supported if the site layout is Full-Width.
it_IT: Allunga la sezione per l'intera larghezza della pagina, supportato se il layout del sito è a larghezza intera.

en: Full Width Background Section
it_IT: Sezione di sfondo a larghezza intera

en: Posts Source
it_IT: Fonte dei Post

en: Next/Previous Buttons
it_IT: Pulsanti Successivo/Precedente

en: Next/Previous Arrows Beside Title
it_IT: Frecce Successivo/Precedente Accanto al Titolo

en: You need to set the YouTube API Key in the theme options page > Integrations.
it_IT: Devi impostare la chiave API di YouTube nella pagina opzioni del tema > Integrazioni.

en: Secondary Color
it_IT: Colore Secondario

en: Featured Image Position
it_IT: Posizione Immagine in primo piano

en: Left Top
it_IT: In alto a sinitra

en: Left Center
it_IT: Al centro a sinistra

en: Left Bottom
it_IT: In basso a sinistra

en: Right Top
it_IT: In alto a destra

en: Right Center
it_IT: Al centro a destra

en: Right Bottom
it_IT: In basso a destra

en: Center Top
it_IT: Al centro in alto

en: Center Center
it_IT: Al centro

en: Center Bottom
it_IT: Al centro in basso

en: The content in the editor above will be ignored.
it_IT: Il contenuto nell'editor di sopra verrà ignorato.

en: Enable the TieLabs Builder
it_IT: Abilita il TieLabs Builder

en: Disable the TieLabs Builder
it_IT: Disabilita il TieLabs Builder

en: AMP Menu
it_IT: Menu AMP

en: Menu Position
it_IT: Posizione Menu

en: Author name
it_IT: Nome Autore

en: Published date
it_IT: Data di Pubblicazione

en: Below Header
it_IT: Sotto l'Intestazione

en: Above Footer
it_IT: Sopra il Piè di Pagina

en: Rounded
it_IT: Arrotondato

en: Sliders Settings
it_IT: Impostazioni Slider

en: Default Featured Image Position
it_IT: Posizione predefinita Immagine in Evidenza

en: Welcome back!
it_IT: Ben Tornato!

en: News
it_IT: Novità

en: Below Comments Ad
it_IT: Annuncio sotto i commenti

en: Category Pages: Below the slider
it_IT: Pagine delle categorie: sotto lo slider

en: Category Pages: Above the title
it_IT: Pagine delle categorie: sopra il titolo

en: Category Pages: Below the title
it_IT: Pagine delle categorie: sotto il titolo

en: Category Pages: Below Posts
it_IT: Pagine delle categorie: sotto i post

en: Category Pages: Below Pagination
it_IT: Pagine delle categorie: sotto la paginazione

en: Ad Image Width
it_IT: Larghezza Immagine Annuncio

en: Recommended to reduce Cumulative Layout Shift (CLS)
it_IT: Consigliato per ridurre il Cumulative Layout Shift (CLS)

en: Ad Image Height
it_IT: Altezza Immagine Annuncio

en: You need to install the %s plugin to use this feature.
it_IT: È necessario installare il plug-in %s per utilizzare questa funzione.

en: Follow Us Button style
it_IT: Stile Bottone Seguici

en: Body Code
it_IT: Codice del body

en: Will add after opening the &lt;body&gt; tag.
it_IT: Aggiungerà dopo il tag &lt;body&gt;.

en: Stretch Header
it_IT: Intestazione allungata

en: Full-Width Logo
it_IT: Logo a tutta larghezza

en: ​Secondary Nav Settings
it_IT: Impostazioni menu secondario

en: ​Secondary Nav Components
it_IT: Componenti menu secondario

en: Log In text
it_IT: Testo Accedi

en: Text beside the icon, Leave this empty to disable.
it_IT: Testo accanto all'icona, lasciare vuoto per disabilitare.

en: Light/Dark Skin Switcher
it_IT: Interruttore Interfaccia Chiaro/Scura

en: You need to set the Weather API Key in the theme options page > Integrations.
it_IT: Devi impostare la chiave di Weather API nella pagina opzioni del tema > Integrazioni.

en: Images Settings
it_IT: Impostazioni immagini

en: Default Featured Image
it_IT: Immagine in primo piano predefinita

en: This featured image will show up if no featured image is set.
it_IT: Questa immagine in primo piano verrà visualizzata se non è impostata alcuna immagine in primo piano.

en: The Default Image
it_IT: L'immagine predefinita

en: Verify your license to unlock this section.
it_IT: Verifica la tua licenza per sbloccare questa sezione.

en: The Access Token is expired, click the button below to refresh it.
it_IT: Il token di accesso è scaduto, fai clic sul pulsante in basso per aggiornarlo.

en: Instagram Account
it_IT: Account Instagram

en: Connect your Instagram account
it_IT: Collega il tuo account Instagram

en: Connect another account
it_IT: connetti un altro account

en: Refresh Access Token
it_IT: Aggiorna token di accesso

en: Used for the Map post format.
it_IT: Usato per il formato post Mappa.

en: YouTube API Key
it_IT: Chiave API di YouTube

en: Used for the Videos Playlist Block.
it_IT: Usato per il Video Playlist Block.

en: OpenWeather API Key
it_IT: Chiave API OpenWeather

en: Required for Facebook share button in the AMP pages and Select and Share module.
it_IT: Richiesto per il tasto condividi di Facebook nelle pagine AMP e per il modulo "Seleziona" e "Condividi".

en: Sidebar Column Width
it_IT: Larghezza colonna della barra laterale

en: Controls the sidebar column width in %.
it_IT: Controlla la larghezza della barra laterale in %

en: Logo Position
it_IT: Posizione del logo

en: Logo Width
it_IT: Larghezza logo

en: Sticky Header behavior
it_IT: Comportamento dell'header fisso

en: Mobile Header Buttons
it_IT: Pulsanti dell'Header Mobile

en: Display the buttons below the logo
it_IT: Visualizza i pulsanti sotto il logo

en: Menu Button
it_IT: Pulsante Menu

en: Icon %s
it_IT: Icona %s

en: Search Position
it_IT: Posizione di ricerca

en: Sidebars on Mobile
it_IT: Barre laterali su dispositivi mobili

en: Display sidebars before the content
it_IT: Mostra barre laterali prima del contenuto

en: Hide Read More Buttons
it_IT: Nascondi i pulsanti "Leggi di più"

en: Hide Inline Related posts
it_IT: Nascondi i post correlati in linea

en: 404 Page Settings
it_IT: Impostazioni Pagina 404

en: Image above the main title
it_IT: Immagine sopra il titolo principale

en: Enable Search
it_IT: Abilita la Ricerca

en: Enable Menu
it_IT: Abilita il Menu

en: You can set the menu in the Menus page.
it_IT: Puoi configurare il menu nella pagina Menus.

en: Texts
it_IT: Testi

en: You can change the texts from the Translations section.
it_IT: Puoi cambiare i testi dalla sezione Traduzioni.

en: This feature can not be used while the Auto Load Posts option is active.
it_IT: Questa funzione non può essere utilizzata mentre l'opzione Auto Load Posts (caricamento automatico dei post) è attiva.

en: Meta Description Tag
it_IT: Tag Meta Description

en: Compact Comments Area
it_IT: Compatta l'Area Commenti

en: Compact Comments Custom Title
it_IT: Commenti compatti del Titolo personalizzato

en: Tags List Layout
it_IT: Layout dell'elenco tag

en: Modern
it_IT: Moderno

en: Post meta area Layout
it_IT: Disposizione della Meta descrizione del post

en: Column
it_IT: Colonna

en: Last Updated
it_IT: Ultimo Aggiornamento

en: Inline Related Posts
it_IT: Post correlati in linea

en: Number of paragraphs before
it_IT: Numero di paragrafi precedenti

en: Auto Load Posts
it_IT: Caricamento automatico dei post

en: Buttons Position
it_IT: Posizione Pulsanti

en: Inverted
it_IT: Invertito

en: Sticky Share Buttons
it_IT: Pulsanti di condivisione fissi

en: Breakpoint (in px)
it_IT: Punto di interruzione (in px)

en: Hide the buttons if the device/window width size is lower than this, default %s
it_IT: Nascondi i bottoni se la larghezza del dispositivo/finestra è inferiore a questo, di base %s

en: Image Icon
it_IT: Immagine Icona

en: Widgets head color
it_IT: Colore dell'intestazione del widget

en: Widgets Title text color
it_IT: Colore del testo del titolo del widget

en: Mobile Header Background Color
it_IT: Colore di sfondo dell'intestazione mobile

en: Mobile Header Background Color 2
it_IT: Colore 2 di sfondo dell'intestazione mobile

en: Mobile Header Background Image
it_IT: Immagine di sfondo dell'intestazione mobile

en: Mobile Header Icons color
it_IT: Colore delle icone dell'intestazione mobile

en: Numbers
it_IT: Numeri

en: General Secondary Texts
it_IT: Testi generali secondari

en: Post title in widgets
it_IT: Titolo del post nei widget

en: Page Builder
it_IT: Page Builder (costruttore)

en: Sections Titles: Default & Centered Styles
it_IT: Titoli delle sezioni: stili predefiniti e centrati

en: Sections Titles: Big Style
it_IT: Titoli delle sezioni: stile grande

en: Archive page
it_IT: Archivia pagina

en: Main Title
it_IT: Titolo Principale

en: Secondary Title
it_IT: Titolo secondario

en: Comment content
it_IT: Contenuto del commento

en: For further customization on theme name, slug, thumbnail and description that appears in Appearance > Themes, please use the child theme.
it_IT: Per ulteriori personalizzazioni sul nome del tema, slug, anteprima e descrizione che compaiono in Aspetto > Temi, per favore utilizzare il tema figlio.

en: Theme Name
it_IT: Nome del Tema

en: Replace %s text in the entire admin pages.
it_IT: Sostituisci il testo %s in tutte le pagine di amministrazione

en: Theme Options Page Logo
it_IT: Opzioni del Logo della pagina

en: Choose an icon and paste the class name.
it_IT: Scegli un icona e incolla il nome della classe.

en: Disable Help Links
it_IT: Disabilita Collegamenti di Supporto

en: Enable help links from control panel and meta options.
it_IT: Abilita i link di aiuto dal pannello di controllo a dalle meta opzioni (meta options).

en: Disable the Knowledge Base Beacon
it_IT: Disattiva il beacon della Knowledge Base

en: Only admins can manage the advanced settings in the post edit page
it_IT: Solo gli amministratori possono gestire le impostazioni avanzate nella pagina di modifica del post

en: WordPress Login page
it_IT: Pagina di Login Wordpress

en: Previous
it_IT: Precedente

en: Next
it_IT: Successivo

en: Failed to fetch your current loction! try again later!
it_IT: Impossibile raggiungere la tua attuale posizione! Per piacere riprova più tardi!

en: Verify your license to use this feature.
it_IT: Verifica la tua licenza per utilizzare questa funzione.

en: Edit menu item
it_IT: Modifica oggetto del menu

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Open link in a new tab
it_IT: Apri link in una nuova scheda

en: You need to set the Location.
it_IT: Devi impostare la posizione.

en: Photo of %s
it_IT: Foto di %s

en: and
it_IT: e

[ctx: plugin A *and* plugin B]
en: and
it_IT: e

en: Last Updated:
it_IT: Ultimo aggiornamento:

en: Blocks and Archives
it_IT: Blocchi e Archivi

en: Login Section
it_IT: Sezione Login

en: Switch skin
it_IT: Cambia aspetto

en: Show %s comments
it_IT: Mostra %s commenti

en: Show one comment
it_IT: Mostra un commento

en: Leave a Reply
it_IT: Lascia una Risposta

en: Follow on Twitter
it_IT: Segui su Twitter

en: Send an email
it_IT: Invia un'email

en: Subtotal:
it_IT: Subtotale:

en: Verify your license to unlock bundeled plugins
it_IT: Verifica la tua licenza per sbloccare i plugin associati in offerta

en: Error: Check the widget settings!
it_IT: Errore: Controlla le impostazioni del widget!

en: Account Name
it_IT: Nome Account

en: Avatar Image
it_IT: Immagine Avatar

en: Next/Previous Arrows
it_IT: Frecce Dopo/Prima

en: Pagination:
it_IT: Paginazione:

en: Enter the required account info.
it_IT: Inserisci le informazioni richieste per l'account

en: Follow me
it_IT: Seguimi

en: Avatar size (px)
it_IT: Dimensioni Avatar (px)

en: Circle
it_IT: Cerchio

en: Show the total followers number?
it_IT: Mostra il numero totale di follower?

en: Text before the total number
it_IT: Testo prima del numero totale

en: Text after the total number
it_IT: Testo dopo il numero totale

en: Position
it_IT: Posizione

en: Before the counters.
it_IT: Prima dei contatori.

en: After the counters.
it_IT: Dopo i contatori.

en: Use icons
it_IT: Usa icone

en: Visitor's Location?
it_IT: Posizione Visitatori?

en: Allow visitors to view the weather in their location
it_IT: Permetti ai visitatori di visualizzare il meteo per la loro posizione

en: Style and Layout
it_IT: Stile e layout

en: ​Secondary Nav Menu
it_IT: Menu di navigazione Secondario

en: Error: Check the Instagarm section settings.
it_IT: Errore: Controlla la sezione impostazioni di Instagram.

en: Follow us
it_IT: Seguici

en: YouTube API ERROR, Go to the Youtube API Console on Google Cloud and remove any restrictions on the API key, Then edit the current page and click on the Update/Save button to re-connect to the YouTube servers to load the videos.
it_IT: ERRORE API Youtube, Vai sulla Console API Youtube su Google Cloud e rimuove le restrizioni sulle API key, quindi modifica la pagina corrente e clicca sul pulsante Aggiorna/Salva per riconnettere i server di Youtube e caricare i video.

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
it_IT: Oops! Questa pagina è non è stata trovata.

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
it_IT: Sembra che non abbiamo &rsquo; nessun risultato &rsquo; che ti soddisfi. Prova a cercare di nuovo!

en: %s Comments
it_IT: %s Commenti

en: One Comment
it_IT: Un commento

en: - Select a Slider -
it_IT: - Seleziona lo Slider -

en: - Select a Category -
it_IT: Seleziona una Categoria

en: - Select a Menu -
it_IT: Seleziona un Menu

en: Default
it_IT: Predefinito

en: An error has occured. Please reload the page and try again.
it_IT: C'è stato un errore. Si prega di ricaricare la pagina e riprovare.

en: TieLabs Page Builder widgets areas
it_IT: Pagina di Costruzione area Widgets TieLabs

en: Manage Widgets
it_IT: Gestisci Widgets

en: Done
it_IT: Fatto

en: Available Widgets
it_IT: Widgets disponibili

en: Deactivate
it_IT: Disattivare

en: Drag widgets from here to a sidebar on the right to activate them. Drag widgets back here to deactivate them and delete their settings.
it_IT: Trascina i widget da qui alla barra laterale a destra per attivarli. Trascina i widget di nuovo qui per disattivarli ed eliminare le loro impostazioni.

en: Section Widgets Area
it_IT: Sezione Area Widgets

en: Cancel
it_IT: Cancella

en: Add Widget
it_IT: Aggiungi un Widget

en: All Demos Support RTL.
it_IT: Tutte le Demo Supportano RTL.

en: Tip:
it_IT: Suggerimento:

en: You need to uninstall the imported demo before importing another one.
it_IT: È necessario disinstallare la demo importata prima di importarne un'altra.

en: Uninstall the Demo Data
it_IT: Disinstalla i dati della Demo

en: Choose the demo which you want to import
it_IT: Scegli la demo che desideri importare

en: Install Demos
it_IT: Installa demo

en: First Footer
it_IT: Footer primario

en: Second Footer
it_IT: Footer secondario

en: 1st Column
it_IT: Prima colonna

en: 2d Column
it_IT: Seconda colonna

en: 3rd Column
it_IT: Terza colonna

en: 4th Column
it_IT: Quarta colonna

en: Settings import file could not be found.
it_IT: Impossibile trovare il file di importazione delle impostazioni.

en: More
it_IT: Di più

en: Menu Title
it_IT: Titolo del menù

en: Sub Menu
it_IT: Sottomenù

en: Buy now!
it_IT: Acquista ora!

en: About
it_IT: A proposito di

en: Team
it_IT: Squadra

en: WordPress is a favorite blogging tool of mine and I share tips and tricks for using WordPress here.
it_IT: Wordpress è il mio sistema di blogging preferito e qui condivido alcuni consigli su come usarlo.

en: World
it_IT: Mondo

en: After all is said and done, more is said than done
it_IT: Dopo che tutti dicono che è detto e fatto, in molti dicono che è fatto.

en: Knowledge is power
it_IT: Sapere è potere

en: The Future Of Possible
it_IT: Il Futuro Del Possibile

en: Xbox boss talks Project Scorpio price
it_IT: Il responsabile di Xbox parla del prezzo del Progetto Scorpio

en: Hibs and Ross County fans on final
it_IT: I fan di Hibs e Ross Count in finale

en: Tip of the day: That man again
it_IT: Consiglio del giorno: Ancora quell'uomo

en: Spieth in danger of missing cut
it_IT: Spieth rischia di perdere il taglio

en: Persuasion is often more effectual than force
it_IT: La persuasione ha maggiore efficacia della forza

en: One swallow does not make the spring
it_IT: Una rondine non fa primavera

en: Travel
it_IT: Viaggio

en: Getting There is Half the FUN!
it_IT: Esserci è metà del divertimento!

en: Goa Tourism Appealing Visitors From Across the Globe
it_IT: Il turismo di Goa attira visitatori da tutto il mondo

en: Fontainebleau A Forgotten Treasure
it_IT: Fontainebleau un tesoro dimenticato

en: I know it hurts to say goodbye, but it is time for me to fly
it_IT: È doloroso dire addio, ma è giunto il momento di partire

en: What We See When We Look at Travel Photography
it_IT: Quello che vediamo guardando un album fotografico sui viaggi

en: How to make perfect vanilla cupcakes
it_IT: Come fare un perfetto cupcake alla vaniglia

en: The ultimate guide to herbal teas
it_IT: L'ultima guida ai tè alle erbe

en: Making fruit and veg fun for kids
it_IT: Rendere frutta e verdura divertenti per i ragazzi

en: Games
it_IT: Giochi

en: New Heroes of the Storm Characters Bring Portals
it_IT: Nuovi personaggi per Heroes of the Storm nel portale

en: There May Be No Consoles in the Future, EA Exec Says
it_IT: Non ci saranno console ne future, dice il dirigente EA

en: Play This Game for Free on Steam This Weekend
it_IT: Gioca questo gioco gratis su Steam nel weekend

en: The Game Officially Announced, Watch the Trailer Here
it_IT: Il gioco è stato annunciato ufficialmente, guarda il trailer qua

en: Here What is in the game $80 Deluxe Edition
it_IT: Ecco qua la versione Deluxe del gioco da 80€

en: Nintendo Details Next Miitomo Update
it_IT: I dettaglio del prossimo aggiornamento Miitomo di Nintendo

en: Killing Floor 2 New Sharpshooter Class Detailed
it_IT: Killing floor 2 Dettagli Nuova Classe di Tiratori Scelti

en: Foods
it_IT: Cibi

en: Quinoa new recipes, feta & broad bean salad
it_IT: Nuove ricette con la quinoa, feta & pane diventano insalata

en: Cooking with kids - how to get them involved
it_IT: Cucinare con i ragazzi - come tenerli impegnati

en: 6 Ways Drinking Warm Water Can Heal Your Body
it_IT: 6 motivi per cui bere acqua calda guarisce il tuo corpo

en: Ice Cream Maker Free Chocolate
it_IT: Cioccolato gratis nella macchina per gelato

en: Growing vegetables at home, six of the best
it_IT: Coltivare in casa, i sei migliori vegetali

en: At Value-Focused Hotels, the Free Breakfast Gets Bigger
it_IT: Hotel focalizzati, la colazione gratuita diventa maggiore

en: A Refined Seattle Restaurant, Hold the Table Linens
it_IT: Ristorate raffinano a Seattle, Da notare le tovaglie

en: Business
it_IT: Affari

en: December home sales rebound? Here is the secret
it_IT: Ribassi e sconti di Dicembre? Qui il segreto

en: Why people are flocking to Oregon
it_IT: Perché le persone affollano l'Oregon

en: Weekly mortgage applications pop on stock sell-off
it_IT: Nuovi mutui settimanali in cima alle vendite

en: Apartment vacancies rise for first time in 6 years
it_IT: In crescita per la prima volta in 6 anni gli appartamenti per le vacanze

en: China stock swoon could boost US real estate
it_IT: La svendita della scorta in Cina potrebbe incrementare il settore immobiliare negli Stati Uniti

en: Why homeowners are leaving billions on the table
it_IT: Perché i proprietari di case stanno lasciando miliardi sul tavolo

en: Lock in now! Stock sell-off sinks mortgage rates
it_IT: Entra ora! Stock liquida i tassi dei mutui

en: Tech
it_IT: Tecnologia

en: Former Microsoft CEO Ballmer does about-face on Linux technology
it_IT: L'ex amministratore delegato di Microsoft, Ballmer, fa dietrofront sulla tecnologia Linux

en: Bosch looking to smart devices to get ahead in the cloud
it_IT: Bosch cerca dispositivi intelligenti per andare avanti nel cloud

en: Signs of life for Apple stock as Wall St
it_IT: Segni di vita per Apple stock come Wall Street

en: YNAP sees slightly slower sales growth after strong 2015
it_IT: YNAP vede una crescita delle vendite leggermente più lenta dopo il forte 2015

en: Senators close to finishing encryption penalties
it_IT: I senatori chiudono le sanzioni per la crittografia

en: NASA plans to fix Mars spacecraft leak then launch in 2018
it_IT: La NASA pianifica di riparare la perdita di veicoli spaziali di Marte e poi di lanciarli nel 2018

en: Apple sets March 21 event, Wall Street sees new, smaller iPhone
it_IT: Apple organizza l'evento del 21 marzo, Wall Street pensa ad un nuovo iPhone più piccolo

en: Samsung Elec says preorders for Galaxy S7 phones stronger
it_IT: Samsung Elec dice che i preordini per i telefoni Galaxy S7 sono maggiori

en: Life Style
it_IT: Stile di vita

en: Timeline
it_IT: Linea del tempo

en: Content
it_IT: Contenuto

en: Classic
it_IT: Classico

en: Color
it_IT: Colore

en: Your server is running Suhosin, and your current maxvars settings may limit the number of menu items you can save.
it_IT: Il tuo server sta eseguendo Suhosin e le tue attuali impostazioni di maxvar potrebbero limitare il numero di voci di menu che puoi salvare.

en: You are approaching the post variable limit imposed by your server configuration. Exceeding this limit may automatically delete menu items settings when you save. Please increase your %1$s directive in php.ini. See: %2$s Increasing max input vars limit.%3$s
it_IT: Ti stai avvicinando al limite della variabile post imposto dalla configurazione del tuo server. Il superamento di questo limite può eliminare automaticamente le impostazioni delle voci di menu quando si salva. Si prega di aumentare la direttiva %1$s in php.ini. Vedi: %2$s Limite massimo delle entrate massime in ingresso. %3$s

en: Menu Item Limit Warning
it_IT: Avvertimento sul limite delle voci di menu

en: Need Help?
it_IT: Serve aiuto?

en: Click on the help icon %s if you need help.
it_IT: Clicca sull'icona di aiuto %s se hai bisogno.

en: Happy New Year!
it_IT: Buon anno nuovo!

en: To our client who have made our progress possible, All of us at TieLabs join in wishing you a Happy New Year with the best of everything in your life for you and your family and we look forward to serving you in the new year :)
it_IT: Per i nostri clienti che hanno reso possibili i nostri progressi, tutti noi a TieLabs ti auguriamo un Buon Anno Nuovo, il meglio per te e per la tua famiglia e saremo felici di restare a tua disposizione nel nuovo anno :)

en: Follow us on %1$sTwitter%3$s or %2$sFacebook%3$s.
it_IT: Seguici su %1$sTwitter%3$s o %2$sFacebook%3$s.

en: Like %s?
it_IT: Ti piace %s?

en: We've noticed you've been using %1$s for some time now; we hope you love it! We'd be thrilled if you could %2$sgive us a 5* rating on themeforest.net!%4$s If you are experiencing issues, please %3$sopen a support ticket%4$s and we'll do our best to help you out.
it_IT: Abbiamo notato che stai usando %1$s da un po' ormai; speriamo che ti piaccia! Saremmo molto contenti se ci %2$s votassi 5* su themeforest.net!%4$s Se stai avendo problemi, %3$sapri un ticket %4$s e faremo del nostro meglio per aiutarti.

en: %1s comes localization-ready out of the box. All that’s needed is a translation file for your language, Contribute in our translation portal to complete the %2s translation, In exchange, we offer %3sExtra 6 Months FREE TieLabs Support*%4s to the most 3 contributors for each completed translation. Thank you very much for your contribution.
it_IT: %1s è pronto per la localizzazione. Tutto ciò che serve è un file di traduzione per la tua lingua, Contribuisci nel nostro portale di traduzione per completare la traduzione di %2s, In cambio, offriamo %3s  6 mesi extra di supporto gratuito per TieLabs * %4s al maggior numero di collaboratori per ogni traduzione completata. Grazie mille per il tuo aiuto.

en: %1s comes localization-ready out of the box. All that’s needed is a translation file for your language, Contribute in our translation portal to complete the %2s translation, In exchange, we offer %3sExtra 6 Months FREE Support%4s to the most 3 contributors for each completed translation. Thank you very much for your contribution.
it_IT: %1s supporta nativamente la localizzazione. Tutto quelli che ti serve è un file di traduzione nella tua lingua, Contribuisci nel nostro portale traduzioni per completare la %2s traduzione, in cambio offriamo %3s 6 mesi di supporto extra GRATIS%4s ai migliori 3 contributori per ogni traduzione completa. Grazie per il contributo.

en: If you have translated the theme then many of our users would be delighted if you could share your translation files with the community and get %1s6 Months FREE Support%2s Just get in contact with us via our %3sSupport Center%4s and we will include the translation files in the next theme update if possible. Thank you very much for your contribution.
it_IT: Se hai tradotto il tema allora molti dei nostri utenti sarebbero felici se condividessi i tuoi file di tradizione con la community e ottenere %1s6 mesi extra di Supporto%2s. Contattaci attraverso il %3sSupport Center%4s e includeremo la traduzione nel prossimo aggiornamento. Grazie del tuo contributo.

en: %1s Translation Status: %2s Done
it_IT: %1s Stato Traduzione: %2s Completa

en: * The extra support will appear in your profile on our website, support center and in the theme dashboared only. it will not appear on ThemeForest.
it_IT: *Il supporto extra apparirà nel tuo profilo sul nostro sito web, nel centro di supporto e solo nella dashboard del tema. Non apparirà su ThemeForest.

en: Get Extra FREE 6 Months Support period
it_IT: Ottieni 6 mesi extra di Supporto GRATIS

en: Go to the Translation Portal
it_IT: Vai al portale traduzioni

en: If you have translated the theme then many of our users would be delighted if you could share your translation files with the community. Just get in contact with us via our %1sSupport Center%2s and we will include the translation files in the next theme update if possible. Thank you very much for your contribution.
it_IT: Se hai tradotto il tema allora molti dei nostri utenti sarebbero felici se condividessi i tuoi file di tradizione con la community. Contattaci attraverso il %1sSupport Center%2s e includeremo la traduzione nel prossimo aggiornamento. Grazie del tuo contributo.

en: Share your Language files with others
it_IT: Condividi il tuo file di traduzione con gli altri

en: YAY, New Features
it_IT: YAY, Nuove Funzionalità!

en: Awesome, isn't it? Give us some love :)
it_IT: Fantastico, no? Dimostraci un po' d'affetto :)

en: Rate %s
it_IT: Vota %s

en: Followers
it_IT: Seguaci

en: %s Followers
it_IT: %s Seguaci

en: Total Articles' Views!
it_IT: Totale visite articoli!

en: %s articles views
it_IT: %s visite articoli

en: We just reached the %s milestone! We are taking this moment to give YOU a big THANK YOU for all the support and confidence you gave us.
it_IT: Abbiamo appena raggiunto l'obiettivo %s! Ci prendiamo questo momento per RINGRAZIARTI per tutto il supporto e la fiducia che ci hai dato.

en: New Milestone
it_IT: Nuovo Obiettivo

en: Spread The Word
it_IT: Spargi la voce

en: %d year | %d years
it_IT[0]: %d anno
it_IT[1]: %d anni

en: Happy Anniversary with TieLabs!
it_IT: Buon compleanno con TieLabs!

en: Woohoo! We are so happy You have been with us for %s We are looking forward to providing an awesome WordPress theme and plugins for you for many more. Thanks for being an awesome customer!
it_IT: Woohoo! Siamo così felici che tu sia rimasto con noi per %s. Speriamo di darti un tema WordPress e plugin per molti altri anni. Grazie di essere stato un fantastico cliente!

en: Your friends at TieLabs
it_IT: I tuoi amici a TieLabs

en: Howdy
it_IT: Ciao

en: Posts Switcher
it_IT: Scambiatore di articoli

en: Are You Megrating from %s?
it_IT: Stai migrando da %s?

en: It seems you are megrating from %1s%2s%3s theme, click on the button below to complete the switching process.
it_IT: Sembra che tu stia migrando dal tema %1s%2s%3s, fai clic sul pulsante in basso per completare il processo di passaggio.

en: Are You Megrating from another theme?
it_IT: Stai migrando da un altro tema?

en: It seems you are megrating from another theme, it is recommended to check our Switcher it supports %1s%2s%3s themes, click on the button below to check them.
it_IT: Sembra che tu stia migrando da un altro tema, si consiglia di controllare che il nostro Switcher supporti i temi %1s%2s%3s, fare clic sul pulsante qui sotto per controllarli.

en: Run the Switcher
it_IT: Esegui lo Switcher

en: Switch to %s Theme
it_IT: Passa al tema %s

en: %s Plugin is required
it_IT: È richiesto %s Plugin

en: %s Plugin is required, click on the button below to go to the plugins page to install it.
it_IT: È richiesto %s Plugin, fai clic sul pulsante in basso per accedere alla pagina dei plug-in per installarlo.

en: Go to the Plugins Page
it_IT: Vai alla pagina dei plugin

en: Install Plugins
it_IT: Installa i plugin

en: Install Bundled Plugins
it_IT: Installa i plugin compresi nel pacchetto

en: Share your Language files and Get Extra FREE 6 Months Support period
it_IT: Condividi i tuoi files di Lingua e avrai GRATIS 6 mesi di Supporto!

en: How to translate the theme
it_IT: Come tradurre il tema

en: Category Layout
it_IT: Layout Categoria

en: Posts Settings
it_IT: Impostazioni Articoli

en: Posts Layout
it_IT: Layout Articoli

en: Sidebar
it_IT: Barra laterale

en: Styling
it_IT: Stile

en: Main Menu
it_IT: Menù principale

en: Category Options
it_IT: Opzioni Categoria

en: Large Thumbnail
it_IT: Anteprima Grande

en: Masonry
it_IT: Murales

en: Large Post Above
it_IT: Articolo Largo Sopra

en: Overlay Title
it_IT: Titolo in Overlay

en: Overlay Title Centered
it_IT: Titolo in Overlay Centrato

en: Excerpt Length
it_IT: Lunghezza dell'estratto

en: Pagination
it_IT: Paginazione

en: Next and Previous
it_IT: Prossimo e Precedente

en: Numeric
it_IT: Numerico

en: Load More
it_IT: Carica di più

en: Infinite Scroll
it_IT: Scroll infinito

en: Media Icon
it_IT: Icona Media

en: Media Icon Overlay
it_IT: Icona Media in Overlay

en: Category Page Layout
it_IT: Layout Pagina Categoria

en: Full-Width
it_IT: Larghezza-Massima

en: Boxed
it_IT: Squadrato

en: Framed
it_IT: Incorniciato

en: Bordered
it_IT: Contornato

en: Post Layout
it_IT: Layout Articolo

en: Featured area background
it_IT: Impostazioni area di sfondo

en: Use the featured image
it_IT: Usa l'immagine in evidenza

en: Yes
it_IT: Si

en: Upload Custom Image
it_IT: Carica un'immagine personalizzata

en: - OR -
it_IT: - O -

en: Background Color
it_IT: Colore di sfondo

en: Post Format Settings
it_IT: Impostazioni Formato Articolo

en: Standard Post Format:
it_IT: Formato Standard Articolo:

en: Show the featured image
it_IT: Mostra l'immagine in evidenza

en: Image Post Format:
it_IT: Formato Immagine Articolo:

en: Uncropped featured image
it_IT: Immagine in evidenza non tagliata

en: Featured image lightbox
it_IT: Immagine in evidenza in lightbox

en: Structure Data
it_IT: Struttura dei dati

en: Schema type
it_IT: Tipo di Schema

en: Article
it_IT: Articoli

en: NewsArticle
it_IT: Nuovi Articoli

en: BlogPosting
it_IT: Post sul Blog

en: Videos Playlist
it_IT: Playlist Video

en: TieLabs Slider
it_IT: Slider TieLabs

en: Enable
it_IT: Abilitato

en: Number of posts to show
it_IT: Numero di articoli da visualizzare

en: Query Type
it_IT: Tipo di Query

en: Recent Posts
it_IT: Articoli recenti

en: Random Posts
it_IT: Articoli casuali

en: Custom Slider
it_IT: Slider personalizzato

en: Colored Mask
it_IT: Maschera colorata

en: Disable Gradiant Overlay
it_IT: Disattiva la sovrapposizione graduale

en: Animate Automatically
it_IT: Animazione automatica

en: Title Length
it_IT: Lunghezza del titolo

en: Posts Excerpt
it_IT: Estratti degli articoli

en: Posts Excerpt Length
it_IT: Lunghezza dell'estratto degli articoli

en: Post Primary Category
it_IT: Categoria primaria degli articoli

en: Review Rating
it_IT: Recensione

en: Post Meta
it_IT: Metatag del Post

en: Playlist title
it_IT: Titolo della playlist

en: Videos List
it_IT: Lista di video

en: Enter each video url in a seprated line.
it_IT: Inserisci il link di ciascun video in una riga separata

en: Supports: YouTube and Vimeo videos only.
it_IT: Supporti: solo video YouTube e Vimeo

en: Dark Skin
it_IT: Interfaccia scura

en: Background Image
it_IT: Immagine di sfondo

en: Background Video
it_IT: Video di sfondo

en: Parallax
it_IT: Parallasse

en: Parallax Effect
it_IT: Effetto Parallasse

en: Scroll
it_IT: Scorri

en: Scale
it_IT: Scala

en: Opacity
it_IT: Opacità

en: Scroll + Opacity
it_IT: Scroll + Opacità

en: Scale + Opacity
it_IT: Scala + Opacità

en: Disable
it_IT: Disabilita

en: Unnamed
it_IT: Senza Nome

en: Will override the sliders above.
it_IT: Sovrascriverà gli slider soprastanti

en: Choose Slider
it_IT: Scegli Slider

en: No sliders found, Please create a slider.
it_IT: Nessuna slider trovata. Si prega di crearne una.

en: Custom Logo
it_IT: Logo Personalizzato

en: Logo Settings
it_IT: Impostazioni Logo

en: Image
it_IT: Immagine

en: Site Title
it_IT: Titolo Sito

en: Logo Text
it_IT: Testo Logo

en: Logo Image
it_IT: Immagine Logo

en: Logo Image (Retina Version @2x)
it_IT: Immagine Logo (Versione Retina @2x)

en: Please choose an image file for the retina version of the logo. It should be 2x the size of main logo.
it_IT: Per favore scegli un file immagine per la versione retina del logo. Dovrebbe essere 2x la dimensioni del logo principale.

en: Standard Logo Width for Retina Logo
it_IT: Larghezza Standard Logo per il logo Retina

en: If retina logo is uploaded, please enter the standard logo (1x) version width, do not enter the retina logo width.
it_IT: Se il logo Retina è caricato si prega di inserire la larghezza del logo standard (1x), non inserire la larghezza del logo Retina

en: Standard Logo Height for Retina Logo
it_IT: Altezza standard del logo Retina

en: If retina logo is uploaded, please enter the standard logo (1x) version height, do not enter the retina logo height.
it_IT: Se il logo Retina è caricato si prega di inserire l'altezza del logo standard (1x), non inserire l'altezza del logo Retina

en: Logo Margin Top
it_IT: Margine logo dall'alto

en: Leave it empty to use the default value.
it_IT: Lascia vuoto per utilizzare il valore predefinito

en: Logo Margin Bottom
it_IT: Margine logo dal basso

en: Custom Logo URL
it_IT: URL Logo Personalizzato

en: Leave it empty to use the Site URL.
it_IT: Lascia vuoto per utilizzare l'URL del sito.

en: Custom Menu
it_IT: Menù personalizzato

en: Category Sidebar
it_IT: Categoria Barra laterale

en: Sidebar Right
it_IT: Barra laterale destra

en: Sidebar Left
it_IT: Barra laterale sinistra

en: Without Sidebar
it_IT: Senza Barra laterale

en: One Column
it_IT: Una Colonna

en: Sticky Sidebar
it_IT: Barra laterale appiccicosa

en: Custom Sidebar
it_IT: Barra laterale personalizzata

en: Global Sidebar Settings for Posts in this Category
it_IT: Impostazioni della barra laterale globale per i messaggi in questa categoria

en: Category Style
it_IT: Stile Categorie

en: Primary Color
it_IT: Colore primario

en: Background
it_IT: Sfondo

en: Bordered Layout supports plain background color only.
it_IT: Il layout con i bordi supporta solo il colore di sfondo.

en: Background Color 2
it_IT: Colore di sfondo 2

en: Background Image type
it_IT: Tipo di immagine come sfondo

en: None
it_IT: Nessuno.

en: Pattern
it_IT: Modello

en: Background Pattern
it_IT: Pattern Sfondo

en: Background Settings
it_IT: Impostazioni Sfondo

en: Dots overlay layer
it_IT: Strato di sovrapposizione punti

en: Background dimmer
it_IT: Commutatore di sfondo

en: Value between 0 and 100 to dim background image. 0 - no dim, 100 - maximum dim.
it_IT: Valore compreso tra 0 e 100 per attenuare l'immagine di sfondo. 
    0 - nessuna dim; 100 - dim. massima.

en: Background dimmer color
it_IT: Regolazione colori sfondo

en: Black
it_IT: Nero

en: White
it_IT: Bianco

en: Custom CSS
it_IT: CSS personalizzato

en: Paste your CSS code, do not include any tags or HTML in the field. Any custom CSS entered here will override the theme CSS. In some cases, the !important tag may be needed.
it_IT: Incolla il tuo codice CSS, non includere tag o HTML nel campo. Qualsiasi CSS personalizzato inserito qui sovrascriverà il tema CSS. In alcuni casi, potrebbe essere necessario il tag !Important.

en: Use %s and it will be replaced with the primary color.
it_IT: Usa %s e verrà sostituito con il colore primario.

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Front Page
it_IT: Prima Pagina

en: Enter sub title here
it_IT: Inserisci il sottotitolo

en: Current Front Page: %s
it_IT: Prima Pagina corrente: %s

en: Set as the site Front Page?
it_IT: Impostare come Prima Pagina?

en: Use the TieLabs Builder
it_IT: Usa TieLabs Builder

en: General
it_IT: Generale

en: Styles
it_IT: Stili

en: Advertisement
it_IT: Annunci pubblicitari

en: Components
it_IT: Componenti

en: Story Highlights
it_IT: Mettere in risalto una storia

en: Source and Via
it_IT: Fonti e Via

en: Masonry Page
it_IT: Pagina Masonry

en: Categories Meta
it_IT: Descrizione Categorie

en: Categories
it_IT: Categorie

en: User Roles
it_IT: Ruolo Utenti

en: Header and Footer Settings
it_IT: Impostazioni Header e Footer

en: Hide the Header
it_IT: Nascondi Header

en: Hide the Footer
it_IT: Nascondi Footer

en: Hide the page title
it_IT: Nascondi titolo della pagina

en: Don't duplicate posts
it_IT: Non duplicare i post

en: Note: This option doesn't work with the AJAX pagination option in the blocks.
it_IT: Nota: questa opzione non funziona con l'opzione di impaginazione AJAX nei blocchi.

en: Primary Category
it_IT: Categoria Primaria

en: If the post has multiple categories, the one selected here will be used for settings and it appears in the category labels.
it_IT: Se il post ha più categorie, l'imposazione scelta qui verrà usata come predefinita e visualizzata nelle etichette delle categorie

en: Trending Post
it_IT: Post di tendenza

en: Post Views
it_IT: Visite Post

en: Post format
it_IT: Formato Post

en: Map
it_IT: Mappa

en: Embed Code
it_IT: Codice incorporato

en: Self Hosted Video
it_IT: Video self hosted

en: Video URL
it_IT: URL Video

en: supports : YouTube, Vimeo, Viddler, Qik, Hulu, FunnyOrDie, DailyMotion, WordPress.tv and blip.tv
it_IT: supporta: YouTube, Vimeo, Viddler, Qik, Hulu, FunnyOrDie, DailyMotion, WordPress.tv e blip.tv

en: MP3 file URL
it_IT: URL file MP3

en: M4A file URL
it_IT: URL file M4A

en: OGA file URL
it_IT: URL file OGA

en: SoundCloud URL
it_IT: URL SoundCloud

en: Google Maps URL
it_IT: URL Google Maps

en: Page Layout
it_IT: Layout Pagina

en: Sidebar Position
it_IT: Posizione Sidebar

en: Choose Sidebar
it_IT: Scegli Sidebar

en: Header Background
it_IT: Sfondo Testata

en: Extend the background of the first section to cover the Header
it_IT: Estendi lo sfondo della prima sezione per coprire la testata

en: Post Components
it_IT: Componenti dei post

en: Above Post share Buttons
it_IT: Sopra i tasti condivisione

en: Hide
it_IT: Nascondi

en: Show
it_IT: Mostra

en: Below Post Share Buttons
it_IT: Sotto i pulsanti Condividi Post

en: Tags
it_IT: Tag

en: Post Author box
it_IT: Box Autore Post

en: Next/Prev posts
it_IT: Successivo/Precedente post

en: Related Posts
it_IT: Post Correlati

en: Fly Check Also Box
it_IT: Riquadro "Guarda anche"

en: Hide Above Post Ad
it_IT: Nascondi sopra l'annuncio

en: Custom Above Post Ad
it_IT: Pubblicità personalizzata sopra il post

en: Hide Below Post Ad
it_IT: Nascondi pubblicità in basso al post

en: Custom Below Post Ad
it_IT: Pubblicità personalizzata sotto il post

en: Hide Above Content Ad
it_IT: Nascondi pubblicità al di sopra dei contenuti

en: Custom Above Content Ad
it_IT: Pubblicità personalizzata sopra il contenuto

en: Hide Below Content Ad
it_IT: Nascondi pubblicità al di sotto dei contenuti

en: Custom Below Content Ad
it_IT: Pubblicità personalizzata sotto il contenuto

en: Source
it_IT: Fonti

en: These links will appear at the end of the article in the Source section.
it_IT: Questi link appariranno alla fine dell'articolo nella sezione Fonti.

en: Add
it_IT: Aggiungi

en: Source name is required.
it_IT: Il nome della fonte è richiesto.

en: These links will appear at the end of the article in the Via section.
it_IT: Questi link appariranno alla fine dell'articolo nella sezione Via.

en: Via name is required.
it_IT: Il nome del Via è richiesto.

en: Add Custom Text
it_IT: Aggiungi testo personalizzato

en: Custom Text
it_IT: Testo personalizzato

en: Text is required.
it_IT: Il testo è richiesto.

en: Upload
it_IT: Carica

en: Add Image
it_IT: Aggiungi Immagine

en: Select
it_IT: Seleziona

en: no-repeat
it_IT: non ripetere

en: Tile
it_IT: Titolo

en: Tile Horizontally
it_IT: Affianca orizzontalmente

en: Tile Vertically
it_IT: Affianca verticalmente

en: Fixed
it_IT: Fisso

en: Cover
it_IT: Copertina

en: Left
it_IT: Sinistra

en: Right
it_IT: Destra

en: Center
it_IT: Centro

en: Top
it_IT: In cima

en: Bottom
it_IT: In basso

en: Remove
it_IT: Rimuovere

en: Font Size in Pixels
it_IT: Dimensione font in Pixel

en: Line Height
it_IT: Altezza Riga

en: Font Weight
it_IT: Peso del Carattere

en: Semi 600 Bold
it_IT: Semi 600 Grassetto

en: Bold 700
it_IT: Grassetto 700

en: Extra 800 Bold
it_IT: Extra 800 Grassetto

en: Capitalization
it_IT: Capitalizzazione

en: UPPERCASE
it_IT: MAIUSCOLO

en: Capitalize
it_IT: Capitalizzare

en: lowercase
it_IT: minuscolo

en: System Status
it_IT: Stato del sistema

en: WordPress environment
it_IT: Ambiente WordPress

en: Site URL
it_IT: Sito URL

en: WP version
it_IT: Versione WP

en: WP multisite
it_IT: WP multisito

en: WP memory limit
it_IT: Limite di memoria WP

en: %1$s - We recommend setting memory to at least %2$s. To import the demo data %3$s of memory limit is required. See: %4$s
it_IT: %1$s - Si consiglia di impostare la memoria su almeno %2$s. Per importare i dati demo è richiesto %3$s di limite di memoria. Vedi: %4$s

en: Increasing memory allocated to PHP
it_IT: Aumenta la memoria allocata al PHP

en: WP debug mode
it_IT: WP modalità debug

en: Language
it_IT: Lingua

en: Hide errors from visitors
it_IT: Nascondi errori dai visitatori

en: Error messages can contain sensitive information about your website environment. These should be hidden from untrusted visitors.
it_IT: I messaggi di errore possono contenere informazioni sensibili sull'ambiente del tuo sito web. Questi dovrebbero essere nascosti ai visitatori non fidati.

en: Server environment
it_IT: Ambiente Server

en: Server info
it_IT: Informazioni Server

en: PHP version
it_IT: Versione PHP

en: %1$s - We recommend a minimum PHP version of %2$s.
it_IT: %1$s - Raccomandiamo una versione minima di PHP di %2$s.

en: PHP post max size
it_IT: Dimensione massima articolo PHP

en: PHP time limit
it_IT: Tempo limite PHP

en: %1$s - We recommend setting max execution time to at least %2$s.
it_IT: %1$s - Si consiglia di impostare il tempo massimo di esecuzione almeno di %2$s.

en: PHP max input vars
it_IT: PHP massime varibili di input

en: %1$s - Recommended Value: %2$s. Max input vars limitation will truncate POST data such as menus. See: %3$sIncreasing max input vars limit.%4$s
it_IT: %1$s - Valori Raccomandati:  %2$s. La limitazione delle voci di input massime troncerà i dati POST come i menu. Osserva:  %3$s Il limite massimo di incremento delle variabili.%4$s

en: cURL version
it_IT: cURL versione

en: SUHOSIN installed
it_IT: SUHOSIN installato

en: You have to increase the suhosin.post.max_vars and suhosin.request.max_vars parameters to 2000 or more.
it_IT: È necessario aumentare i parametri suhosin.post.max_vars e suhosin.request.max_vars su 2000 o più.

en: MySQL version
it_IT: Mysql versione

en: %1$s - WordPress recommends a minimum MySQL version of %2$s. See: %3$sWordPress requirements%4$s
it_IT: %1$s - Wordpress raccomanda una versione minima Mysql di %2$s. Guarda:  %3$s WordPress requisiti%4$s

en: Max upload size
it_IT: Dimensione massima di upload

en: Your server does not have fsockopen or cURL enabled. Contact your hosting provider.
it_IT: Il tuo server non ha fsockopen o cURL abilitati. Contatta il tuo provider.

en: Your server does not support the mbstring functions - this is required for better character encoding. Some fallbacks will be used instead for it.
it_IT: Il tuo server non supporta le funzioni mbstring - questo è richiesto per un miglior encoding dei caratteri. Saranno usati dei caratteri alternativi.

en: The XMLReader PHP module/extension is missing. Please contact your hosting company and ask them to install that for you.
it_IT: L'estensione PHP XMLReader non è installata. Contatta il tuo provider e chiedi loro di installarla

en: Remote post
it_IT: Post Remoto

en: wp_remote_post() failed. Contact your hosting provider.
it_IT: wp_remote_post() fallito. Contatta il tuo provider.

en: wp_remote_get() failed. Contact your hosting provider.
it_IT: wp_remote_get() fallito. Contatta il tuo provider.

en: Theme
it_IT: Tema

en: Name
it_IT: Nome

en: License
it_IT: Licenza

en: Your Site is Validated
it_IT: Il tuo Sito è Validato

en: Your Site is not Validated
it_IT: Il tuo Sito non è Validato

en: Support
it_IT: Supporto

en: Version
it_IT: Versione

en: %s is available
it_IT: %s è disponibile

en: Author URL
it_IT: Autore URL

en: Child theme
it_IT: Tema Bambino

en: Parent theme name
it_IT: Nome tema genitore

en: Parent theme version
it_IT: Versione tema genitore

en: Parent theme author URL
it_IT: URL autore tema genitore

en: Latest Demo Installed
it_IT: Ultima Demo installata

en: Switched From
it_IT: Passato da

en: Active plugins
it_IT: Plugins Attivi

en: Network enabled
it_IT: Rete abilitata

en: by %s
it_IT: di %s

en: Please copy and paste this information in your ticket when contacting support:
it_IT: Perfavore copia ed incolla queste informazioni nel tuo ticket quanto contatti il supporto:

en: Get system report
it_IT: Ottieni il report di sistema

en: Looking for a good web hosting company? %1$sCheck our recommendations!%2$s
it_IT: Stai cercando un buon provider per l'hosting?  %1$sControlla i nostri consigli!%2$s

en: Theme Updates
it_IT: Aggiornamenti Tema

en: New Update
it_IT: Nuovi Aggiornamenti

en: New
it_IT: Nuovo

en: New Theme Update
it_IT: Nuovo aggiornamento tema

en: There is a new version of the %s available.
it_IT: Una nuova versione di %s è disponibile

en: View version %1$s details.
it_IT: Vedi i dettagli della versione %1$s

en: The theme folder name does not match the original theme folder name %1$s%3$s%2$s, you need to chnage the theme folder name back to be able to update the theme automatically, or you can update the theme manually via FTP.
it_IT: Il nome della cartella del tema non corrisponde al nome originale %1$s%3$s%2$s, devi cambiare il nome per aggiornare il tema automaticamente, oppure aggiornare il tema manualmente via FTP.

en: How to update the theme manually?
it_IT: Come aggiornare il tema manualmente?

en: Update Automatically
it_IT: Aggiorna automaticamente

en: Your Support Period has expired, %1$sAutomatic Theme Updates%2$s and %1$sSupport System Access%2$s have been disabled. %3$sRenew your Support Period%5$s. Once the support is renewed please go to the %4$stheme registration section%5$s and click on the %1$sRefresh expiration date%2$s button.
it_IT: Il tuo periodo di supporto è scaduto, %1$sgli aggiornamenti automatici del tema%2$s e %1$sl'accesso al sito di supporto%2$s sono stati disattivati. %3$sRinnova il supporto%5$s. Una volta rinnovato vai nella sezione %4$sregistrazione tema%5$s e clicca sul pulsante %1$sAggiorna data di scadenza%2$s.

en: Please Note: Any customizations you have made to theme files will be lost. Please consider using child themes for modifications.
it_IT: Nota: ogni modifica fatta al tema sarà perduta. Usa un child theme per le modifiche.

en: Congratulations
it_IT: Congratulazioni

en: Your site is now validated!, Demo import and bundeled plugins are now unlocked.
it_IT: Il tuo sito ora è verificato! I plugin in bundle e l'Importazione Demo sono stati sbloccati.

en: Your license is not validated. Click on the link below to unlock demo import, bundeled plugins and access to premium support.
it_IT: La tua licenza non è verificata. Clicca sul link seguente per sbloccare l'importazione demo, i plugin in bundle e accedere al supporto premium.

en: NOTE: A separate license is required for each site using the theme.
it_IT: NOTA: è richiesta una licenza per ogni sito che usa il tema.

en: Have a question about the license? Check this article.
it_IT: Hai una domanda sulla licenza? Controlla questo articolo.

en: You're almost finished!
it_IT: Hai quasi finito!

en: Verify Now!
it_IT: Verifica ora!

en: Buy a License
it_IT: Compra Licenza

en: Authorization Failed
it_IT: Autorizzazione Fallita

en: ERROR
it_IT: ERRORE

en: Try again
it_IT: Riprova

en: Theme Registration
it_IT: Registrazione Tema

en: Are you sure?
it_IT: Sei sicuro?

en: Revoke
it_IT: Revoca

en: Your Support Period Expiring Soon
it_IT: Il tuo periodo di supporto sta per scadere

en: Your Support Period expires on %1$s, active Support Period is requried for %2$sAutomatic Theme Updates%3$s and %2$sSupport System Access%3$s. %4$sGet an extra 6 months of support now%5$s. Once the support is renewed please click on the button bellow.
it_IT: Il tuo Periodo di Supporto scade il %1$s, il Periodo di Supporto attivo è richiesto per %2$s gli aggiornamenti automatici %3$s dei temi e %2$s l'accesso al sistema di supporto%3$s. %4$s Ottieni altri 6 mesi di supporto in più ora %5$s. Una volta che il supporto è stato rinnovato, fare clic sul pulsante qui sotto.

en: Your Support Period is Active
it_IT: Il tuo periodo di supporto è attivo

en: Your Support Period Has Expired
it_IT: Il tuo periodo di supporto è scaduto

en: Your Support Period has expired, %1$sAutomatic Theme Updates%2$s and %1$sSupport System Access%2$s have been disabled. %3$sRenew your Support Period%4$s. Once the support is renewed please click on the button bellow.
it_IT: Il tuo Periodo di Supporto è scaduto, %1$s Gli aggiornamenti automatici del tema  %2$s e %1$s Il supporto di accesso al sistema %2$s è stato disabilitato. %3$s Rinnova il tuo Periodo di Supporto %4$s. Una volta che il Supporto è stato rinnovato, cliccate sul pulsante in basso.

en: Refresh Expiration Date
it_IT: Aggiorna data di scadenza

en: More info
it_IT: Ulteriori informazioni

en: Have you changed your mind? :)
it_IT: Hai cambiato idea? :)

en: We noticed that you rated the theme %1$s stars. We are looking to improve our theme so if you need help, please %2$ssubmit a ticket through our support system%5$s or %3$ssubmit your feature requests%5$s, otherwise we highly appreciate your valuable five stars. %4$sClick here to change your rating%5$s.
it_IT: Abbiamo notato che hai votato il tema con %1$s stelle. Stiamo cercando di migliorare il nostro tema, quindi se hai bisogno di aiuto, per favore %2$s invia un ticket tramite il nostro sistema di supporto %5$s o %3$s invia le tue rchieste di  modifica%5$s, altrimenti apprezziamo molto le tue preziose cinque stelle. %4$s Fai clic qui per modificare la tua valutazione %5$s.

en: Getting Started
it_IT: Primi passi

en: Welcome to %s
it_IT: Benvenuto in %s

en: I just installed the amazing %s #WordPress theme #tielabs
it_IT: Ho appena installato il fantastico tema #Wordpress %s #tielabs

en: Version %s
it_IT: Versione %s

en: Header
it_IT: Testata

en: Footer
it_IT: Piè di pagina

en: Blocks
it_IT: Blocchi

en: Archives
it_IT: Archivi

en: Single Post Page
it_IT: Pagina Post Singolo

en: Share Buttons
it_IT: Pulsanti di condivisione

en: Sidebars
it_IT: Sidebar

en: Typography
it_IT: Tipografia

en: Translations
it_IT: Traduzioni

en: Web Notifications
it_IT: Web Norifications

en: Advanced
it_IT: Avanzate

en: Export/Import
it_IT: Esporta/Importa

en: Theme Options
it_IT: Opzioni Tema

en: Knowledge Base
it_IT: Conoscenze di Base

en: Activate %s
it_IT: Attiva %s

en: Update
it_IT: Aggiorna

en: Search
it_IT: Cerca

en: %1$s Copyright %2$s, All Rights Reserved &nbsp;|&nbsp; %3$s Theme by %4$s
it_IT: %1$s Copyright %2$s, Tutti i diritti riservati &nbsp;|&nbsp; %3$s Tema di %4$s

en: Custom Author widget
it_IT: Widget Autore Personalizzato

en: Custom Author widget content
it_IT: Contenuto widget autore personalizzato

en: Supports: Text, HTML and Shortcodes.
it_IT: Supporta: Testo, HTML e Shortcode

en: - Select a menu -
it_IT: - Seleziona un menu -

en: You are awesome! Thanks for using our theme, %s is now installed and ready to use! Get ready to build something beautiful :)
it_IT: Sei fantastico! Grazie di aver usato il nostro tema, %s è stato installato ed è pronto all'uso! Preparati a costruire qualcosa di bello :)

en: Need help? We're here %s
it_IT: Serve aiuto? Siamo qui %s

en: Submit a Ticket
it_IT: Apri un Ticket

en: Need one-to-one assistance? Get in touch with our Support team.
it_IT: Serve assistenza personalizzata? Contatta il nostro Team di Supporto.

en: You need to validated your license to access the support system.
it_IT: Devi convalidare la tua licenza per accedere al sistema di supporto.

en: This is the place to go to reference different aspects of the theme.
it_IT: Questo è il posto dove andare per riferimenti ai diversi aspetti del tema

en: Browse the Knowledge Base
it_IT: Esplora la Knowledge Base

en: Troubleshooting
it_IT: Risoluzione problemi

en: If something is not working as expected, Please try these common solutions.
it_IT: Se qualcosa non sta funzionando come dovrebbe, prova una di queste soluzioni comuni.

en: Visit The Page
it_IT: Visita la pagina

en: Section
it_IT: Sezione

en: Edit Section
it_IT: Modifica Sezione

en: Section Title
it_IT: Sezione del Titolo

en: (optional)
it_IT: (opzionale)

en: Title URL
it_IT: URL Titolo

en: Title Style
it_IT: Stile Titolo

en: Centered
it_IT: Centrato

en: Big
it_IT: Grande

en: Title Color
it_IT: Colore titolo

en: Section Width
it_IT: Larghezza Sezione

en: 100% Interior Content Width
it_IT: Larghezza contenuto interno al 100%

en: Select if the interior content is contained to site width or 100% width.
it_IT: Selezionare se il contenuto interno è contenuto alla larghezza del sito o al 100% della larghezza.

en: Sidebar Settings
it_IT: Opzioni Sidebar

en: Styling Settings
it_IT: Opzioni Stile

en: Custom Classes
it_IT: Classi Personalizzate

en: Margin Top
it_IT: Margine Superiore

en: Margin Bottom
it_IT: Margine Inferiore

en: Add Block
it_IT: Aggiungi Blocco

en: Predefined Sidebar
it_IT: Sidebar Predefinita

en: Block Title
it_IT: Titolo Blocco

en: Ad
it_IT: Pubblicità

en: Tabs block
it_IT: Blocco schede

en: Edit Block
it_IT: Modifica Blocco

en: Advanced Settings
it_IT: Opzioni Avanzate

en: Custom Title
it_IT: Titolo Personalizzato

en: Products Categories
it_IT: Categorie Prodotti

en: Will overide the Categories option.
it_IT: Sovrascrive l'opzione Categorie

en: Exclude Posts
it_IT: Escludi Post

en: Enter a post ID, or IDs separated by comma.
it_IT: Inserisci un ID Post, o più ID separati da virgola.

en: Last Modified Posts
it_IT: Ultimi post modificati

en: Most Commented posts
it_IT: Post più commentati

en: Most Viewed posts
it_IT: Post più visti

en: Sort Order
it_IT: Ordine

en: Offset - number of posts to pass over
it_IT: Offset - numero di post da ignorare

en: Next and Previous Arrows
it_IT: Frecce Prossimo e Precedente

en: Show More
it_IT: Mostra di più

en: Ad Image
it_IT: Immagine Pubblicità

en: Ad URL
it_IT: URL pubblicità

en: Alternative Text For The image
it_IT: Testo alternativo per l'immagine

en: Open The Link In a new Tab
it_IT: Apri il link in una nuova scheda

en: Custom Ad Code
it_IT: Codice ad personalizzato

en: No sliders found, add a slider first!
it_IT: Nessuno slider trovato, aggiungi prima uno slider!

en: Show the content only?
it_IT: Mostra solo il contenuto?

en: Without background, padding nor borders.
it_IT: Senza sfondo, padding o bordo.

en: Ajax Filters
it_IT: Filtri Ajax

en: Will not appear if the numeric pagination is active.
it_IT: Non appare se la paginazione numerica è attiva.

en: More Button
it_IT: Pulsante "Mostra di più"

en: Will not appear if the Block URL is empty.
it_IT: Non apparirà se l'URL del blocco è vuoto.

en: Posts Title Length
it_IT: Lunghezza del titolo dei post

en: Read More Button
it_IT: Pulsante "Leggi di più"

en: Hide thumbnail for the First post
it_IT: Nascondi l'anteprima per il primo post

en: Hide small thumbnails
it_IT: Nascono le anteprime piccole

en: Hide thumbnails
it_IT: Nascondi le antteprime

en: Slider Speed in ms
it_IT: Velocità slider (in ms)

en: Default is: %s
it_IT: Predefinita: %s

en: Animation Effect
it_IT: Effetto animazione

en: Typing
it_IT: Digitazione

en: Fading
it_IT: Dissolvenza

en: Sliding Left
it_IT: Scorrimento a sinistra

en: Sliding Right
it_IT: Scorrimento a destra

en: Sliding Up
it_IT: Scorrimento in alto

en: Sliding Down
it_IT: Scorrimento in basso

en: Show the scrolling arrows?
it_IT: Mostrare le frecce di scorrimento?

en: Block #%s
it_IT: Blocco #%s

en: Scrolling #%s
it_IT: Scorrimento #%s

en: News Ticker
it_IT: Nuovo Ticker

en: Custom Content
it_IT: Contenuto personalizzato

en: Use the Default Editor
it_IT: Usa l'editor di default

en: Add Section
it_IT: Aggiungi sezione

en: Save Changes
it_IT: Salva Modifiche

en: More Themes
it_IT: Altri Temi

en: Need Help? Search the knowledge base
it_IT: Serve Aiuto? Controlla la conoscenza di base

en: For Mobiles Only
it_IT: Solo per ispositivi mobili

en: Print
it_IT: Stampa

en: If enabled, some static parts like widgets, main menu and breaking news will be cached to reduce MySQL queries. Saving the theme settings, adding/editing/removing posts, adding comments, updating menus, activating/deactivating plugins, adding/editing/removing terms or updating WordPress, will flush the cache.
it_IT: Se abilitato, alcune parti statiche come widget, menu principale e ultime notizie verranno memorizzate nella cache per ridurre le query MySQL. Il salvataggio delle impostazioni del tema, l'aggiunta / modifica / rimozione di post, l'aggiunta di commenti, l'aggiornamento di menu, l'attivazione / disattivazione di plug-in, l'aggiunta / modifica / rimozione di termini o l'aggiornamento di WordPress, svuoteranno la cache.

en: Minified CSS and JS files
it_IT: Minifica i file CSS e JS

en: Add a link to the theme options page to the Toolbar
it_IT: Aggiunge un collegamento alla pagina delle opzioni del tema sulla barra degli strumenti

en: Disable GIF Featured Images
it_IT: Disabilita GIF Featured Images

en: Disable the custom styles in the editor
it_IT: Disabilita lo gli stili personalizzati nell'editor

en: Disable the Posts Switcher
it_IT: Disabilita il Posts Switcher

en: This will disable the Switcher page, all notifications and hide the plugin from the Bundeled plugins installing page.
it_IT: Questo disabiliterà la pagina Switcher, tutte le notifiche e nasconderà il plugin dalla pagina di installazione dei plugin in bundle.

en: Disable the Built-in Mega Menus
it_IT: Disabilità i Built-in Mega Menù

en: Use this option to disable the built-in mega menus feature if you want to use a third party mega menus plugin.
it_IT: Utilizzare questa opzione per disabilitare la funzione dei menu mega incorporati se si desidera utilizzare un plug-in di mega menu di terze parti.

en: WordPress Login page Logo
it_IT: Logo della pagina di accesso a Wordpress

en: WordPress Login page Logo URL
it_IT: Wordpress Pagina di Accesso Logo URL

en: Reset All Settings
it_IT: Resetta Tutte le Impostazioni

en: This action can not be Undo. Clicking "OK" will reset your theme options to the default installation. Click "Cancel" to stop this operation.
it_IT: Questa azione non può essere Annullata. Facendo clic su "OK", le opzioni del tema verranno ripristinate all'installazione predefinita. Fai clic su "Annulla" per interrompere questa operazione.

en: AMP is a Google-backed project with the aim of speeding up the delivery of content through the use of stripped down code known as AMP HTML, it is a way to build web pages for static content (pages that don't change based on user behaviour), that allows the pages to load (and pre-render in Google search) much faster than regular HTML.
it_IT: AMP è un progetto supportato da Google con l'obiettivo di velocizzare la distribuzione di contenuti tramite l'uso di codice ridotto noto come AMP HTML, è un modo per creare pagine Web per contenuto statico (pagine che non cambiano in base all'utente comportamento), che consente alle pagine di caricare (e pre-rendering nella ricerca di Google) molto più velocemente del normale HTML.

en: You may need to enable pretty permalinks if it isn't working.
it_IT: Potrebbe essere necessario abilitare i permalink nel caso in cui non funzioni.

en: To access the AMP version go to any blog post and add %s to the end of the URL.
it_IT: Per accedere alla versione di AMP, vai su qualsiasi post del blog e aggiungi %s alla fine dell'URL.

en: Enable AMP
it_IT: Abilita AMP

en: Post Settings
it_IT: Impostazioni del post

en: Categories and Tags
it_IT: Categorie e Tag

en: Facebook APP ID
it_IT: APP ID di Facebook

en: (Required)
it_IT: (Richiesto)

en: Footer Settings
it_IT: Impostazioni del piè di pagina

en: Back to top button
it_IT: Pulsante per tornare all'inizio

en: Footer Logo Image
it_IT: Immagine logo del piè di pagina

en: Footer Menu
it_IT: Memù del piè di pagina

en: Variables
it_IT: Variabili

en: These tags can be included in the textarea above and will be replaced when a page is displayed.
it_IT: Questi tag possono essere inclusi nell'area di testo superiore e saranno sostituiti quando viene visualizzata una pagina.

en: Replaced with the current year.
it_IT: Sostituito con l'anno corrente

en: Replaced with The site's name.
it_IT: Sostituito con il nome del sito

en: Replaced with The site's URL.
it_IT: Sostituito con l'URL del sito

en: Copyright Text
it_IT: Testo di Copyright

en: Above Content
it_IT: Sopra il contenuto

en: Enter your Ad code, AMP pages support %1$s tag only, %2$sClick Here%3$s For More info.
it_IT: Inserisci il tuo codice degli annunci, le pagine AMP supportano %1$s il tag, %2$s Clicca qui %3$s Per maggiori informazioni.

en: Below Content
it_IT: Sotto il contenuto

en: Header Background Color
it_IT: Colore di sfondo dell'intestazione

en: Post meta Color
it_IT: Colore Messaggi meta

en: Links color
it_IT: Colore dei link

en: Footer color
it_IT: Colore del piè di pagina

en: Underline text links on hover
it_IT: Sottolinea i link di testo al passaggio del mouse

en: You need to install the %s Plugin first.
it_IT: E' necessario installare prima il plugin %s.

en: Archives Settings
it_IT: Impostazioni Archivi

en: Global Archives Settings
it_IT: Impostazioni degli archivi

en: Disable Author name meta
it_IT: Disabilita l'Autore dal nome del meta

en: Disable Comments number meta
it_IT: Disabilita il numero di Commenti dal meta

en: Disable Views Number meta
it_IT: Disabilita il numero di Visualizazioni dal meta

en: Default Layout Settings
it_IT: Impostazioni Layout Predefinito

en: Category Page Settings
it_IT: Impostazioni Pagina Categoria

en: Category Description
it_IT: Descrizione Categoria

en: Tag Page Settings
it_IT: Impostazioni Pagina Tag

en: Tag Description
it_IT: Descrizione Tag

en: Author Page Settings
it_IT: Impostazioni Pagina Autore

en: Author Bio
it_IT: Biografia Autore

en: Search Page Settings
it_IT: Impostazioni Pagina di Ricerca

en: Search in Category IDs
it_IT: Cerca ID Categoria

en: Use minus sign (-) to exclude categories. Example: (1,4,-7) = search only in Category 1 & 4, and exclude Category 7.
it_IT: Usa il simbolo meno (-) per escludere categorie. Ad esempio: (1,4,-7) = cerca nelle categorie 1 e 4, ed esclude la categoria 7.

en: Exclude post types from search
it_IT: Escludi tipi di post dalla ricerca

en: Background (in case Boxed / Framed / Bordered layout is enabled)
it_IT: Sfondo (nel caso il layout Boxed / Framed / Bordered sia attivo)

en: Export/Import Theme Options
it_IT: Opzioni Importazione/Esportazione Tema

en: The theme options have been imported successfully.
it_IT: Le opzioni del tema sono state importate con successo.

en: Export
it_IT: Esporta

en: When you click the button below the theme will create a .dat file for you to save to your computer.
it_IT: Cliccando sul pulsante qui sotto il tema creerà un file .dat da salvare sul tuo PC.

en: Once you’ve saved the download file, you can use the Import function in another WordPress installation to import the theme options from this site.
it_IT: Una volta scaricato il file, puoi usare la funzione Importa in un altra installazione di Wordpress per importare le opzioni del tema di questo sito.

en: Download Export File
it_IT: Scarica file esportato

en: Import
it_IT: Importa

en: Upload your .dat theme options file and we will import the options into this site.
it_IT: Carica il tuo file .dat e importeremo le opzioni in questo sito.

en: Choose a (.dat) file to upload, then click Upload file and import.
it_IT: Scegli un file (.dat) da caricare, quindi clicca su Carica file e Importa.

en: Choose a file from your computer:
it_IT: Scegli un file dal tuo PC:

en: Upload file and import
it_IT: Carica file e Importa

en: bbPress Sidebar
it_IT: Sidebar bbPress

en: Blocks Settings
it_IT: Impostazioni Blocchi

en: Block Style
it_IT: Stile Blocco

en: Clean
it_IT: Cancella

en: Block Head Style
it_IT: Stile Testata Blocco

en: Style
it_IT: Stile

en: Blocks Meta Settings
it_IT: Impostazioni Meta Blocchi

en: Use the BuddyPress Member Profile link
it_IT: Usa il link al Profilo Utente di BuddyPress

en: Use the BuddyPress Member Profile link instead of the default author page link in the post meta, author box and the login sections.
it_IT: Usa il link al Profilo Utente di BuddyPress invece della pagina autore predefinita nelle meta del post, nel box autore e nelle sezioni di login.

en: Advertisement Settings
it_IT: Impostazioni Pubblicità

en: It is recommended to avoid using words like ad, ads, adv, advert, advertisement, banner, banners, sponsor, 300x250, 728x90, etc. in the image names or image path to avoid AdBlocks from blocking your Ad.
it_IT: E' consigliabile evitare parole come ad, ads, adv, adver, advertisement, banner, banners, sponsor, 300x250, 728x90, ecc. nel nome o nel percorso dell'immagine per evitare che sia bloccata dagli AdBlock

en: Block the adblockers from browsing the site, till they turnoff the Ad Blocker
it_IT: Blocca la navigazione con AdBlock attivo

en: Background Image Ad
it_IT: Immagine di Sfondo Pubblicità

en: Full Page Takeover
it_IT: Redireziona su un'altra pagina

en: Site margin top
it_IT: Margine superiore del sito

en: Above Header Ad
it_IT: Pubblicità sopra la testata

en: Header Ad
it_IT: Pubblicità Testata

en: Above Footer Ad
it_IT: Pubblicità sopra il piè di pagina

en: Below the Header Ad
it_IT: Pubblicità sotto la testata

en: Above Article Ad
it_IT: Pubblicità sopra l'articolo

en: Above Article Content Ad
it_IT: Pubblicità sopra il corpo dell'articolo

en: Below Article Content Ad
it_IT: Pubblicità sotto il corpo dell'articolo

en: Below Article Ad
it_IT: Pubblicità sotto l'articolo

en: Between Posts in Archives #%s
it_IT: Tra Messaggi in Archivio #%s

en: Article inline ad #%s
it_IT: Articoli in linea ad #%s

en: Number of posts before the Ad
it_IT: Numero di post prima dell'annuncio

en: Number of paragraphs before the Ad
it_IT: Numero di paragrafi prima dell'Ad

en: Ad Alignment
it_IT: Allineamento Ad

en: Ad Title
it_IT: Titolo Annuncio

en: A title for the Ad, like Advertisement - leave this empty to disable.
it_IT: Un titolo per l'Ad, annuncio pubblicitario piacevole, lascia questo vuoto per disabilitare.

en: Ad Title Link
it_IT: Ad Titolo Link

en: AdRotate
it_IT: RotazioneAd

en: Type
it_IT: Tipo

en: Advert - Use Advert ID
it_IT: Pubblicità - Utilizza l'Advert ID

en: Group - Use group ID
it_IT: Gruppo - Utilizza il Group ID

en: Shortcodes Ads
it_IT: Pubblicità con Shortcodes

en: Ad Shortcode
it_IT: Shortcode Pubblicità

en: Username
it_IT: Nome Utente

en: Media Source
it_IT: Origine file Multimediale

en: User Account
it_IT: Account Utente

en: Hash Tag
it_IT: Hashtag

en: Enter the Username or the Hash Tag
it_IT: Inserisci l'username oppure l'hashtag

en: Number of Rows
it_IT: Numero di righe

en: One Row
it_IT: Una Riga

en: Two Rows
it_IT: Due Righe

en: Link Images to
it_IT: Linka l'immagine a

en: Videos always linked to the Media Page on Instagram.
it_IT: Video sempre collegati alla pagina multimediale su Instagram.

en: Media Page on Instagram
it_IT: Pagina multimediale su Instagram

en: Follow Us Button
it_IT: Pulsante Seguici

en: Follow Us Button Text
it_IT: Testo del pulsante Seguici

en: Follow Us Button URL
it_IT: URL del Pulsante Seguici

en: Footer Widgets layout
it_IT: Layout dei widget piè di pagina

en: First Footer Widgets Area
it_IT: Area Widget del primo piè di pagina

en: Add border around the widgets area
it_IT: Aggiungi bordo attorno all'area dei widget

en: Second Footer Widgets Area
it_IT: Area dei widget del secondo piè di pagina

en: Copyright Area
it_IT: Area Copyright

en: Centered Layout
it_IT: Layout centrato

en: Social Icons
it_IT: Icone Sociali

en: Footer Text One
it_IT: Piè di pagina Primo Testo

en: Footer Text Two
it_IT: Piè di pagina secondo testo

en: General Settings
it_IT: Impostazioni generali

en: Date Settings
it_IT: Impostazioni della data

en: Date format for blog posts
it_IT: Formato data per post del blog

en: Traditional
it_IT: Tradizionale

en: Time Ago Format
it_IT: formato ora pubblicazione

en: Disable all
it_IT: Disabilita tutto

en: Show the date depending on
it_IT: Mostra la data in base a

en: Post Published Date
it_IT: Pubblica la data di pubblicazione

en: Post Modified Date
it_IT: Pubblica la data modificata

en: Breadcrumbs Settings
it_IT: Impostazioni pangrattato

en: Breadcrumbs
it_IT: pangrattato

en: Breadcrumbs Delimiter
it_IT: delimitatore pangrattato

en: Trim Text Settings
it_IT: Impostazioni di taglio del testo

en: Trim text by
it_IT: Taglia il testo di

en: Words
it_IT: Parole

en: Characters
it_IT: Caratteri

en: Post format icon on hover
it_IT: Formato icone nei post al passaggio del mouse

en: Show the post format icon on hover?
it_IT: Mostra l'icona del formato post al passaggio del mouse?

en: Custom Codes
it_IT: Codice personalizzato

en: Header Code
it_IT: Codice nella Header

en: Will add to the &lt;head&gt; tag. Useful if you need to add additional codes such as CSS or JS.
it_IT: Verrà aggiunto al tag &lt;head&gt;. Utile se hai bisogno di aggiungere codici aggiuntivi come CSS o JS.

en: Footer Code
it_IT: Codice nel Footer

en: Will add to the footer before the closing  &lt;/body&gt; tag. Useful if you need to add Javascript.
it_IT: Verrà aggiunto al piè di pagina prima del tag di chiusura &lt;/body&gt;. Utile se devi aggiungere Javascript.

en: Header Settings
it_IT: Impostazioni dell'intestazione

en: Header Layout
it_IT: Layout intestazione

en: Main Nav Settings
it_IT: Impostazioni del menù di navigazione principale

en: Secondry Nav Settings
it_IT: Impostazioni del menù di navigazione secondario

en: Boxed Layout
it_IT: Layout Boxed

en: Below The Header
it_IT: Sotto l'intestazione

en: Today's date
it_IT: Data di oggi

en: Today's date format
it_IT: Formato della data

en: Documentation on date and time formatting
it_IT: Documentazione sulla formattazione di data e ora

en: Left Area
it_IT: Area di sinistra

en: Breaking News
it_IT: Ultime notizie

en: Right Area
it_IT: Area di destra

en: Secondry Nav Components
it_IT: Componenti di navigazione secondari

en: Title
it_IT: Titolo

en: Trending
it_IT: Tendenza

en: Enter a tag name, or names separated by comma.
it_IT: Inserisci il nome del tag o più nomi separati dalla virgola.

en: Text and Link are required.
it_IT: Testo e link sono obbligatori.

en: Above The Header
it_IT: Sopra l'intestazione

en: Main Nav Components
it_IT: Componenti principali di navigazione

en: Sticky Menu
it_IT: Menù fisso in alto

en: Sticky Menu behavior
it_IT: Comportamento del menù fisso in alto

en: When scrolling upwards
it_IT: Quando si scorre verso l'alto

en: Sticky Menu Logo
it_IT: Logo del menù fisso in alto

en: Custom Sticky Menu Logo
it_IT: Logo del menù fisso in alto

en: Use this option to set a custom logo in the sticky menu or Disable it to use the main logo.
it_IT: Utilizzare questa opzione per impostare un logo personalizzato nel menu fisso o Disabilitarlo per utilizzare il logo principale.

en: Live Search
it_IT: Ricerca diretta

en: Search Layout
it_IT: Layout di ricerca

en: Compact
it_IT: Compatto

en: Type To Search
it_IT: Digita per cercare

en: Slide Sidebar
it_IT: Barra laterale a scorrimento

en: Log In
it_IT: Accedi

en: Random Article Button
it_IT: Pulsante per articolo a caso

en: Shopping Cart
it_IT: Carrello dello shopping

en: BuddyPress Notifications
it_IT: Notifiche di BuddyPress

en: Social icons layout
it_IT: Struttura delle icone Social

en: Menu with names
it_IT: Menù con nomi

en: Grid Menu
it_IT: Menù griglia

en: Weather
it_IT: Tempo

en: Location
it_IT: Posizione

en: (i.e: London,UK or New York City)
it_IT: (es. Londra, UK o città di New York)

en: Custom City Name
it_IT: Nome della città personalizzato

en: API Key
it_IT: Api Key

en: How to get your API Key?
it_IT: Come reperire la tua API Key?

en: Units
it_IT: Unità

en: Animated Icons?
it_IT: Icone animate?

en: Site Width
it_IT: Larghezza del sito

en: Controls the overall site width. In px or %, ex: 100% or 1170px.
it_IT: Controlla la larghezza complessiva del sito. In px o %, ex: 100% o 1170px.

en: Theme Layout
it_IT: Layout del tema

en: Loader Icon
it_IT: Icona del caricatore (loading)

en: Lightbox Settings
it_IT: Impostazioni Lightbox

en: Enable Lightbox Automatically
it_IT: Abilita automaticamente Lightbox

en: Enable Lightbox automatically for all images linked to an image file in the post content area
it_IT: Abilita automaticamente Lightbox per tutte le immagini collegate a un file immagine nell'area dei contenuti del post

en: Lightbox for Galleries
it_IT: Lightbox per le gallerie

en: Enable Lightbox automatically for all images added via [gallery] shortcode in the content area
it_IT: Abilita automaticamente Lightbox per tutte le immagini aggiunte tramite shortcode [galleria] nell'area del contenuto

en: Lightbox Skin
it_IT: Aspetto della Lightbox

en: Lightbox Thumbnail Position
it_IT: Posizione della Lightbox miniaturizzata

en: Vertical
it_IT: Verticale

en: Horizontal
it_IT: Orizzonatale

en: Show Lightbox Arrows
it_IT: Mostra frecce Lightbox

en: Favicon
it_IT: Favicon (icona del sito)

en: Click here to set a Site Icon (favicon)
it_IT: Clicca qui per impostare un'icona del sito (favicon)

en: Mobile Settings
it_IT: Impostazioni per Mobile

en: Disable the Responsiveness
it_IT: Disabilità il responsive (la reattività)

en: This option works only on Tablets and Phones.
it_IT: Questa opzione funziona solo su tablet e telefoni.

en: Mobile Header
it_IT: Intestazione per Mobile

en: Sticky Header
it_IT: Intestazione Sticky

en: Mobile Menu
it_IT: Menù per Mobile

en: Mobile Menu Layout
it_IT: Stile del menù per Mobile

en: Show menu text beside the icon
it_IT: Mostra il testo del menu accanto all'icona

en: Parent items as links
it_IT: Elementi principali come link

en: If disabled, parent menu items will only toggle child items.
it_IT: Se disabilitato, le voci del menu principale attiveranno solo le voci tema figlio.

en: Include the Top Menu items
it_IT: Includi le voci del menu principale

en: Show the icons
it_IT: Mostra le icone

en: Main Nav Menu
it_IT: Menu Primario

en: Main Nav and Secondary Nav Menus
it_IT: Menu di navigazione principale e di navigazione secondario

en: Compact the post content and show more button
it_IT: Compatta il contenuto del post e mostra altro pulsante

en: Mobile Elements
it_IT: Elementi mobili

en: Hide Above header Ad
it_IT: Nascondi l'annuncio sopra l'intestazione

en: Hide header Ad
it_IT: Nascondi l'intestazione dell'annuncio

en: Hide Below the header Ad
it_IT: Nascondi sotto l'intestazione dell'annuncio

en: Hide above the footer Ad
it_IT: Nascondi sopra l'annuncio a piè di pagina

en: Hide Header Breaking News
it_IT: Nascondi l'intestazione delle Ultime notizie

en: Hide all sidebars
it_IT: Nascondi tutte le barre laterali

en: Hide Instagram Media Above Footer
it_IT: Nascondi i media di Instagram sopra il piè di pagina

en: Hide copyright area
it_IT: Nascondi l'area copyright

en: Hide Breadcrumbs
it_IT: Nascondi i link di navigazione

en: Hide Above Post share Buttons
it_IT: Nascondi i pulsanti di condivisione sopra il Post

en: Hide Below Post share Buttons
it_IT: Nascondi i pulsanti di condivisione sotto il Post

en: Hide Below Post Newsletter
it_IT: Nascondi sotto il post newsletter

en: Hide Below Post Read Next
it_IT: Nascondi sotto il post leggi il prossimo

en: Hide Below Post Related posts
it_IT: Nascondi sotto il post articoli correlati

en: Hide Below Post Author Box
it_IT: Nascondi sotto la casella autore del post

en: Hide Below Post Next/Prev posts
it_IT: Nascondi sotto il post Successivo/Precedente post

en: Hide Back to top button
it_IT: Nascondi il pulsante torna all'inizio

en: Sticky Mobile Share Buttons
it_IT: Pulsanti di condivisione mobili permanenti

en: Post Views Settings
it_IT: Impostazioni visualizzazioni post

en: Post Views Source
it_IT: Sorgente visualizzazioni post

en: Theme's module
it_IT: Modulo del tema

en: Jetpack plugin by Automattic
it_IT: Plugin Jetpack di Automattic

en: Third party post views plugin
it_IT: Plugin per la visualizzazione dei post di terze parti

en: Post meta field
it_IT: Post meta campo

en: Chnage this if you have used a post views plugin before.
it_IT: Modificalo se hai già utilizzato un plug-in per le visualizzazioni dei post.

en: Starter Post Views number
it_IT: Numero di visualizzazione iniziale del post

en: This will applied on the new Posts only.
it_IT: Questo verrà applicato solo ai nuovi post

en: Colored Post Views Numbers
it_IT: Colore del numero di visualizzazioni del post

en: %s Min. Views Number
it_IT: %s minima numero visite

en: WARM
it_IT: caldo

en: HOT
it_IT: DI TENDENZA

en: VERY HOT
it_IT: molto caldo

en: Single Post Page Settings
it_IT: Impostazioni pagina post singolo

en: Default Posts Layout
it_IT: Disposizione post predefinita

en: Default Schema type
it_IT: Tipo di schema predefinito

en: Video Post Format:
it_IT: Formato video post

en: Sticky the Featured Video
it_IT: Metti video in primo piano

en: Open Graph meta
it_IT: Apri Graph meta

en: Default Open Graph Image
it_IT: Apertura immagine Graph predefinita

en: Reading Position Indicator
it_IT: Indicatore di posizione di lettura

en: Post Author Box
it_IT: Box autore post

en: In Post Responsive Tables
it_IT: Tabelle Reattive nel Post

en: Disable this option if you use a custom responsive tables plugin.
it_IT: Disattiva questa opzione se utilizzi un plug-in personalizzato per le tabelle reattive.

en: Post info Settings
it_IT: Impostazioni sulle informazioni del post

en: Post meta area
it_IT: Zona Meta Post

en: Author
it_IT: Autore

en: Author's Avatar
it_IT: Avatar dell'autore

en: Twitter Icon
it_IT: Icona di Twitter

en: Email Icon
it_IT: Icona dell'email

en: Date
it_IT: Data

en: Comments
it_IT: Commenti

en: Views
it_IT: Visualizzazioni

en: Estimated reading time
it_IT: Tempo stimato di lettura

en: Text above the Email input field
it_IT: Testo sopra il campo di immissione e-mail

en: MailChimp Form Action URL
it_IT: URL azione modulo MailChimp

en: Feedburner ID
it_IT: ID di Feedburner

en: Related Posts Position
it_IT: Posizione dei post collegati

en: Below The Post
it_IT: Sotto il post

en: Below The Comments
it_IT: Sotto i commenti

en: Above The Footer
it_IT: Sopra il piè di pagina

en: Number of posts to show in Full width pages
it_IT: Numero di post da mostrare in pagine a larghezza intera

en: Posts in the same Categories
it_IT: Post delle stesse categorie

en: Posts in the same Tags
it_IT: Post degli stessi Tag

en: Posts by the same Author
it_IT: Post dello stesso autore

en: Read Next Slider
it_IT: Leggi la prossima Slider

en: Read Next Style
it_IT: Leggi il nuovo stile

en: Read Next #%s
it_IT: Leggi il prossimo #%s

en: Check Also Box Position
it_IT: Posizione del riquadro "Guarda anche"

en: Share Settings
it_IT: Condividi impostazioni

en: Share Buttons for Pages
it_IT: Pulsanti di condivisione

en: Use the post's Short Link
it_IT: Usa short link nel post

en: Twitter Username
it_IT: Nome utente Twitter

en: Center the buttons
it_IT: Centra i pulsanti

en: Show the share title
it_IT: Mostra il titolo condiviso

en: You can change the "%s" text from the Translation tab.
it_IT: È possibile modificare il testo "%s" dalla scheda Traduzione.

en: Share
it_IT: Condividi

en: Share Buttons Style
it_IT: Stile pulsanti condivisione

en: Select and Share
it_IT: Seleziona e condividi

en: When you double-click a word or highlight a few words, a small share icons are displayed. When you click an icon, a share modal will automatically launch, containing the text you selected along with a link to the post.
it_IT: Facendo doppio clic su una parola o evidenziando alcune parole, vengono visualizzate delle piccole icone di condivisione. Facendo clic su un'icona, si aprirà automaticamente una finestra di condivisione contenente il testo selezionato e un link al post.

en: Sidebars Settings
it_IT: Impostazioni sidebars

en: Widgets icon
it_IT: Icone widget

en: Default Sidebar Position
it_IT: Posizione sidebar predefinita

en: Add Custom Sidebar
it_IT: Aggiungi sidebar personalizzata

en: Sidebar Name
it_IT: Nome sidebar

en: Please add a name for the sidebar.
it_IT: Prego aggiungi un nome per la sidebar

en: Custom Sidebars
it_IT: Personalizza sidebars

en: Home Sidebar
it_IT: Home sidebar

en: Single Page Sidebar
it_IT: Sidebar in pagina singola

en: Single Article Sidebar
it_IT: Sidebar in singolo articolo

en: Archives Sidebar
it_IT: Sidebar archivi

en: Custom Social Network
it_IT: Personalizza social network

en: Icon
it_IT: Icona

en: Use the full Font Awesome icon name
it_IT: Utilizzare il nome completo dell'icona Font Awesome

en: Lazy Load For Images
it_IT: Caricamento lento delle immagini

en: Apply custom styling by inline code
it_IT: Applicare uno stile personalizzato tramite linea di codice

en: check this option if you have problems with styling because of styling file rewrite permissions.
it_IT: selezionare questa opzione se si hanno problemi con lo stile a causa dei permessi di riscrittura dei file di stile.

en: Custom Body Classes
it_IT: Classi di Body personalizzate

en: Predefined skins
it_IT: Aspetto predefinito

en: Choose a Skin
it_IT: Scegli un aspetto

en: Blue
it_IT: Blu

en: Yellow
it_IT: Giallo

en: Alizarin
it_IT: Alizarina

en: Sand
it_IT: Sabbia

en: Royal
it_IT: Reale

en: Mint
it_IT: Menta

en: Stylish Red
it_IT: Rosso elegante

en: Twilight
it_IT: Crepuscolo

en: Coffee
it_IT: Caffè

en: Ocean
it_IT: Oceano

en: Cyan
it_IT: Ciano

en: Mist
it_IT: Nebbia

en: Serene
it_IT: Sereno

en: Fall
it_IT: Autunno

en: Custom Primary Color
it_IT: Colore primario personalizzato

en: Body
it_IT: Corpo

en: Disable Boxed/Framed Layout Shadows
it_IT: Disattivare le ombre del layout Riquadro/Cornice

en: Highlighted Text Color
it_IT: Colore del testo evidenziato

en: Links Text Color
it_IT: Colore del testo dei link

en: Links text HOVER color
it_IT: Colore di link di testo al passaggio del mouse

en: Borders Color
it_IT: Colore dei bordi

en: Secondary Nav
it_IT: Menu Secondario

en: Text Color
it_IT: Colore del testo

en: Links Color
it_IT: Colore dei link

en: Links Color on mouse over
it_IT: Colore dei link al passaggio del mouse

en: Breaking news label background
it_IT: Sfondo dell'etichetta delle ultime notizie

en: Rainbow Line Above Header
it_IT: Linea arcobaleno sopra l'intestazione

en: Disable Header Shadows
it_IT: Disabilitare le ombre delle intestazioni

en: Main Navigation Styling
it_IT: Stile del menu principale

en: Main Nav Border Top Color
it_IT: Colore del bordo superiore del menu principale

en: Main Nav Border Top Width
it_IT: Spessore del bordo superiore del menu principale

en: Main Nav Border Bottom Color
it_IT: Colore del bordo inferiore del menu principale

en: Main Nav Border Bottom Width
it_IT: Spessore del bordo inferiore del menu principale

en: Main Content Styling
it_IT: Stile del contenuto principale

en: In Post Links Color
it_IT: Colore link nei post

en: In Post Links Color on mouse over
it_IT: Colore link nei post al passaggio del mouse

en: Footer Border Top
it_IT: Bordo superiore del piè di pagina

en: Widgets Title color
it_IT: Colore del titolo del Widget

en: Footer Margin Top
it_IT: Margine superiore del piè di pagina

en: Footer Padding Top
it_IT: Spaziatura superiore del piè di pagina

en: Footer Padding Bottom
it_IT: Spaziatura inferiore del piè di pagina

en: Back to top button Background Color
it_IT: Colore del pulsante per tornare all'inizio

en: Back to top button Arrow Color
it_IT: Colore della freccia del pulsante per tornare all'inizio

en: Mobile Menu Icon
it_IT: Icona del menu mobile

en: links color
it_IT: Colore dei link

en: Social Icons color
it_IT: Colore delle icone social

en: Search Button color
it_IT: Colore del pulsante di ricerca

en: Mobile Menu Background
it_IT: Colore dello sfondo menu mobile

en: Gradient
it_IT: sfumatura

en: Background Gradient Color 1
it_IT: Sfumatura dello sfondo Colore 1

en: Background Gradient Color 2
it_IT: Sfumatura dello sfondo Colore 2

en: Tablets
it_IT: Tablet

en: Phones
it_IT: Telefoni

en: Translations Settings
it_IT: Impostazione di traduzione

en: Typography Settings
it_IT: Impostazioni tipografia

en: Body Font Family
it_IT: Famiglia di caratteri del Body

en: Headings Font Family
it_IT: Famiglia di caratteri dell'intestazione

en: Primary menu Font Family
it_IT: Famiglia di caratteri del menu primario

en: Blockquote Font Family
it_IT: Famiglia di caratteri dei blocchi di citazioni

en: Theme Defaults
it_IT: Predefiniti del tema

en: Standard Fonts
it_IT: Caratteri standard

en: Google Fonts
it_IT: Caratteri di Google

en: FontFace.me Fonts
it_IT: Caratteri FontFace.me

en: Upload Custom Font
it_IT: Carica un carattere personalizzato

en: Any external fonts (e.g. Typekit)
it_IT: Eventuali Caratteri esterni (es. Typekit)

en: Font Family
it_IT: Famiglia di caratteri

en: Choosing a lot of Variants may make your pages slow to load.
it_IT: La scelta di molte varianti può rendere lento il caricamento delle pagine.

en: Font Variants
it_IT: Varianti di caratteri

en: Please, make sure that chosen font supports chosen weight.
it_IT: Assicurarsi che il carattere scelto supporti lo spessore scelto.

en: Thin 100 Italic
it_IT: Fino 100 Corsivo

en: Extra 200 Light Italic
it_IT: Extra 200 light corsivo

en: Light 300 Italic
it_IT: Light 300 corsivo

en: Regular 400 Italic
it_IT: Regular 400 corsivo

en: Medium 500 Italic
it_IT: Medium 500 corsivo

en: Semi 600 Bold Italic
it_IT: Semi 600 grassetto corsivo

en: Bold 700 Italic
it_IT: grassetto 700 italic

en: Extra 800 Bold Italic
it_IT: Extra 800 grassetto corsivo

en: Black 900 Italic
it_IT: Nero 900 corsivo

en: Embed code for the &lt;head&gt; section
it_IT: Codice di inclusione per la sezione &lt;head&gt;

en: Enter the value for 'font-family' attribute, also you can specify the stack of the fonts.
it_IT: Inserite il valore dell'attributo 'famiglia di font, inoltre potete specificare la selezione dei caratteri.

en: %s Font File
it_IT: %s File Caratteri

en: Google Web Font Character sets
it_IT: Set di caratteri Google Web Font

en: Choosing a lot of Character sets may make your pages slow to load.
it_IT: La scelta di molti set di caratteri può rendere lento il caricamento delle pagine.

en: Latin charset by default. Include additional character sets for fonts (make sure at http://www.google.com/fonts/ before that charset is available for chosen font)
it_IT: Set di caratteri latini per impostazione predefinita. Includere set di caratteri aggiuntivi per i font (assicurarsi prima su http://www.google.com/fonts/ che il set di caratteri sia disponibile per il font scelto).

en: Font Sizes, Weights and Line Heights
it_IT: Dimensione del Carattere, Spessore e altezza delle linee

en: Font Weight Tips:
it_IT: Suggerimenti spessore dei caratteri:

en: - If you use a google font, make sure to load the font weight in 'Google Font Variants' field that corresponds to the one in parenthesis here.
it_IT: - Se si utilizza un font di Google, assicurarsi di caricare lo spessore del font nel campo 'Google Font Variants' che corrisponde a quello tra parentesi.

en: - Browser standard fonts in general support only 'Normal (400)' and 'Bold (700)' font weights.
it_IT: - I font standard del browser in genere supportano solo i pesi dei font "Normale (400)" e "Grassetto (700)".

en: Header Site name
it_IT: Intestazione Nome del sito

en: Secondary Menu
it_IT: Menu secondario

en: Secondary sub menus
it_IT: Menu di navigazione secondario

en: Main Navigation
it_IT: Menu principale

en: Main Navigation sub menus
it_IT: Menu secondari della navigazione principale

en: Breaking News Label
it_IT: Etichetta delle ultime notizie

en: Breaking News post titles
it_IT: Titoli dei post di breaking news

en: Buttons
it_IT: Bottoni

en: Post Categories Label
it_IT: Etichette delle categorie di post

en: Single Post Title
it_IT: Titolo Post Singolo

en: Archive Page Title
it_IT: Titolo Pagina Archivi

en: Post Titles in Homepage Sliders
it_IT: Titoli dei post negli Slider della homepage

en: Medium Post Titles in Homepage Sliders
it_IT: Titoli medi dei post negli Slider della homepage

en: Small Post Titles in Homepage Sliders
it_IT: Titoli piccoli dei post negli Slider della homepage

en: Post Titles in Homepage Blocks
it_IT: Titoli dei post nei blocchi della homepage

en: Medium Post Titles in Homepage Blocks
it_IT: Titoli medi dei post nei blocchi della homepage

en: Small Post Titles in Homepage Blocks
it_IT: Titoli piccoli dei post nei blocchi della homepage

en: Single Post Page Content
it_IT: Contenuto Pagina Post Singolo

en: Blockquotes
it_IT: Citazioni a blocchi

en: Blocks Titles
it_IT: Titoli dei blocchi

en: Widgets Titles
it_IT: Titoli dei widgets

en: Footer Widgets Titles
it_IT: Titolo dei widgets di piè di pagina

en: Post Heading:
it_IT: Titolo del post:

en: Web Push notifications allow your users to opt-in to timely updates from your website. and allow you to effectively re-engage them with customized, engaging content whenever they are online, wherever they may be - even on their phones! It's easy to set up, and no technical skills are required.
it_IT: Le notifiche Web Push consentono ai vostri utenti di ricevere aggiornamenti tempestivi dal vostro sito web e vi permettono di coinvolgerli nuovamente e in modo efficace con contenuti personalizzati e coinvolgenti ogni volta che sono online, ovunque si trovino, anche sui loro telefoni! È facile da configurare e non sono richieste competenze tecniche.

en: Sign up for FREE
it_IT: Registrati GRATUITAMENTE

en: FoxPush Setup
it_IT: Configurazione di FoxPush

en: One more step!
it_IT: Ancora un passaggio!

en: Make sure you are logged into FoxPush.
it_IT: Assicuratevi di aver effettuato l'accesso a FoxPush.

en: From the navigation panel on the admin dashboard, click on Settings and then on API Keys.
it_IT: Dal pannello di navigazione della dashboard di amministrazione, fare clic su Impostazioni e poi su Chiavi API.

en: Click on Generate New Key.
it_IT: Fare clic su Genera Nuova Chiave.

en: Choose your Domain Name. then click the Generate button.
it_IT: Scegliete il vostro nome di dominio, quindi fate clic sul pulsante Genera.

en: Copy the Domain and the key and add them in the fields below.
it_IT: Copiare il dominio e la chiave e aggiungerli nei campi sottostanti.

en: FoxPush Domain
it_IT: Dominio FoxPush

en: Statistics (Updated Hourly)
it_IT: Statistiche (aggiornate ogni ora)

en: Subscribers
it_IT: Abbonati

en: Campaigns
it_IT: Campagne

en: Total Views
it_IT: Visualizzazioni totali

en: Total Clicks
it_IT: Totale Clic

en: WooCommerce Settings
it_IT: Impostazioni WooCommerce

en: Number of products per page
it_IT: Numero di prodotti per pagina

en: Number of the related products
it_IT: Numero di prodotti correlati

en: WooCommerce Sidebar Position
it_IT: Posizione della barra laterale di WooCommerce

en: WooCommerce Product Page Sidebar Position
it_IT: Posizione della Sidebar nella Pagina Prodotto WooCommerce

en: No products found
it_IT: Prodotto non trovato

en: This Block requires the WooCoomerce plugin.
it_IT: Questo blocco necessita del plugin WooCommerce

en: Primary Sidebar
it_IT: Barra laterale primaria

en: Adblock Detected
it_IT: Adblock rilevato

en: Please consider supporting us by disabling your ad blocker
it_IT: Considerate la possibilità di sostenerci disabilitando il blocco degli annunci.

en: No More Posts
it_IT: Non ci sono altri post

en: Nothing Found
it_IT: Nulla di trovato

en: View all results
it_IT: Vedi tutti i risultati

en: This section contains some shortcodes that requries the %2$s%1$s%3$s Plugin.
it_IT: Questa sezione contiene alcuni shortcode che richiedono il plugin %2$s%1$s%3$s.

en: Read More &raquo;
it_IT: Leggi di più &raquo;

en: Web Notification Campaigns
it_IT: Campagna di notifica web

en: Send a Web Notification
it_IT: Invia una notifica web

en: Sent
it_IT: inviato

en: Clicks
it_IT: Clic

en: You need to validated your license to use this feature.
it_IT: Verifica la tua licenza per usarlo in futuro.

en: You need to publish the post first.
it_IT: devi prima pubblicare il post.

en: Message
it_IT: Messaggio

en: Upload Icon
it_IT: Carica un'icona

en: Recommended size is %1spx x %2spx
it_IT: Dimensioni raccomandate %1spx x %2spx

en: Send
it_IT: Inviato

en: Requried data Missing
it_IT: Dati richiesti Mancanti

en: Can not access the image from your server, send the Campaign from your account on FoxPush.com
it_IT: Non è possibile accedere all'immagine dal proprio server, inviare il modulo campagna dal proprio account su FoxPush.com

en: Campaign has been sent
it_IT: Campagna inviata

en: Can not find the user!
it_IT: Impossibile trovare l'utente!

en: Can not connect to Instagram!
it_IT: IMpossibile connettersi a Intagram!

en: Can not fetch the images!
it_IT: Impossibile recuperare le immagini!

en: Can not decoding the instagram json
it_IT: Impossibile decodificare il json di instagram

en: Something went wrong!
it_IT: Qualcosa è andato storto!

en: All
it_IT: Tutto

en: Custom Settings:
it_IT: Impostazioni personalizzate:

en: (Only for Main Nav)
it_IT: (Solo per il menu principale)

en: Label Text
it_IT: Testo Etichetta

en: Label Background
it_IT: Sfondo Etichetta

en: Menu Icon
it_IT: Icona Menu

en: Show the icon only?
it_IT: Mostrare solo l'icona?

en: Enable The Mega Menu?
it_IT: Abilita il Mega Menu?

en: Posts - Vertical Sub-Categories Filter
it_IT: Post - Filtro Verticale Sotto Categorie

en: Posts - Horizontal Sub-Categories Filter
it_IT: Post - Filtro Orizzontale Sotto Categorie

en: Posts - 1st Post Highlighted
it_IT: Post - 1st Post Evidenziato

en: Mega Menu Columns
it_IT: Colonne Mega Menu

en: Number of Mega Menu Columns
it_IT: Numero di Colonne Mega Menu

en: Hide Mega Menu headings?
it_IT: Nascondi Mega Menu?

en: Mega Menu Background Image
it_IT: Immagine dello sfondo menu mobile

en: repeat
it_IT: ripetere

en: repeat-x
it_IT: ripetere-x

en: repeat-y
it_IT: ripetere-y

en: Padding Right
it_IT: Spaziatura Destra

en: Padding left
it_IT: Spaziatura sinistra

en: Min Height
it_IT: Altezza minima

en: %s (Invalid)
it_IT: %s (Non valido)

en: %s (Pending)
it_IT: %s (In attesa)

en: sub item
it_IT: sottovoce

en: Move up
it_IT: Sposta su

en: Move down
it_IT: Sposta giù

en: Edit Menu Item
it_IT: Modifica oggetto del menu

en: Navigation Label
it_IT: Etichette di Navigazione

en: Title Attribute
it_IT: Attributo del títolo

en: Open link in a new window/tab
it_IT: Apri il link in una nuova finestra/scheda

en: CSS Classes (optional)
it_IT: Classi CSS (opzionale)

en: Link Relationship (XFN)
it_IT: Rapporto di collegamento (XFN)

en: Description
it_IT: Descrizione

en: The description will be displayed in the menu if the current theme supports it.
it_IT: La descrizione sarà visualizzata nel menù se il tema corrente lo supporta.

en: Move
it_IT: Sposta

en: Up one
it_IT: Su di uno

en: Down one
it_IT: Scendi di uno

en: To the top
it_IT: Torna all'inizio

en: Original: %s
it_IT: Originale: %s

en: Previous page
it_IT: Pagina precedente

en: Next page
it_IT: Prossima pagina

en: First
it_IT: Pimo

en: Last
it_IT: Ultimo

en: You need to set the API key and Location.
it_IT: Devi impostare la chiave API e la posizione

en: humidity:
it_IT: umidità:

en: wind:
it_IT: vento:

en: Thunderstorm
it_IT: Temporale

en: Drizzle
it_IT: Pioggerella

en: Light Rain
it_IT: Pioggia leggera

en: Heavy Rain
it_IT: Pioggia Forte

en: Rain
it_IT: Pioggia

en: Snow
it_IT: Neve

en: Clear Sky
it_IT: Cielo sereno

en: Scattered Clouds
it_IT: Nuvole sparse

en: Search Results for: %s
it_IT: RIsultati della Ricerca per: %s

en: Dashboard
it_IT: Bacheca

en: Your Profile
it_IT: il tuo profilo

en: Log Out
it_IT: Esci

en: Welcome
it_IT: Benvenuti

en: Forget?
it_IT: Dimenticato?

en: Remember me
it_IT: Ricordami

en: Don't have an account?
it_IT: Non hai un account?

en: Optional Custom Feed URL, Leave it empty to use the default WordPress feed URL.
it_IT: URL di alimentazione personalizzato opzionale, lasciare vuoto per utilizzare l'URL di alimentazione predefinito di WordPress.

en: YouTube
it_IT: You Tube

en: Type and hit Enter
it_IT: Digita e premi invio

en: page
it_IT: pagina

en: %s ago
it_IT: %s fa

en: Pages
it_IT: Pagine

en: Authors
it_IT: Autori

en: Share via Email
it_IT: Condividi via mail

en: About %s
it_IT: a proposito di %s

en: By %s
it_IT: di %s

en: Popular
it_IT: Popolare

en: Recent
it_IT: Recente

en: Search for
it_IT: Cerca per

en: Price:
it_IT: Prezzo:

en: Quantity:
it_IT: Quantità:

en: Cart Subtotal:
it_IT: Totale Carrello:

en: View Cart
it_IT: Carrello

en: Proceed to Checkout
it_IT: Procedi alla cassa

en: Go to the shop
it_IT: Vai allo shop

en: Random Article
it_IT: Un articolo a caso

en: Follow
it_IT: Segui

en: Subscribe
it_IT: Abbonati

en: Related Articles
it_IT: Articoli Correlati

en: Read Next
it_IT: Leggi successivo

en: Videos
it_IT: Video

en: Follow us on Flickr
it_IT: Seguici su Flickr

en: Follow Us
it_IT: Seguici

en: Follow us on Twitter
it_IT: Seguici su Twitter

en: Less than a minute
it_IT: Meno di un minuto

en: %s hours read
it_IT: %s ore di lettura

en: 1 minute read
it_IT: minuto di lettura

en: %s minutes read
it_IT: %s minuti di lettura

en: No new notifications
it_IT: Nessuna nuova notifica

en: Notifications
it_IT: Notifiche

en: Show Less
it_IT: Mostra Meno

en: View your shopping cart
it_IT: Visualizza Carrello

en: Enter your Email address
it_IT: Inserisci il tuo indirizzo mail

en: Your cart is currently empty.
it_IT: Il tuo carrello è vuoto

en: Type your search words then press enter
it_IT: Digita le parole di ricerca e premi Invio

en: It seems we can't find what you're looking for. Perhaps searching can help.
it_IT: Sembra che non abbiamo nessun risultato che ti soddisfi. Prova a cercare di nuovo!

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
it_IT: Siamo spiacenti, ma non c'è nulla che corrisponda ai termini di ricerca. Si prega di riprovare con altre parole chiave.

en: This theme requires at least PHP version 5.3. You are running version %s. Please upgrade and try again.
it_IT: Questo tema richiede almeno la versione 5.3 di PHP. È in esecuzione la versione %s. Aggiornare e riprovare.

en: Edit Post
it_IT: Modifica Post

en: (no title)
it_IT: (nessun titolo)

en: This section contains some shortcodes that requries the %s Plugin. Install it from the Theme Menu &gt; Install Plugins.
it_IT: Questa sezione contiene alcuni shortcode che richiedono il plugin %s. Installalo da Tema del Menu &gt; Installa Plugin

en: Best Reviews
it_IT: Recensioni Migliori

en: - Select a slider -
it_IT: - Seleziona uno slider -

en: - Select a category -
it_IT: - Seleziona una categoria -

en: Control WooCommerce sidebar settings from the theme options page &gt; %1$sWooCommerce settings%2$s.
it_IT: Controlla le opzioni per la sidebar WooCommerce dalla pagina di opzioni del tema &gt; %1$sOpzioni WooCommerce%2$s.

en: The customizer import file is missing! File path: %s
it_IT: Il file di importazione di personalizzazione è mancante! Percorso del file: %s

en: The customizer import file is not in a correct format. Please make sure to use the correct customizer import file.
it_IT: Il file di importazione di personalizzazione non è in un formato corretto. Assicurarsi di utilizzare il file di importazione di personalizzazione corretto.

en: The customizer import file is not suitable for current theme. You can only import customizer settings for the same theme or a child theme.
it_IT: Il file di importazione di personalizzazione non è adatto al tema corrente. È possibile importare le impostazioni di personalizzazione solo per lo stesso tema o per un tema figlio.

en: URL for %s%s%s file is not defined!
it_IT: L'URL del file %s%s%s non è definito!

en: An error occurred while fetching %s%s%s file from the server!%sReason: %s - %s.
it_IT: Si è verificato un errore durante il recupero del file %s%s%s dal server! %s Motivo: %s - %s

en: An error occurred while writing file to your server! Tried to write a file to: %s%s.
it_IT: Si è verificato un errore durante la scrittura del file sul server! Si è tentato di scrivere un file su: %s%s.

en: An error occurred while reading a file from your server! Tried reading file from path: %s%s.
it_IT: Si è verificato un errore durante la lettura di un file dal server! Si è tentato di leggere il file dal percorso: %s%s.

en: This WordPress page does not have %sdirect%s write file access. This plugin needs it in order to save the demo import xml file to the upload directory of your site. You can change this setting with these instructions: %s.
it_IT: Questa pagina di WordPress non ha accesso al file di scrittura %sdirect%s. Questo plugin ne ha bisogno per salvare il file .xml di importazione della demo nella directory di caricamento del sito. È possibile modificare questa impostazione con le seguenti istruzioni: %s.

en: One Click Demo Import
it_IT: Importazione Demo con un solo clic

en: Import Demo Data
it_IT: Importazione dati Demo

en: An error occurred while retrieving reading/writing permissions to your server (could not retrieve WP filesystem credentials)!
it_IT: Si è verificato un errore durante il recupero dei permessi di lettura/scrittura sul server (non è stato possibile recuperare le credenziali del filesystem WP)!

en: Your WordPress login credentials don't allow to use WP_Filesystem!
it_IT: Le credenziali di accesso a WordPress non consentono di utilizzare WP_Filesystem!

en: %sYour user role isn't high enough. You don't have permission to import demo data.%s
it_IT: %sIl tuo ruolo utente non è abbastanza elevato. Non hai il permesso di importare i dati demo.%s

en: Please upload XML file for content import. If you want to import widgets or customizer settings only, please use Widget Importer & Exporter or the Customizer Export/Import plugin.
it_IT: Caricare il file XML per importare i contenuti. Se si desidera importare solo widget o impostazioni di personalizzazione, utilizzare Widget Importer & Exporter o il plugin Customizer Export/Import.

en: Upload files
it_IT: Carica file

en: Widget file was not uploaded. Error: %s
it_IT: Il file del widget non è stato caricato. Errore: %s

en: Customizer file was not uploaded. Error: %s
it_IT: Il file del personalizzatore non è stato caricato. Errore: %s

en: The import files were successfully uploaded!
it_IT: I file di importazione sono stati caricati con successo!

en: MAX EXECUTION TIME = %s
it_IT: TEMPO DI ESECUZIONE MASSIMO = %s

en: Files info:%1$sSite URL = %2$s%1$sData file = %3$s%1$sWidget file = %4$s%1$sCustomizer file = %5$s
it_IT: File info:%1$sSite URL = %2$s%1$sData file = %3$s%1$sWidget file = %4$s%1$sFile di personalizzazione = %5$s

en: not defined!
it_IT: non definito!

en: Widget import file could not be found.
it_IT: Impossibile trovare il file di importazione del widget.

en: Widget import data could not be read. Please try a different file.
it_IT: Impossibile leggere i dati di importazione del widget. Provare con un altro file.

en: Sidebar does not exist in theme (moving widget to Inactive)
it_IT: La barra laterale non esiste nel tema (spostare il widget in Inattivo)

en: Site does not support widget
it_IT: Il sito non supporta il widget

en: Widget already exists
it_IT: Il widget già esiste

en: Imported
it_IT: Importato

en: Imported to Inactive
it_IT: Importato tra Inattivi

en: No Title
it_IT: Nessun Titolo

en: No results for widget import!
it_IT: Nessun risultato per l'importazione del widget!

en: Demo Import
it_IT: Importazione Demo

en: Demo data has been successfully uninstalled
it_IT: Dati Demo disinstallati con successo

en: Importing demo data (post, pages, images, theme settings, ...) is the easiest way to setup your theme. It will allow you to quickly edit everything instead of creating content from scratch. When you import the data, the following things might happen:
it_IT: L'importazione dei dati della demo (post, pagine, immagini, impostazioni del tema, ...) è il modo più semplice per configurare il tema. Vi permetterà di modificare rapidamente tutto invece di creare contenuti da zero. Quando si importano i dati, potrebbero verificarsi le seguenti cose:

en: No existing posts, pages, categories, images, custom post types or any other data will be deleted or modified.
it_IT: Non verranno cancellati o modificati post, pagine, categorie, immagini, tipi di post personalizzati o altri dati esistenti.

en: Posts, pages, images, widgets and menus will get imported.
it_IT: Posts, pagine, imagini, widgetse menu sono stati importati.

en: Please click "Import Demo Data" button only once and wait, it can take a couple of minutes.
it_IT: Fare clic una sola volta sul pulsante "Importa dati demo" e attendere; potrebbero essere necessari un paio di minuti.

en: Before you begin, make sure all the required plugins are activated.
it_IT: Prima di iniziare, assicuratevi che tutti i plugin necessari siano attivati.

en: Important Notes:
it_IT: Note importanti:

en: We recommend to run Demo Import on a clean WordPress installation.
it_IT: Prima di iniziare, assicuratevi che tutti i plugin necessari siano attivati.

en: The Demo Import will not import the images we have used in our live demos, due to copyright / license reasons.
it_IT: L'Importazione demo non importerà le immagini che abbiamo usato nelle nostre demo dal vivo, per motivi di copyright/licenza.

en: Do not run the Demo Import multiple times one after another, it will result in double content.
it_IT: Non eseguire l'importazione dimostrativa più volte una dopo l'altra, in quanto si otterrebbe un contenuto doppio.

en: Visit Site
it_IT: Visita il Sito

en: Importing Demo Content...
it_IT: Importazione contenuti demo...

en: Please be patient and do not navigate away from this page while the import is in progress. This can take a while if your server is slow.
it_IT: Si prega di essere pazienti e di non abbandonare questa pagina mentre l'importazione è in corso. L'operazione può richiedere un po' di tempo se il vostro server è lento.

en: Please be patient and do not navigate away from this page while the import is in progress.	This can take a while if your server is slow.
it_IT: Si prega di essere pazienti e di non abbandonare questa pagina mentre l'importazione è in corso. L'operazione può richiedere un po' di tempo se il vostro server è lento.

en: You will be notified via this page when the import is completed.
it_IT: L'importazione sarà notificata tramite questa pagina quando sarà completata.

en: No preview image defined for this import.
it_IT: Nessuna immagine di anteprima definita per questa importazione.

en: Manually uploaded files
it_IT: File caricati manualmente

en: Downloaded files
it_IT: FIle Scaricati

en: No import files specified!
it_IT: Non è stato specificato alcun file di importazione!

en: Completed
it_IT: Completato

en: That's it, all done!
it_IT: Ecco, tutto fatto!

en: The demo import has finished. Now you can see the result at %1$syour site%2$s or start customize via %3$sTheme Options%2$s.
it_IT: L'importazione della demo è terminata. Ora è possibile vedere il risultato sul %1$s suo sito%2$s o iniziare la personalizzazione tramite le %3$s opzioni del tema%2$s.

en: %1$sThe demo import has finished, but there were some import errors.%2$sMore details about the errors can be found in this %3$s%5$slog file%6$s%4$s%7$s
it_IT: %1$sL'importazione della demo è terminata, ma si sono verificati alcuni errori di importazione.%2$sPiù dettagli sugli errori si trovano in questo file %3$s%5$slog%6$s%4$s%7$s

en: Importing content
it_IT: Importazione contenuti

en: Importing widgets
it_IT: Importazione widget

en: Importing customizer settings
it_IT: Importare le impostazioni di personalizzazione

en: Could not open the file for parsing
it_IT: Impossibile aprire il file per l'analisi

en: This WXR file (version %s) is newer than the importer (version %s) and may not be supported. Please consider updating.
it_IT: Questo file WXR (versione %s) è più recente dell'importatore (versione %s) e potrebbe non essere supportato. Si prega di considerare di fare l'aggiornamento.

en: The file does not exist, please try again.
it_IT: Il file non esiste, si prega di riprovare.

en: Invalid author mapping
it_IT: Mappatura autore non valida

en: Cannot import auto-draft posts
it_IT: Impossibile importare i messaggi in bozza automatica

en: Failed to import "%s": Invalid post type %s
it_IT: Importazione fallita di "%s": Tipo di post non valido %s

en: %s "%s" already exists.
it_IT: %s "%s" esiste già.

en: Skipping attachment "%s", fetching attachments disabled
it_IT: Salta l'allegato "%s", recupero degli allegati disabilitato

en: Failed to import "%s" (%s)
it_IT: Importazione fallita di "%s" (%s)

en: Imported "%s" (%s)
it_IT: Importazione di "%s" (%s)

en: Post %d remapped to %d
it_IT: Post %d rimappato a %d

en: Invalid file type
it_IT: Tipo di file non valido

en: Failed to import user "%s"
it_IT: Impossibile importare l'utente "%s"

en: Imported user "%s"
it_IT: Importato utente "%s"

en: User %d remapped to %d
it_IT: Utente %d rimappato in %d

en: Failed to import %s %s
it_IT: Importazione fallita di %s %s

en: Term %d remapped to %d
it_IT: Termine %d rimappato in %d

en: Remote server returned %1$d %2$s for %3$s
it_IT: Il server remoto ha restituito %1$d %2$s per %3$s

en: Remote file is incorrect size
it_IT: Il file remoto non è di dimensioni corrette

en: Zero size file downloaded
it_IT: File di dimensione zero scaricato

en: Remote file is too large, limit is %s
it_IT: Il file remoto è troppo grande, il limite è %s

en: Running post-processing for post %d
it_IT: Esecuzione della post-elaborazione per il post %d

en: Could not find the post parent for "%s" (post #%d)
it_IT: Impossibile trovare il post genitore di"%s" (post #%d)

en: Post %d was imported with parent %d, but could not be found
it_IT: Il post %d è stato importato con il genitore "%d", ma non è stato trovato.

en: Could not find the author for "%s" (post #%d)
it_IT: Non è stato possibile trovare l'autore per "%s" (post #%d)

en: Post %d was imported with author "%s", but could not be found
it_IT: Il post %d è stato importato con l'autore "%s", ma non è stato trovato.

en: Post %d was marked for post-processing, but none was required.
it_IT: Il post %d è stato contrassegnato per la post-elaborazione, ma non è stato richiesto.

en: Could not update "%s" (post #%d) with mapped data
it_IT: Impossibile aggiornare "%s" (post #%d) con i dati mappati

en: Could not find the menu object for "%s" (post #%d)
it_IT: mpossibile trovare l'oggetto menu per "%s" (post #%d)

en: Post %d was imported with object "%d" of type "%s", but could not be found
it_IT: Il post %d è stato importato con l'oggetto "%d" di tipo "%s", ma non è stato possibile trovarlo.

en: Could not find the comment parent for comment #%d
it_IT: Impossibile trovare il commento genitore del commento #%d

en: Comment %d was imported with parent %d, but could not be found
it_IT: Il commento %d è stato importato con il commento genitore %d, ma non è stato possibile trovarlo.

en: Could not find the author for comment #%d
it_IT: Non è stato possibile trovare l'autore del commento #%d

en: Comment %d was imported with author %d, but could not be found
it_IT: Il commento %d è stato importato con l'autore %d, ma non è stato trovato

en: Could not update comment #%d with mapped data
it_IT: Impossibile aggiornare il commento #%d con i dati mappati

en: Installing Plugin: %s
it_IT: Installand Plugin: %s

en: Updating Plugin: %s
it_IT: Aggiornamento Plugin: %s

en: Something went wrong with the plugin API.
it_IT: Qualcosa è andato storto con L'API plugin.

en: This theme requires the following plugin: %1$s. | This theme requires the following plugins: %1$s.
it_IT[0]: Questo tema richiede il seguente plugin: %1$s.
it_IT[1]: Questo tema richiede i seguenti plugin: %1$s.

en: This theme recommends the following plugin: %1$s. | This theme recommends the following plugins: %1$s.
it_IT[0]: Questo tema è raccomandato con il seguente plugin: %1$s.
it_IT[1]: Questo tema è raccomandato con i seguenti plugn: %1$s.

en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s. | The following plugins need to be updated to their latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
it_IT[0]: Il seguente plugin deve essere aggiornato alla sua ultima versione per garantire la massima compatibilità con questo tema: %1$s.
it_IT[1]: I seguenti plugin devono essere aggiornati alla loro ultima versione per garantire la massima compatibilità con questo tema: %1$s.

en: There is an update available for: %1$s. | There are updates available for the following plugins: %1$s.
it_IT[0]: C'è un aggiornamento disponibile per: %1$s.
it_IT[1]: Ci sono aggiornamenti disponibili per i seguenti plugin: %1$s

en: The following required plugin is currently inactive: %1$s. | The following required plugins are currently inactive: %1$s.
it_IT[0]: Il seguente plugin richiesto è attualmente inattivo: %1$s.
it_IT[1]: I seguenti plugin richiesti sono attualmente inattivi: %1$s.

en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s. | The following recommended plugins are currently inactive: %1$s.
it_IT[0]: Il seguente plugin raccomandato è attualmente inattivo: %1$s.
it_IT[1]: I seguenti plugin raccomandati sono attualmente inattivi: %1$s.

en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
it_IT[0]: Inizia l'installazione del plugin
it_IT[1]: Inizia l'installazione dei plugin

en: Begin updating plugin | Begin updating plugins
it_IT[0]: Inizia l'aggiornamento del plugin
it_IT[1]: Inizia l'aggiornamento dei plugin

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
it_IT[0]: Inizia ad attivare il plugin
it_IT[1]: Inizia ad attivare i plugin

en: Return to Required Plugins Installer
it_IT: Torna All'installatore dei plugin richiesto

en: Return to the Dashboard
it_IT: Torna alla Dashboard

en: Plugin activated successfully.
it_IT: Plugin attivato con successo.

en: The following plugin was activated successfully: | The following plugins were activated successfully:
it_IT[0]: Il seguente plugin è stato attivato con successo;
it_IT[1]: I seguenti plugin sono stati attivati con successo:

en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
it_IT: Nessuna azione intrapresa. Il Plugin %1$s era già attivo.

en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
it_IT: Plugin non attivato. Per questo tema è necessaria una versione più recente di %s. Aggiornare il plugin

en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
it_IT: Tutti i plugin installati e attivati con successo. %1$s

en: Dismiss this notice
it_IT: Rimuovi questa notifica

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
it_IT: Ci sono uno o più plugin richiesti o raccomandati da installare, aggiornare o attivare.

en: Please contact the administrator of this site for help.
it_IT: Si prega di contattare l'amministratore di questo sito per ottenere aiuto.

en: This plugin needs to be updated to be compatible with your theme.
it_IT: Questo plugin deve essere aggiornato per essere compatibile con il tema.

en: Update Required
it_IT: Aggiornamento Richiesto

en: Tested and Recommended Plugins
it_IT: Plugin testati e raccomandati

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
it_IT: Il pacchetto plugin remoto non contiene una cartella con lo slug desiderato e la rinomina non ha funzionato

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
it_IT: Si prega di contattare il fornitore di plugin e chiedere loro di realizzare il loro plugin secondo le linee guida WordPress.

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
it_IT: Il pacchetto di plugin remoto è composto da più di un file, ma i file non sono impacchettati in una cartella.

en: Required
it_IT: Richiesto

en: WordPress Repository
it_IT: Repository WordPress

en: External Source
it_IT: Fonte Esterna

en: Pre-Packaged
it_IT: Preconfezionato

en: Not Installed
it_IT: Non installato

en: Installed But Not Activated
it_IT: Installato Ma Non Attivato

en: Active
it_IT: Attivo

en: Required Update not Available
it_IT: Aggiornamento rischiesto non disponibile

en: Requires Update
it_IT: Richiede aggiornamento

en: Update recommended
it_IT: Aggiornamento raccomandato

[ctx: plugins]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: Tutto <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: Tutto <span class="count">(%s)</span>

en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: Tutto <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: Tutto <span class="count">(%s)</span>

en: To Install <span class="count">(%s)</span> | To Install <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: Come installare <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: Come installare <span class="count">(%s)</span>

en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: Aggiornamento disponibile <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: Aggiornamento disponibile <span class="count">(%s)</span>

en: To Activate <span class="count">(%s)</span> | To Activate <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: Come attivare <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: Come attivare <span class="count">(%s)</span>

[ctx: as in: "version nr unknown"]
en: unknown
it_IT: sconosciuto

en: unknown
it_IT: Sconosciuto

en: Installed version:
it_IT: Versione Installata:

en: Minimum required version:
it_IT: Versione minima richiesta:

en: Available version:
it_IT: Versione Disponibile:

en: No plugins to install, update or activate.
it_IT: Nessun plugin da installare, aggiornare o attivare.

en: Status
it_IT: Stato

en: Install %2$s
it_IT: Installare %2$s

en: Update %2$s
it_IT: Aggiornare %2$s

en: Activate %2$s
it_IT: Attivare %2$s

en: Upgrade message from the plugin author:
it_IT: Aggiorna messaggio dall'autore del plug-in:

en: Install
it_IT: Installare

en: Activate
it_IT: Attivare

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
it_IT: Nessun plugin selezionato per l'installazione. Nessuna azione intrapresa.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
it_IT: Nessun plugin selezionato per l'aggiornamento. Nessuna azione intrapresa.

en: No plugins are available to be installed at this time.
it_IT: Nessun plug-in disponibile per l'installazione in questo momento.

en: No plugins are available to be updated at this time.
it_IT: Nessun plug-in disponibile per l'aggiornamento in questo momento.

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
it_IT: Nessun plugin è stato selezionato per essere attivato. Nessuna azione intrapresa.

en: No plugins are available to be activated at this time.
it_IT: Nessun plug-in disponibile per l'attivazione in questo momento.

en: Plugin activation failed.
it_IT: Attivazione del plugin fallita

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
it_IT: Aggiornamento del plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
it_IT: Si è verificato un errore durante l'installazione %1$s: <strong>%2$s</strong>

en: The installation of %1$s failed.
it_IT: L'installazione di %1$s non è riuscita.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
it_IT: Sta iniziando il processo di installazione e attivazione. Questo processo potrebbe richiedere del tempo su alcuni host, quindi ti preghiamo di pazientare.

en: %1$s installed and activated successfully.
it_IT: %1$s Installato e attivato con successo.

en: All installations and activations have been completed.
it_IT: Tutte le installazioni e le attivazioni sono state completate.

en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
it_IT: Installazione e attivazione del plug-in %1$s (%2$d/%3$d)

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
it_IT: Il processo di installazione sta iniziando. Questo processo potrebbe richiedere del tempo su alcuni host, quindi ti preghiamo di pazientare.

en: %1$s installed successfully.
it_IT: %1$s Installato correttamente.

en: All installations have been completed.
it_IT: Tutte le installazioni sono state completate.

en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
it_IT: Installazione del plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: Show Details
it_IT: Mostra Dettagli

en: Hide Details
it_IT: Nascondi Dettagli

en: Image URL
it_IT: URL immagine

en: Image Width
it_IT: Larghezza immagine

en: Image Height
it_IT: altezza immagine

en: Image Margin Top
it_IT: Margine superiore dell'immagine

en: Image Margin Bottom
it_IT: Margine inferiore dell'immagine

en: Circle Shape?
it_IT: Forma del cerchio?

en: Text
it_IT: Testo

en: Center the content?
it_IT: Centrare il Contenuto?

en: Show Social Icons?
it_IT: Mostra icone Sociali?

en: Ads 125 x 125
it_IT: annunci 125 x 125

en: Show the ads only?
it_IT: Mostra solo gli annunci?

en: Open links in a new window?
it_IT: Aprire il link in una nuova pagina?

en: Ad #%s
it_IT: Pubblicità #%s

en: Image path:
it_IT: Path immagine:

en: Code:
it_IT: Codice:

en: About the post&rsquo;s author
it_IT: Informazioni sull'autore del post

en: This Widget appears in the single post page only.
it_IT: Questo Widget appare solo nel singolo articolo.

en: Posts By Post's Author
it_IT: Articoli dello stesso autore

en: Display (All) link:
it_IT: Mostra (tutto) link:

en: Custom Author Content
it_IT: Contenuto autore personalizzato

en: Center content:
it_IT: Contenuto centrale:

en: Show child categories?
it_IT: Mostrare categorie secondarie?

en: Recent Comments with avatar
it_IT: Commenti recenti con avatar

en: Recent Comments
it_IT: Commenti recenti

en: Number of comments to show:
it_IT: Numero di commenti da mostrare:

en: Find us on Facebook
it_IT: Trovaci su Facebook

en: Page URL:
it_IT: URL della pagina:

en: Hide cover Photo?
it_IT: Nascondere immagine di copertina?

en: Show Faces?
it_IT: Mostrare Facce?

en: Show Stream?
it_IT: Mostrare Stream?

en: Flickr ID:
it_IT: ID Flickr:

en: Find your ID at idGettr
it_IT: Trova il tuo ID a idGettr

en: Photos Order:
it_IT: Ordine delle foto:

en: Most recent
it_IT: Più recente

en: Random
it_IT: Casuale

en: Number of photos to show:
it_IT: Numero delle foto da mostrare:

en: Google+ page
it_IT: Pagina Google+

en: Follow us on Google+
it_IT: Seguici su Google+

en: Show the Bio and counters?
it_IT: Mostra la biografia e i contatori?

en: Go to the InstaNow Settings page to connect your account to the Instagram API.
it_IT: Vai alle impostazioni di InstaNow per connettere il tuo account alle API di Instagram.

en: Number of Media Items
it_IT: Numero dei media

en: Show the icon?
it_IT: Mostrare l'icona?

en: Posts list
it_IT: Lista degli articoli

en: Jetpack - Most Viewed for 7 days
it_IT: Jetpack - Più visti per 7 giorni

en: Jetpack - Most Viewed for 30 days
it_IT: Jetpack - Più visti per 30 giorni

en: Related Posts by Categories
it_IT: Articoli correlati per categoria

en: Related Posts by Tags
it_IT: Articoli correlati per tags

en: Related Posts by Author
it_IT: Articoli correlati per autore

en: Posts order:
it_IT: Ordine dei post:

en: You need to install the Jetpack plugin. in order to use the show the most viewed for 7 or 30 days.
it_IT: Devi installare il plugin Jetpack per usare il "mostra i più visti per 7 o 30 giorni".

en: Please Note that for Jetpack - Most Viewed posts it may take a few hours before views are counted. It will fallback to comments sorting type until then.
it_IT: Per Jetpack - I post più visti potrebbero essere necessarie alcune ore prima che le visualizzazioni vengano conteggiate. Tornerà al tipo di ordinamento dei commenti fino ad allora.

en: Exclude Current Post in the single post page.
it_IT: Escludi il post corrente nella singola pagina del post.

en: Featured Posts
it_IT: Post in evidenza

en: Show the Slider only?
it_IT: Mostra solo lo Slider

en: Social Counters
it_IT: Contatore Social

en: This widget requries the Arqam Lite Plugin, You can install it from the Theme settings menu > Install Plugins.
it_IT: Questo widget richiede il plug-in Arqam Lite, puoi installarlo dal menu Impostazioni tema> Installa plug-in

en: Go to the Arqam options page to set your social accounts.
it_IT: Vai alla pagina delle opzioni di Arqam per impostare i tuoi account social.

en: Show the social icons only?
it_IT: Mostra solo le icone sociali?

en: Autoplay?
it_IT: Avvio Automatico

en: Tabs
it_IT: Linguette

en: Number of items to show:
it_IT: Numero di elementi da mostrare:

en: Order of tabs:
it_IT: Ordine delle schede:

en: Popular tab order
it_IT: Ordine Tab Popolari

en: Most Commented
it_IT: Più Commentati

en: Most Viewed
it_IT: Più Visti

en: Disable the Popular tab?
it_IT: Disabilita Tab Popolari

en: Disable the Recent tab?
it_IT: Disabilita Tab Recenti

en: Disable the Comments tab?
it_IT: Disabilita la scheda Commenti?

en: Text or HTML
it_IT: Testo o HTML

en: Text, Shortcodes or HTML code
it_IT: Testo, Shortcode o codice HTML

en: Error Can not Get Tweets, Incorrect account info.
it_IT: Errore Non riusciamo a ricevere i Tweet, Informazioni dell'account sbagliate.

en: Consumer key:
it_IT: Chiave Consumer:

en: Consumer secret:
it_IT: Chiave Consumer segreta:

en: Number of Tweets to show:
it_IT: Numero di Tweet da visualizzare

en: Slider Layout?
it_IT: Layout Slider?

en: Find Your Location
it_IT: Trova la tua località

en: Forecast
it_IT: Meteo

en: %d day | %d days
it_IT[0]: %d giorno
it_IT[1]: %d giorni

en: Subscribe to our channel
it_IT: Iscriviti al nostro canale

en: Channel Name or ID:
it_IT: Nome canale o ID:

en: Get it from your account advanced page.
it_IT: Recupera dalla pagina avanzata del tuo account.

en: Secondry Nav Menu
it_IT: Menu Secondario

en: 404 Page menu
it_IT: Menu Pagina 404

en: Footer Navigation
it_IT: Menu Piè di Pagina

en: Primary Widget Area
it_IT: Widget area principale

en: Slide Widget Area
it_IT: Widget area laterale

en: Shop - For WooCommerce Pages
it_IT: Shop - Pagina WooCommerce

en: This widget area uses in the WooCommerce pages.
it_IT: Questa area widget è usata nelle pagine WooCommerce

en: Section #%s
it_IT: Sezione #%s

en: Secondary Sidebar
it_IT: Barra laterale secondaria

en: Close
it_IT: Chiudi

en: Primary Navigation
it_IT: Navigazione Principale

en: Secondary Navigation
it_IT: Navigazione Secondaria

en: Ready to publish your first post? %1$sGet started here%2$s.
it_IT: Pronto a pubblicare il tuo primo articolo? %1$s Inizia qui %2$s
